Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Niektoré spoločnosti nechcú dodávať elektrinu a plyn domácnostiam so stratou kvôli regulovanej cene, radšej ich predajú so ziskom na burze.

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Regulačné prostredie v slovenskej energetike spôsobuje, že sektor domácností prestáva byť zaujímavý. Niektorí dodávatelia energií už z tohto trhu odišli v ostatnom období, viacerí menší už predávať energie obyvateľom nechcú. Neoplatí sa im.

“V období, kedy sa cena elektriny na burzách šplhá k 60 eurám za megawatthodinu, nevidia dôvod, prečo by ju mali predávať za sumu okolo 48 eur za MWh. Tak to však kážu regulačné vzorce," tvrdí generálny riaditeľ Magna Energia Martin Ondko.

Radšej predaj na burze ako domácnostiam

Podľa neho sa im viac oplatí predávať elektrinu na burze ako dodávať za stratové ceny domácnostiam. Regulačný úrad (ÚRSO) totiž vychádza pri výpočte výsledných cien v budúcom roku z priemernej ceny za prvý polrok predchádzajúceho roku. Tá za prvých šesť mesiacov 2018 predstavuje 40,49 eur/MWh. Dodávatelia teda podľa regulátora sú oprávnení pýtať od domácností, po zohľadnení ďalších nákladov a primeraného zisku, zhruba 48 eur/MWh.

"Ak si dodávateľ nenakúpil dostatočné zásoby elektriny vopred, je takáto regulácia pre neho likvidačná. Ak aj nakúpil, pri veľkoobchodnom predaji zarobí na svojej elektrine niekoľkonásobne viac, než ak ju predá domácnostiam. Navyše, v takom prípade mu odpadá časť nákladov, s ktorými musí pri domácnostiach počítať. Výsledkom je, že rezidenčným zákazníkom chce elektrinu dodávať čoraz menej firiem," cituje denník SME vyjadrenia M. Ondka pre agentúru TASR.

Prekážkou je ÚRSO

Ako ďalej povedal pre Energie-portal.sk, dôvodom odchodu mnohých dodávateľov je cenová aj vecná regulácia. ÚRSO by jej uvoľnením umožnil dodávateľom pracovať na viac ako ročnej báze, bez možnosti jednomesačnej výpovede. Poskytol by tiež priestor na zodpovednejší prístup zmluvných strán. “Dodávatelia si tak budú môcť, v čase keď je lacno, nakúpiť elektrinu na dlhšiu dobu, jej predaj si dohodnúť s odberateľom a neriskovať, že úrad sa rozhodne inak.”

Regulačný úrad podľa Ondka vôbec neuvažuje o nových technických možnostiach, ako sú napríklad inteligentné meracie systémy. “Vďaka IMS je vzťah   dodávateľ – odberateľ s jednou informáciou o spotrebe za rok, nahradený 35 040 informáciami o spotrebe odberateľa v 15-minútových intervaloch. To dáva priestor na  dynamické tarify tak, aby aj odberateľ bol motivovaný hospodárnejšie narábať so svojou spotrebou.”

Magna Energia má elektrinu nakúpenú v objeme 120 % spotreby odoberaných domácností a je pripravená ponúknuť dodávku aj domácnostiam, ktoré prišli o dodávateľa. Problémom je podľa Ondka to, že je potrebné dokúpiť pre odberateľov rozdiel medzi pásmovou dodávkou (východisková cena pre reguláciu) a skutočnou spotrebou. “Ceny stúpli aj na spotových trhoch, na čo Úrad reagoval znížením príslušného koeficientu z 12 na 10 %, teda úplne opačným smerom ako vyžaduje trh,” tvrdí.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Drevná biomasa je naďalej obnoviteľným zdrojom, rozhodol európsky súd

Drevná biomasa je naďalej obnoviteľným zdrojom, rozhodol európsky súd

Aktivisti namietajú, že spaľovanie dreva vypúšťa viac CO2 ako uhlie a zemný plyn. Drevo predstavuje 60 % spotreby OZE v EÚ.

Ministerstvo chce zakázať kotly nízkej emisnej triedy a posilniť samosprávy v oblasti ovzdušia

Ministerstvo chce zakázať kotly nízkej emisnej triedy a posilniť samosprávy v oblasti ovzdušia

Nový zákon o ochrane ovzdušia má priniesť rozsiahle zmeny. Enivirorezort tvrdí, že Slovensko musí pridať v riadení kvality ovzdušia.

Biomasa, tepelné čerpadlá, solárna energia. Firmy si rozdelia dotácie na OZE z eurofondov

Biomasa, tepelné čerpadlá, solárna energia. Firmy si rozdelia dotácie na OZE z eurofondov

Na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zariadení, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie (OZE), ide 10 miliónov eur. O príspevok môžu žiadať všetky kategórie podnikov.