Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Niektoré spoločnosti nechcú dodávať elektrinu a plyn domácnostiam so stratou kvôli regulovanej cene, radšej ich predajú so ziskom na burze.

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Regulačné prostredie v slovenskej energetike spôsobuje, že sektor domácností prestáva byť zaujímavý. Niektorí dodávatelia energií už z tohto trhu odišli v ostatnom období, viacerí menší už predávať energie obyvateľom nechcú. Neoplatí sa im.

“V období, kedy sa cena elektriny na burzách šplhá k 60 eurám za megawatthodinu, nevidia dôvod, prečo by ju mali predávať za sumu okolo 48 eur za MWh. Tak to však kážu regulačné vzorce," tvrdí generálny riaditeľ Magna Energia Martin Ondko.

Radšej predaj na burze ako domácnostiam

Podľa neho sa im viac oplatí predávať elektrinu na burze ako dodávať za stratové ceny domácnostiam. Regulačný úrad (ÚRSO) totiž vychádza pri výpočte výsledných cien v budúcom roku z priemernej ceny za prvý polrok predchádzajúceho roku. Tá za prvých šesť mesiacov 2018 predstavuje 40,49 eur/MWh. Dodávatelia teda podľa regulátora sú oprávnení pýtať od domácností, po zohľadnení ďalších nákladov a primeraného zisku, zhruba 48 eur/MWh.

"Ak si dodávateľ nenakúpil dostatočné zásoby elektriny vopred, je takáto regulácia pre neho likvidačná. Ak aj nakúpil, pri veľkoobchodnom predaji zarobí na svojej elektrine niekoľkonásobne viac, než ak ju predá domácnostiam. Navyše, v takom prípade mu odpadá časť nákladov, s ktorými musí pri domácnostiach počítať. Výsledkom je, že rezidenčným zákazníkom chce elektrinu dodávať čoraz menej firiem," cituje denník SME vyjadrenia M. Ondka pre agentúru TASR.

Prekážkou je ÚRSO

Ako ďalej povedal pre Energie-portal.sk, dôvodom odchodu mnohých dodávateľov je cenová aj vecná regulácia. ÚRSO by jej uvoľnením umožnil dodávateľom pracovať na viac ako ročnej báze, bez možnosti jednomesačnej výpovede. Poskytol by tiež priestor na zodpovednejší prístup zmluvných strán. “Dodávatelia si tak budú môcť, v čase keď je lacno, nakúpiť elektrinu na dlhšiu dobu, jej predaj si dohodnúť s odberateľom a neriskovať, že úrad sa rozhodne inak.”

Regulačný úrad podľa Ondka vôbec neuvažuje o nových technických možnostiach, ako sú napríklad inteligentné meracie systémy. “Vďaka IMS je vzťah   dodávateľ – odberateľ s jednou informáciou o spotrebe za rok, nahradený 35 040 informáciami o spotrebe odberateľa v 15-minútových intervaloch. To dáva priestor na  dynamické tarify tak, aby aj odberateľ bol motivovaný hospodárnejšie narábať so svojou spotrebou.”

Magna Energia má elektrinu nakúpenú v objeme 120 % spotreby odoberaných domácností a je pripravená ponúknuť dodávku aj domácnostiam, ktoré prišli o dodávateľa. Problémom je podľa Ondka to, že je potrebné dokúpiť pre odberateľov rozdiel medzi pásmovou dodávkou (východisková cena pre reguláciu) a skutočnou spotrebou. “Ceny stúpli aj na spotových trhoch, na čo Úrad reagoval znížením príslušného koeficientu z 12 na 10 %, teda úplne opačným smerom ako vyžaduje trh,” tvrdí.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Okrem nižšieho dotovania KVET sa možno nebude rušiť výnimka pre daň z plynu pre domové kotolne. Hrozí rast cien tepla a rozpad unikátnych systémov, ktoré nám v EÚ závidia, upozorňujú teplári.

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Väčšina čierneho aj hnedého uhlia sa v štátoch EÚ spotrebuje na výrobu elektriny.

Nestlé chce znížiť emisie uhlíka na nulu, spoľahne sa na obnoviteľné zdroje energie

Nestlé chce znížiť emisie uhlíka na nulu, spoľahne sa na obnoviteľné zdroje energie

Najväčší výrobca potravín a nápojov na svete predstavil tri konkrétne kroky, ktorými chce do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov.