Eversheds Sutherland
DTE
SPP - Distribúcia

Rozhovor. Tvrdiť niečo o klíme v roku 2050 je komické, hovorí autor klimatickej deklarácie

Greta si neuvedomuje ako zložitá je klíma a OSN ju nehanebne zneužilo. Obnoviteľné zdroje budú zohrávať úlohu, ale bude relatívne nízka. Nikdy nenahradia fosílne palivá, hovorí profesor geofyziky Guus Berkhout.

Rozhovor. Tvrdiť niečo o klíme v roku 2050 je komické, hovorí autor klimatickej deklarácie

Foto: Guus Berkhout

Pár dní pred konaním veľkého klimatického samitu v New Yorku zverejnili vedci “Európsku klimatickú deklaráciu”, v ktorej vyzývajú na pravdivý prístup k vede, zastaveniu politík vychádzajúcich z mylných klimatických modelov, či rozhodnutí založených na pocitoch strachu a viny.

Päťsto vedcov a odborníkov z rôznych oblastí zároveň zaslalo list generálnemu tajomníkovi OSN a dožadujú sa otvorenej diskusie o klimatických zmenách.

Medzitým sa počet signatárov už celosvetovej deklarácie rozšíril na vyše 700. Energie-portal.sk sa rozprával s jej autorom Guusom Berkhoutom, ktorý je tiež spoluzakladateľom združenia Clintel.

Objavujú sa námietky, že niektorí vedci a odborníci podpísaní pod deklaráciu nie sú expertmi priamo na klímu, ale iné vedecké odvetvia, a preto nemôžu rozumieť problému.

Pochopenie každodenného počasia (proces s krátkodobou variabilnosťou) a zmien klímy (dlhodobá variabilnosť systému) predstavuje významnú výzvu pre vedu a vyžaduje spojenie širokej škály vedeckých disciplín.

Žiadny človek nedisponuje všetkými potrebnými vedomosťami na to, aby pochopil a rozlišoval medzi týmito rôznymi zmenami. Ani zďaleka. Nikto totiž nevie ani to, koľko vedomostí o klíme v súčasnosti existuje.

Preto niečo také ako “klimatický vedec” neexistuje. Táto profesia sa objavila pred 20 rokmi z púhej naivnosti a arogancie. Ten, kto reálne existuje, je vedec, prinášajúci vlastnú časť do klimatickej mozaiky.

Všetky časti dokopy vytvárajú celkový obraz. Ľudia, ktorí tvrdia, že sú klimatickými vedcami, dokazujú, že nerozumejú komplexnosti klímy na Zemi.

Taktiež existujú výhrady, že niektorí odborníci pôsobia v plynárenských a ropných spoločnostiach, ktoré sa snažia bagatelizovať dôsledky klimatických zmien.

Mali by sa pozrieť na deklaráciu, ktorú podpísalo už vyše 700 signatárov. Sú tam zastúpení matematici, archeológovia, geológovia, astrofyzici, štatistici, biológovia, vrátane držiteľa Nobelovej ceny profesora Ivara Giaevera, známych fyzikov Dysona a Lindzena, známeho geológa Deweyho, atď. Nikto z týchto ľudí nepracoval a nepracuje pre ropnú alebo plynárenskú spoločnosť.

Ja som začínal kariéru v Holandskom kráľovskom loďstve a potom pôsobil v geofyzikálnych laboratóriach Shellu. Odišiel som odtiaľ pred 40 rokmi na univerzitu Delft. Tam som rozvíjal vysokorozlišovaciu technológiu pre zobrazovanie geologického archívu. Práve táto geologická história obsahuje všetky tajomstvá o klíme Zeme.

Využívam svoje skúsenosti z geovedy, aby som verejnosti poskytol úplný obraz o klimatických zmenách.

Nie som pod žiadnym vplyvom Shellu alebo iných spoločností a organizácií presadzujúcich fosílne palivá, ktoré by ovplyvňovali môj postoj ku klimatickej zmene. Nemám z toho žiadny profit, ani ma žiadna takáto spoločnosť nepodporuje.


V ďalšej časti rozhovoru sa okrem iného ešte dozviete:

  • čo si profesor myslí o klimatickej bojovníčke Grete Thunberg
  • či existuje dôkaz, že otepľovanie planéty spôsobujú ľudia
  • prečo sa vývoj klímy nedá presne predpovedať
  • čo si vedec myslí o solárnej a veternej energii a v čom vidí budúcnosť energetiky

Ak poviete pravdu, máte problém

Existujú nejaké štúdie popierajúce tieto tvrdenia tzv. "alarmistov", teda odborníkov, ktorí sa prikláňajú k všeobecne akceptovanému názoru na antropogénne príčiny zmeny klímy?

Existuje mnoho výborných štúdií jasne ukazujúcich, že mainstreamové klimatické modely predpovedajú zle. Zveličujú globálne otepľovanie a predpovedajú hrozivý nárast prírodných katastrof. Skutočnosť však ukazuje, že táto skaza a temnota sa nenapĺňa.

Ak vravíte niečo iné, správajú sa k vám ako k vyvrheľovi. Ja vravím, že klimatická zmena tu bola už dlho predtým ako ľudstvo vôbec začalo existovať. Na univerzite nie som viac vítaný.

Profesora Petra Ridda vyhodili, pretože hovoril verejnosti, že The Great Barrier Reef (najväčší systém koralových útesov na svete) je vo výbornom stave. Profesorku Susan Crockfordovú vyhodili, pretože dokázala, že polárnym medveďom sa darí veľmi dobre. Ak poviete pravdu, máte problém.

Takže podľa vás univerzity nemajú rady vedcov s opačnými názormi, ktoré narúšajú prevládajúci smer?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Európsky parlament hlasoval o tom, či sú klimatické problémy.

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Medzivládny panel pre zmenu klímy vychádza zo zjednodušujúceho modelu. “Suchá sa za posledných 60 rokov veľmi nezmenili,” konštatujú vedci.

Stĺpček. Dymové clony ministra Žigu problémy nevyriešia

Stĺpček. Dymové clony ministra Žigu problémy nevyriešia

Návrh na reformu TPS vyznieva prinajlepšom neúprimne. Aukcia na OZE je zas ukážkou toho, že pri jednej a tej istej veci možno naťahovať čas a šiť horúcou ihlou zároveň.