Slovensko hľadá úspory. NR SR schválila novelu o energetickej hospodárnosti budov | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Slovensko hľadá úspory. NR SR schválila novelu o energetickej hospodárnosti budov

Už od budúceho roka bude na Slovensku platiť bruselský „šetribalíček.“ Aj vďaka nemu by do šiestich rokov mali všetky nové verejné budovy mať takmer nulovú spotrebu energií. Dva roky navyše majú nové privátne nehnuteľnosti. Tým sa však povinnosti pre majiteľov budov nekončia.

Slovensko hľadá úspory. NR SR schválila novelu o energetickej hospodárnosti budov

zateplovanie_bytov.jpg40 percent

Podľa Európskej komisie nové opatrenia na jednej strane znížia emisie v ovzduší a na strane druhej zvýšia energetickú bezpečnosť krajiny.

„Dôležitosť uvedených opatrení je daná tým, že až 40 percent z celkovej spotreby energie v Európskej únii spotrebujú budovy na vykurovanie a prípravu teplej vody, klimatizáciu, osvetlenie a pohon zabudovaných zariadení,“ vysvetľuje dôvodová správa novely, ktorú predložilo Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky


Čítajte: Klaus – neKlaus. Štítkovať sa bude.

Štítkovanie a regulácia 

Kým verejné budovy čaká éra zatepľovania, novým povinnostiam sa nevyhnú ani súkromní vlastníci nehnuteľností. Po novom totiž musia získavať takzvaný energetický certifikát a energický štítok budovy.

„Zároveň je povinný do piatich pracovných dní od prevzatia certifikátu vystaviť energetický štítok na nápadnom, pre verejnosť jasne viditeľnom mieste,“ upresňuje litera zákona.

Energetický certifikát zároveň bude hviezdou i reklamných pútačov. Okrem verejného „oštítkovania“ domu totiž majitelia musia jeho obsah zverejňovať pri snahe predať, alebo prenajať nehnuteľnosť. „Ako súčasť ponuky uviesť v reklame v komerčnom médiu ukazovateľ integrovanej energetickej hospodárnosti z energetického certifikátu,“ pokračuje novela.

Zároveň sa majiteľ musí postarať aj o regulovanie vykurovania vo svojich priestoroch.


Čítajte: Európsky parlament prijal „šetribalíček.“ Energetické úspory budú hľadať firmy i štát

Inšpektori a Inšpektori 

Nové náklady prinesie šetribalíček aj na plecia daňových poplatníkov, ktorí nehnuteľnosť nevlastnia. Okrem investícií do rekonštrukcií, v prospech ktorých hovorí ich návratnosť je to zavedenie nezávislých systémov kontroly energetických certifikátov.

Kontroly totiž nemá vykonávať Štátna energetická inšpekcia, ale Slovenská stavebná inšpekcia, ktorá musí prijať nových zamestnancov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.