INNOGY
INNOGY
INNOGY

Elektromobilita ohrozuje desiatky tisíc pracovných miest vo Volkswagene

Väčšie zameranie na výrobu elektromobilov znamená menej manuálnej práce, podniky budú nútené prepúšťať zamestnancov.

Elektromobilita ohrozuje desiatky tisíc pracovných miest vo Volkswagene

Odbory v nemeckej automobilke Volkswagen upozorňujú, že bez realistických cieľov je prechod na elektromobilitu sociálne neúnosný. "V takom prípade len vo Volkswagene nebude možné udržať desiatky tisícov pracovných miest," tvrdí šéf odborárov Bernd Osterloh a varuje aj pred prehnanými cieľmi emisných limitov.

Pred príliš rýchlou zmenou, ktorá by v priebehu desiatich rokov viedla k zrušeniu štvrtiny pracovných miest, varoval aj šéf automobilky Herbert Diess. Emisie oxidu uhličitého pri nových automobiloch by podľa novej dohody krajín EÚ mali klesnúť v priemere o 35 % do roku 2030.

Príliš prísne ciele kritizoval aj nemecký europoslanec Jens Gieseke, podľa ktorého prehnané sprísňovanie emisných limitov "nie je nič iné, len úplne nereálna kvóta pre elektromobily nanútená cez zadné dvierka", uvádza agentúra TASR.

75-tisíc ohrozených miest

Významnou mierou k tomu má prispieť rozvoj elektromobility. Autá s elektrickým pohonom sú v porovnaní s autami so spaľovacím motorom menej zložité, vyžadujú menej mechanických súčiastok. Výrobné náklady, konkrétne náklady na pracovnú silu sú nižšie, čomu sa budú musieť automobilky prispôsobovať.

Napríklad Volkswagen takto mení tri továrne v Nemecku, ktoré majú vyrábať už iba elektromobily. Zamestnanosť tu má klesať postupným odchodom ľudí do dôchodku.

Automobilové združenie spolu s nemeckými odbormi si dalo ešte v lete spracovať štúdiu o dopadoch rozvoja elektromobility na odvetvie. Z neho vyplynulo, že ohrozených môže byť 75-tisíc pozícií súvisiacich s výrobou motorov a prevodoviek. Bezemisné vozidlá vytvoria nové miesta v oblasti elektroniky a batérií, ale celkovo pri elektromobiloch bude treba menej ľudí v montážnych závodoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Čerstvé čísla Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ.