V segmente domácností sa podiel dominantného SPP za štyri roky stihol prepadnúť o 20 percentuálnych bodov. Pozrite si, aký trhový podiel majú jednotliví dodávatelia plynu na Slovensku.
Kým ešte v roku 2012, u nás existovalo 29 dodávateľov plynu, vlani regulačný úrad evidoval o štyroch aktívnych dodávateľov plynu menej. Z celkového počtu 25 spoločností pritom 12 dodávateľov nedodávalo plyn domácnostiam, ale sústreďovali sa na dodávku plynu priemyselným odberateľom.
„V priebehu regulačného obdobia 2012 – 2016 niektorí dodávatelia neustáli konkurenčný boj a ukončili podnikanie v dodávke plynu, no treba povedať, že na trhu s plynom sa etablovali aj noví dodávatelia plynu,“ uvádza ÚRSO vo svojej správe, v ktorej hodnotí predchádzajúce regulačné obdobie 2012 – 2016.
Celkovo na slovenskom trhu s plynom podľa ÚRSO pôsobí 17 stabilných dodávateľov, pričom piatim z nich regulátor z hľadiska objemu dodaného plynu koncovým odberateľov pripisuje „rozhodujúce postavenie.“ Konkrétne ide o Slovenský plynárenský priemysel, a. s., innogy Slovensko, s. r. o., (do 31. 09. 2016 RWE Gas Slovensko, s. r. o.), ZSE Energia, a. s., a Slovakia Energia, a. s.
Celý materiál ÚRSO si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Najväčší dodávatelia plynu sú SPP a innogy
Podiel dominantného dodávateľa plynu, SPP, na dodávkach plynu sa v ostatných rokoch pozvoľna znižuje, aj keď vedúce postavenie nestráca. Kým v roku 2012 dosahoval v dodávke plynu všetkým koncovým odberateľom trhový podiel asi 70%, v minulom roku to bolo len 55,50%.
Druhým najväčším dodávateľom plynu je u nás i naďalej innogy Slovensko. Spoločnosť sa na dodávkach plynu všetkým koncovým spotrebiteľom v ostatných rokoch stabilne podieľala takmer jednou pätinou.
Ďalší dodávatelia plynu na Slovenku dosahujú podiel rádovo v percentách. Spoločnosti ZSE Energia a ČEZ Slovensko svoj podiel na dodávkach plynu koncovým odberateľom z roka na rok zvyšovali a vlani dosiahli každá približne štvorpercentný trhový podiel.
Stredoslovenská energetika, a. s. začala podnikať v plynárenstve až od roku 2013, jej predchádzajúcou hlavnou činnosťou bola dodávka elektriny. V dodávkach plynu všetkým koncovým odberateľom získala tri roky nato podiel 0,64%. Zvyšní 20 dodávatelia plynu na Slovensku vlani dosiahli na trhu približne 15-percentný podiel.
Uvedené čísla sa vzťahujú k celkovým dodávkam plynu pre všetkých odberateľov. Ak sa pozrieme na segment domácností či kategóriu priemyselných odberateľov zvlášť, situácia vyzerá odlišne.
Dodávky plynu pre domácnosti
Dodávky plynu pre domácnosti v minulom roku u nás poskytovalo 13 dodávateľov. Najväčší dodávateľ, SPP, dosiahol v tomto segmente viac ako dvojtretinový podiel. Oproti roku 2012 (89,50%) je to však prepad o viac ako 20 percentuálnych bodov.
Dodávateľ innogy Slovensko sa na dodávkach plynu pre domácnosti vlani podieľal asi 15%, čo je v porovnaní s rokom 2012 (necelých 5%) významný nárast. Svoj podiel v priebehu štyroch rokov zvýšili taktiež ZSE Energia, Slovakia Energy i ČEZ Slovensko (od približne troch po sedem percent).
Dodávky plynu pre priemysel
V prípade veľkých priemyselných odberateľov plynu je dominancia najväčšieho dodávateľa podstatne menšia a alternatívni dodávatelia ovládajú významnejšiu časť trhu než v segmente domácností. Hoci v roku 2016 SPP dosahoval u priemyselných odberateľov približne dvojtretinový podiel, vlani to bolo necelých 50%.
Druhý najväčší dodávateľ, innogy Slovensko, v minulom roku v tejto kategórii odberateľov ovládal približne jednu pätinu trhu. Zvyšok si rozdelili menší dodávatelia plynu, spomedzi ktorých vyniká iba ČEZ Slovensko s podielom 4,60%.
ÚRSO: Zmeniť dodávateľa plynu sa vám neoplatí
Zmeniť dodávateľa plynu sa vlani rozhodlo menej veľkoodberateľov, stredných a malých odberateľov, ako aj domácností. Regulačný úrad evidoval v minulom roku 47 031 odberných miest, ktoré menili dodávateľa plynu. V roku 2012 to bolo bezmála trojnásobné číslo.
Percentuálne (pomer počtu odberateľov so zmenou k celkovému počtu odberateľovnajviac zmien dodávateľa plynu nastalo v kategórii veľkoodberateľ, najmenej v kategórii domácnosť.
Kým zmeniť dodávateľa plynu sa v minulom roku rozhodlo asi 9% veľkých odberateľov, z domácností tak urobili ani nie tri percentá. Percentuálne najmenej zmien dodávateľa bolo v kategórii domácnosti i v predošlých rokoch.
„Ochota meniť dodávateľa plynu nemá ustálený charakter, najmenšiu vôľu meniť dodávateľa plynu je možné pozorovať u odberateľov kategórie domácnosť, ktorú je možné pripisovať nepatrným peňažným úsporám pri zmene dodávateľa plynu a taktiež klesajúca úroveň switchingu je spôsobená už do značnej miery nasýteným trhom s plynom,“ vysvetľuje si situáciu ÚRSO.
ZDROJ:
Zhodnotenie predchádzajúceho regulačného obdobia 2012 – 2016
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.