Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

RWE vyhrala spor s Gazpromom

Viedeň – Včera RWE Transgas, česká dcéra nemeckej plynárenskej spoločnosti RWE Transgas, vyhrala v spore o dlhodobé kontrakty na dodávky plynu. Arbitrážny súd vo Viedni rozhodol, že nemusí platiť pokutu v rámci takzvaného systému take-or-pay. Pre Gazprom tým „prípad“ nekončí. „Skupina Gazprom sa rozhodla odvolať k rakúskemu Najvyššiemu súdu,“ oznámil v nočných hodinách ruský gigant.

RWE vyhrala spor s Gazpromom

dreanstime.com

dreamstime_16203329_220.jpgPodľa Gazpromu arbitráž uznala platnými dodatky zmluvy, ktoré nevyhovujú európskemu právu na ochranu hospodárskej súťaže. Preto bude ruský gigant žiadať zamietnutie rozhodnutia. „Gazprom sa opakovane obracal na RWE Transgas so žiadosťou o zrušenie tohto kontroverzného dodatku. Práve odmietnutie zo strany RWE Transgas viedlo k arbitráži,“ konštatuje spoločnosť Gazprom.

Prvý verdikt

Verdikt, prvý svojho druhu, totiž môže „inšpirovať“ i ďalších klientov Gazpromu, ktorých ruský energetický gigant núti, aby kúpili ním stanovený minimálny objem plynu alebo zaplatili pokutu.

Hovorca českej firmy Martin Chalupský agentúre Reuters potvrdil, že spoločnosť dosiahla víťazstvo na súde vo Viedni. Ruská agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroje z plynárenského priemyslu uviedla, že energetický gigant chcel od RWE pokutu 500 miliónov amerických dolárov, asi 386,34 milióna eur, za to, že v rokoch 2008-2011 nedobral celý minimálny objem plynu.

Rana pre Gazprom

Ak rakúsky Najvyšší súd verdikt potvrdí, zasadí ďalšiu ranu podnikateľským praktikám Gazpromu v Európe, ktorej dodáva štvrtinu celkovej spotreby komodity. Ruský štátny energetický monopol je hlavným alebo jediným dodávateľom plynu mnohým krajinám strednej a východnej Európy.

Gazprom vyšetruje aj Európska komisia pre podozrenie, že bránil voľnému „toku" plynu v Európe. Ruská spoločnosť súhlasila, že preskúma niektoré kontrakty, vrátane kontraktu s nemeckou firmou E.ON. Gazprom vedie súdny spor o pokutu za neodobraný objem plynu aj s poľskou spoločnosťou PGNiG.

Značky
Gazprom

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.