Cieľom konceptu inteligentných miest nemá byť budovanie technológií samých o sebe, ale zlepšenie kvality života obyvateľov, tvrdia panelisti konferencie Jarná ITAPA 2017.
Vysoká dostupnosť digitálnych technológií, ale aj potreba riešiť problémy miest je to, čo poháňa vývoj nových prístupov v rámci konceptu inteligentných miest. Jedným z problémov, s ktorým sa potýka aj Bratislava, je nárast obyvateľstva v satelitných častiach mesta.
“To spôsobuje nárast intenzity dopravy, nekonečné zápchy, ťažko sa hľadajú miesta na parkovanie,” uviedol Peter Chochol zo spoločnosti ATOS IT Solutions and Services na konferencii Jarná Itapa 2017 v rámci panelu o smart cities.
Podľa neho je veľkou témou aj energetické hospodárstvo miest, teda problémy energetickej efektívnosti a nákladov na elektrickú energiu domácností a podnikateľských subjektov.
“Čo sa zmení, ak sa rozhodneme vydať na cestu smerom k inteligentným mestám? Je to princíp, akým sme doteraz riešili veci. Veľmi často sa totiž volili čiastkové riešenia, spadajúce pod jednotlivé oddelené referáty v rámci mesta.”
Mestá majú veľmi často ambície dosiahnuť energetickú nezávislosť. Hovorí sa o energeticky aktívnych budovách, ktoré budú vytvárať prebytky energie, z ktorých môžu potom nabíjať elektromobily zamestnancov alebo návštevníkov.
P. Chochol však zároveň upozorňuje, že to, že ak si niekto nainštaloval inteligentný merač energie, ešte to neznamená, že začal šetriť energiu.
“Vieme prepojiť napríklad verejné osvetlenie, ktoré môže iba svietiť, šetriť. Môže však obsahovať aj senzory pomáhajúce pri optimalizácii inteligentnej dopravy, či zvyšovaní bezpečnosti na uliciach,” tvrdí. Pod spoločnosť ATOS v roku 2011 prešli všetky IT aktivity spoločnosti Siemens.
Ako dodáva, všetko dobré je aj na niečo zlé. “V tomto prípade koncentrácia dát na jednom mieste je náchylná na zneužitie, preto sa venujeme aj otázke bezpečnosti.”

Združenie Slovak Smart City Cluster zatiaľ so štyrmi mestami
Ďalším problémom je, že mestá nemajú kapacity a znalosti na analyzovanie rôznych prístupov používaných v zahraničí a nemajú prehľad v tejto problematike. “Dnes je možné spočítať na prstoch jednej ruky mestá na Slovensku, ktoré majú pripravené víziu alebo koncepciu budovania smart city.”
Takúto koncepciu má ako prvé mesto na Slovensku Poprad, ktorý je aj členom združenia Slovak Smart City Cluster. Okrem Popradu sú zakladajúcimi členmi aj spoločnosti Atos IT Solutions and Services, s. r. o., SWAN, a. s., Slovanet, a. s., Tatra banka, a. s., Slovenská technická univerzita v Bratislave, KOOR, s. r. o., Východoslovenská distribučná, a. s., a GreenWay Infrastructure, s. r. o. Postupne sa pridávajú ďalšie firmy a pribúdajú aj mestá. Internetovú stránku združenia by ste však v súčasnosti márne hľadali.
“Veľa sa hovorí o smart cities, ale málokto sa s tým už stretol. Zmena paradigmy súvisí aj so zdieľanou ekonomikou, e-mobilitou, internetom vecí, 4. priemyselnou revolúciou- to sú trendy, ktoré pred nami stoja a ktorým sa neyyhneme,” uviedol na konferencii vo svojej prezentácii Igor Wzoš, viceprimátor Popradu.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.