VSE
VSE
Belimo

Slovensko zaostáva vo výrobe batérií do elektromobilov

Produkcia batérií do elektromobilov má v budúcom roku dosiahnuť asi 100 MWh. Je to niekoľko stokrát menej ako v Poľsku alebo Maďarsku.

Slovensko zaostáva vo výrobe batérií do elektromobilov

Foto: Fotolia

Správa Európskej komisie o Slovensku sa zameriava aj na stav najdôležitejšieho priemyselného odvetvia – výroby automobilov a jeho vyhliadkami na transformáciu.

V roku 2019 zaznamenalo toto odvetvie oveľa menšiu dynamiku, čo negatívne ovplyvnilo rast vývozu. V druhom štvrťroku 2019 vývoz klesol prudšie než zahraničný dopyt. Tento pokles možno podľa EK vysvetliť dočasnými domácimi faktormi, ktoré by však mali postupne zaniknúť.

Sú nimi meniace sa výrobné linky, ktoré reagujú na regulačné povinnosti súvisiace so sprísňovaním emisných noriem. Tiež nábeh niektorých výrobných kapacít trvá dlhšie, než sa očakávalo.

„Automobilový priemysel sa vo všeobecnosti nachádza na kritickom rázcestí, pričom budúcu výrobu a vývoz Slovenska môže výrazne ovplyvniť prechod na alternatívne spôsoby pohonu. Je dôležité, aby sa Slovensko na túto výzvu pripravilo,“ uvádza správa.

Rastúci podiel elektromobilov na celkovej predajnosti automobilov znamená výrazné zmeny v tomto odvetví. Až takmer 60 % súčastí vozidiel s elektrickým pohonom je totiž odlišných od tradičných áut. Keďže konštrukčne sú elektromobily jednoduchšie, elektromobilita pravdepodobne prispeje aj ku zníženiu pracovných miest v odvetví.

Správa konštatuje, že spoločnosti Kia, Groupe PSA a Volkswagen v súčasnosti už vyrábajú elektrické vozidlá, zatiaľ čo Jaguar LandRover zvažuje ich zahrnutie do svojho portfólia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poliaci predĺžia cenový strop na energie, zavedú energetické šeky

Poliaci predĺžia cenový strop na energie, zavedú energetické šeky

Aj u susedov pokračuje „dočasná“ mimoriadna regulácia cien energií. Maximálna regulovaná cena sa zvýši, ohrozeným domácnostiam štát preplatí poukážky.

Má stáť v Jaslovských Bohuniciach, stavať chce štát. Čo vieme o novom jadrovom zdroji

Má stáť v Jaslovských Bohuniciach, stavať chce štát. Čo vieme o novom jadrovom zdroji

Pred tromi rokmi sa kvôli projektu menil atómový zákon, predošlá vláda chcela položiť základy novej atómky v roku 2023.

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Na MŽP pôsobí pracovná skupina, ktorá zvažuje možnosti legislatívnej úpravy zápachu, uviedla Mária Machaj z odboru ochrany ovzdušia.