Opoziční poslanci žiadajú, aby vláda predstavila plán, ako bude reagovať na rastúce ceny elektriny a plynu v roku 2022.
Poslanci opozičného Smeru-SD spolu so skupinou nezaradených poslancov opätovne žiada zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o cenách energií a plynovode Nord Stream 2. Mimoriadnu schôdzu s rovnakým zameraním požadovali už koncom augusta, koalícia však program schôdze neschválila.
„Vládna väčšina z nepochopiteľných dôvodov nepodporila návrh programu takejto mimoriadnej schôdze a poslanci NR SR nemali možnosť diskutovať o tejto osobitne závažnej sociálnej a finančnej téme,“ uviedli opoziční poslanci v odôvodnení svojho návrhu.
Od augusta sa podľa opozičných poslancov objavili ďalšie závažné skutočnosti, ktoré sú dôvodom na to, aby o zvolanie mimoriadnej schôdze žiadali opäť. Spomínajú pritom najmä skokový nárast ceny plynu na medzinárodných trhoch.
„Sú predpoklady, že cena plynu pre domácnosti a malé a stredné podniky môže v roku 2022 vzrásť až o 17 až 20 percent, čo v súvislosti s avizovaným rastom ceny elektriny a tepla bude mať fatálny dopad na úroveň cien mnohých tovarov a služieb a tým aj tvrdý dopad na životnú úroveň v SR,“ tvrdia predkladatelia návrhu.
Od vlády žiadajú opatrenia
Uznesenie, ktoré opoziční poslanci navrhujú prijať na mimoriadnej schôdzi NR SR, má vládu zaviazať, aby do 15. októbra 2021 predložila harmonogram krokov, ktoré podnikne na to, aby eliminovala dopady výrazného zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky.
„Dá sa oprávnene predpokladať, že vláda SR bude na prudké zvýšenie cien v roku 2022 reagovať len odkazom na vývoj cien energií na medzinárodných trhoch a ponechá slovenské domácnosti a malé a stredné podniky napospas voľnému trhu,“ odôvodnili poslanci svoj návrh.
„Poslanci NR SR sú presvedčení, že vláda SR má s príslušnými odbornými regulačnými inštitúciami k dispozícii dostatok nástrojov, prostredníctvom ktorých môže eliminovať prudký nárast cien,“ uviedli predkladatelia. „Poslanci NR SR rešpektujú a berú na zreteľ vývoj cien komodít na svetových trhoch, ale napríklad v prípade elektriny tento faktor ovplyvňuje len 40 % celkovej konečnej ceny elektriny.“
Práve štruktúrou ceny elektriny pritom argumentoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), keď v závere augusta nepodporil prvý návrh opozičného Smeru-SD na zvolanie mimoriadnej schôdze o cenách energií.
„Cena elektriny ako komodity na svetových trhoch stúpa, lebo sa život po pandémii vracia do normálu. To je však len 40 percent celkovej ceny na faktúrach. Ten zvyšok tvoria politické rozhodnutia,“ uviedol R. Sulík na sociálnej sieti.
K politickým rozhodnutiam, ktoré zaťažujú koncové ceny elektriny, pritom minister zaradil predraženie dostavby jadrovej elektrárne Mochovce, dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia, ale aj podporu firiem Jozefa Brhela podnikajúcich v zelenej energetike prostredníctvom štedrých výkupných cien elektriny.
Hovoriť chcú aj o Nord Streame 2
Druhým dôvodom, pre ktorý opoziční poslanci žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdze, je dostavba kontroverzného plynovodu Nord Stream 2.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.