Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Rozhovor. Tvrdiť niečo o klíme v roku 2050 je komické, hovorí autor klimatickej deklarácie

Greta si neuvedomuje ako zložitá je klíma a OSN ju nehanebne zneužilo. Obnoviteľné zdroje budú zohrávať úlohu, ale bude relatívne nízka. Nikdy nenahradia fosílne palivá, hovorí profesor geofyziky Guus Berkhout.

Rozhovor. Tvrdiť niečo o klíme v roku 2050 je komické, hovorí autor klimatickej deklarácie

Foto: Guus Berkhout

Pár dní pred konaním veľkého klimatického samitu v New Yorku zverejnili vedci “Európsku klimatickú deklaráciu”, v ktorej vyzývajú na pravdivý prístup k vede, zastaveniu politík vychádzajúcich z mylných klimatických modelov, či rozhodnutí založených na pocitoch strachu a viny.

Päťsto vedcov a odborníkov z rôznych oblastí zároveň zaslalo list generálnemu tajomníkovi OSN a dožadujú sa otvorenej diskusie o klimatických zmenách.

Medzitým sa počet signatárov už celosvetovej deklarácie rozšíril na vyše 700. Energie-portal.sk sa rozprával s jej autorom Guusom Berkhoutom, ktorý je tiež spoluzakladateľom združenia Clintel.

Objavujú sa námietky, že niektorí vedci a odborníci podpísaní pod deklaráciu nie sú expertmi priamo na klímu, ale iné vedecké odvetvia, a preto nemôžu rozumieť problému.

Pochopenie každodenného počasia (proces s krátkodobou variabilnosťou) a zmien klímy (dlhodobá variabilnosť systému) predstavuje významnú výzvu pre vedu a vyžaduje spojenie širokej škály vedeckých disciplín.

Žiadny človek nedisponuje všetkými potrebnými vedomosťami na to, aby pochopil a rozlišoval medzi týmito rôznymi zmenami. Ani zďaleka. Nikto totiž nevie ani to, koľko vedomostí o klíme v súčasnosti existuje.

Preto niečo také ako “klimatický vedec” neexistuje. Táto profesia sa objavila pred 20 rokmi z púhej naivnosti a arogancie. Ten, kto reálne existuje, je vedec, prinášajúci vlastnú časť do klimatickej mozaiky.

Všetky časti dokopy vytvárajú celkový obraz. Ľudia, ktorí tvrdia, že sú klimatickými vedcami, dokazujú, že nerozumejú komplexnosti klímy na Zemi.

Taktiež existujú výhrady, že niektorí odborníci pôsobia v plynárenských a ropných spoločnostiach, ktoré sa snažia bagatelizovať dôsledky klimatických zmien.

Mali by sa pozrieť na deklaráciu, ktorú podpísalo už vyše 700 signatárov. Sú tam zastúpení matematici, archeológovia, geológovia, astrofyzici, štatistici, biológovia, vrátane držiteľa Nobelovej ceny profesora Ivara Giaevera, známych fyzikov Dysona a Lindzena, známeho geológa Deweyho, atď. Nikto z týchto ľudí nepracoval a nepracuje pre ropnú alebo plynárenskú spoločnosť.

Ja som začínal kariéru v Holandskom kráľovskom loďstve a potom pôsobil v geofyzikálnych laboratóriach Shellu. Odišiel som odtiaľ pred 40 rokmi na univerzitu Delft. Tam som rozvíjal vysokorozlišovaciu technológiu pre zobrazovanie geologického archívu. Práve táto geologická história obsahuje všetky tajomstvá o klíme Zeme.

Využívam svoje skúsenosti z geovedy, aby som verejnosti poskytol úplný obraz o klimatických zmenách.

Nie som pod žiadnym vplyvom Shellu alebo iných spoločností a organizácií presadzujúcich fosílne palivá, ktoré by ovplyvňovali môj postoj ku klimatickej zmene. Nemám z toho žiadny profit, ani ma žiadna takáto spoločnosť nepodporuje.


V ďalšej časti rozhovoru sa okrem iného ešte dozviete:

  • čo si profesor myslí o klimatickej bojovníčke Grete Thunberg
  • či existuje dôkaz, že otepľovanie planéty spôsobujú ľudia
  • prečo sa vývoj klímy nedá presne predpovedať
  • čo si vedec myslí o solárnej a veternej energii a v čom vidí budúcnosť energetiky

Ak poviete pravdu, máte problém

Existujú nejaké štúdie popierajúce tieto tvrdenia tzv. "alarmistov", teda odborníkov, ktorí sa prikláňajú k všeobecne akceptovanému názoru na antropogénne príčiny zmeny klímy?

Existuje mnoho výborných štúdií jasne ukazujúcich, že mainstreamové klimatické modely predpovedajú zle. Zveličujú globálne otepľovanie a predpovedajú hrozivý nárast prírodných katastrof. Skutočnosť však ukazuje, že táto skaza a temnota sa nenapĺňa.

Ak vravíte niečo iné, správajú sa k vám ako k vyvrheľovi. Ja vravím, že klimatická zmena tu bola už dlho predtým ako ľudstvo vôbec začalo existovať. Na univerzite nie som viac vítaný.

Profesora Petra Ridda vyhodili, pretože hovoril verejnosti, že The Great Barrier Reef (najväčší systém koralových útesov na svete) je vo výbornom stave. Profesorku Susan Crockfordovú vyhodili, pretože dokázala, že polárnym medveďom sa darí veľmi dobre. Ak poviete pravdu, máte problém.

Takže podľa vás univerzity nemajú rady vedcov s opačnými názormi, ktoré narúšajú prevládajúci smer?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Ak bude možné zdieľať elektrinu, ktorá je lacnejšia ako dodávka zo siete, aj na Slovensku vzniknú stovky energetických spoločenstiev, myslí si riaditeľ SAPI.

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Je to jeden z najväčších počinov v ére moderného slovenského teplárenstva, hovorí odborník.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.