Slovensko hľadá úspory. NR SR schválila novelu o energetickej hospodárnosti budov | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Slovensko hľadá úspory. NR SR schválila novelu o energetickej hospodárnosti budov

Už od budúceho roka bude na Slovensku platiť bruselský „šetribalíček.“ Aj vďaka nemu by do šiestich rokov mali všetky nové verejné budovy mať takmer nulovú spotrebu energií. Dva roky navyše majú nové privátne nehnuteľnosti. Tým sa však povinnosti pre majiteľov budov nekončia.

Slovensko hľadá úspory. NR SR schválila novelu o energetickej hospodárnosti budov

zateplovanie_bytov.jpg40 percent

Podľa Európskej komisie nové opatrenia na jednej strane znížia emisie v ovzduší a na strane druhej zvýšia energetickú bezpečnosť krajiny.

„Dôležitosť uvedených opatrení je daná tým, že až 40 percent z celkovej spotreby energie v Európskej únii spotrebujú budovy na vykurovanie a prípravu teplej vody, klimatizáciu, osvetlenie a pohon zabudovaných zariadení,“ vysvetľuje dôvodová správa novely, ktorú predložilo Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky


Čítajte: Klaus – neKlaus. Štítkovať sa bude.

Štítkovanie a regulácia 

Kým verejné budovy čaká éra zatepľovania, novým povinnostiam sa nevyhnú ani súkromní vlastníci nehnuteľností. Po novom totiž musia získavať takzvaný energetický certifikát a energický štítok budovy.

„Zároveň je povinný do piatich pracovných dní od prevzatia certifikátu vystaviť energetický štítok na nápadnom, pre verejnosť jasne viditeľnom mieste,“ upresňuje litera zákona.

Energetický certifikát zároveň bude hviezdou i reklamných pútačov. Okrem verejného „oštítkovania“ domu totiž majitelia musia jeho obsah zverejňovať pri snahe predať, alebo prenajať nehnuteľnosť. „Ako súčasť ponuky uviesť v reklame v komerčnom médiu ukazovateľ integrovanej energetickej hospodárnosti z energetického certifikátu,“ pokračuje novela.

Zároveň sa majiteľ musí postarať aj o regulovanie vykurovania vo svojich priestoroch.


Čítajte: Európsky parlament prijal „šetribalíček.“ Energetické úspory budú hľadať firmy i štát

Inšpektori a Inšpektori 

Nové náklady prinesie šetribalíček aj na plecia daňových poplatníkov, ktorí nehnuteľnosť nevlastnia. Okrem investícií do rekonštrukcií, v prospech ktorých hovorí ich návratnosť je to zavedenie nezávislých systémov kontroly energetických certifikátov.

Kontroly totiž nemá vykonávať Štátna energetická inšpekcia, ale Slovenská stavebná inšpekcia, ktorá musí prijať nových zamestnancov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.