Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Rozhovor. Predizolované plastové potrubia znížia straty tepla aj o 30 %

Slovenské teplárenstvo je v inováciách ďalej, v Česku sa stále pýtajú hlavne na potrubia z ocele, hovorí Robert Štefanec z NRG flex.

Robert Štefanec

Robert Štefanec | Foto: Energie-portal.sk

Oplatí sa zainvestovať a použiť na rozvody tepla predizolované plastové potrubie? Aké sú s nim skúsenosti? A ako sa potrubie z plastu na Slovensku predáva? Aj o tom sme sa rozprávali s konateľom NRG flex, s.r.o. Robertom Štefancom.

Najväčší potenciál je v malých dimenziách

Plastové potrubia sú pomerne špecifický segment trhu. Ako ste sa k nim dostali?

Predtým, ako som založil firmu, som 10 rokov pracoval v energetike, vo firme, ktorá dodáva merače tepla či potrubia. Dostal som zaujímavú ponuku od známeho z Rakúska a od vtedy pôsobíme ako zastúpenie rakúskej spoločnosti Austroflex a viacerých ďalších firiem.

Momentálne sme vo firme šiesti, traja sú obchodníci, ďalší dvaja poskytujú podporu, robia školenia pre montážnikov priamo na stavbách a podobne.

Kto tvorí vašu klientelu?

Sú to predovšetkým teplárne, ale aj priemyselné podniky. V minulosti sme dodávali potrubia pre mnohé bioplynové stanice, biomasové kotolne a súvisiace rozvody tepla.

Vyrástli sme hlavne nabioplynových staniciach, ktorých bolo, ak spočítam klientov na Slovensku aj v Česku, okolo 150. Keďže na Slovensku je okolo 100 a v Česku okolo 400 bioplynových staníc, nám sa podarilo v rámci bioplynu získať na trhu pomerne veľký podiel.

Robert Štefanec

Prečo práve toľko bioplynových staníc? Má pre ne potrubie nejakú zvláštnu výhodu?

Keď si zoberieme Slovensko a Česko, tak Slovensko je, čo sa týka inovácie teplárenstva ďalej. Na Slovensku sa nám darí umiestniť nové potrubia pre rozvody tepla v mestách, v Česku sa stále pýtajú hlavne na oceľ. Práve segment bioplynu v Česku bol však špecifický tým, že tým ako bioplynové stanice vznikali po vzore Rakúska a Nemecka.

Zároveň to pre nich bolo realizačne ľahšie riešenie.Určitú úlohu zohrala samozrejme aj vhodnosť plastového potrubia na prevádzkové parametre teplovodov z bioplynovej stanice, maximálna teplota je do 95C/6bar čo plne zodpovedá bežným plastových predizolovaným potrubiam.

Čím si vysvetľujete, že v Česku je záujem o oceľové potrubia relatívne väčší?

Môže byť aj tým, že historicky je v nich vyššia prevádzková teplota. Bežné plastové potrubia s PE-Xa rúrkou pre médium a max. 95C/6bar im technicky nevyhovovali, lebo boli za hranou trvalých prevádzkových parametrov. Nové termoplasticky zosilnené potrubia so zaťažením do 115C/10-16bar, ale už tieto pochybnosti môžu rozptýliť.

Oslovujú vás priamo investori? Ako vlastne prebieha predaj potrubia?

Ako kedy. V prípade, že má investor pre celú stavbu generálneho dodávateľa, my pracujeme s ním. V teplárenstve je naša skúsenosť taká, že teplárne si pripravia projekt a vypíšu výberové konanie. Pokiaľ obstarávanie rozdelia na materiál a prácu, tak uvádzajú požadované parametre a vlastnosti materiálu.

Pokiaľ hľadajú dodanie materiálu a prác v jednom balíku, postupujeme spolu so zhotoviteľmi stavby. Rokujeme samozrejme aj s investormi, projektantami a inými zodpovednými osobami. Niekedy je nutné ukázať prečo má význam ísť do novšieho riešenia ako toho, čo už je dlhé roky zabehnuté.

Ak to zhrnieme, prečo by mala tepláreň pri rekonštrukcii rozvodov zvážiť ako možnosť vaše predizolované plastové potrubie?

V teplejšom období teplárne môžu fungovať na úrovni 70 - 80 stupňov, keď sa ochladí, potrebujú 90 až 95, prípadne 100 stupňov. Takéto rozpätie by im bežný plastový systém nedovolil. Cieľom by mali byť hybridné siete, robiť veľké dimenzie v oceli a menšie dimenzie pod DN 125 dostať do plastu.

Najväčší potenciál rastu vidím v malých dimenziách, ktoré sa dnes robia v oceli. Oceľ tu môže nahrádzať flexibilné plastové prevedenie. Výhodnosť potvrdzujú viaceré štúdie. Je tam napríklad o približne 80 % menej spojov.

Predizolované plastové potrubia môžu znížiť tepelné straty o 20 až 30 % pri bežných sieťach.Na toto máme teraz spracovanú štúdiu väčších mestských rozvodov, ktorú budeme mať v krátkom čase zverejnenú na webe.

Životnosť aj viac ako 30 rokov

Aké konkrétne produkty ponúkate?

Flexibilné potrubia sú teplovody, to znamená do 90 stupňov na teplú vodu a vykurovanie. Máme niekoľko produktov, napríklad potrubie určené do 95 stupňov a 10 barov, čo je vhodné na teplú vodu. Potom sú štandardné PEX-ové potrubia, tie sú do 95 stupňov a 6 barov, pričom v tomto prípade máme dva rôzne produkty od rôznych výrobcov. Novinka NRG FibreFlex Pro sa hodí do 115 stupňov a 10 barov a existuje aj 16-barová verzia.

Najviac sa momentálne snažíme prezentovať predizolované potrubie do 115 stupňov, ktoré je vhodné riešenie, pre teplárne, ktoré už často neprevádzkujú horúcovody, ale stále majú nejaké havarijné stavy alebo nejakú ochrannú teplotu, kvôli čomu občas potrebujú 110 – 115 stupňov. Oceľové potrubia a potrubia na paru sú pre nás logický doplnok sortimentu.

Podarilo sa vám už na Slovensku predať novinku, plastové potrubie do 115 stupňov?

Teraz sme skôr vo fáze prípravy projektov, vysvetľovaní vlastností produktu a jeho využitia. Projektanti a investori to potrubie veľmi dobre prijali a postupne pripravujeme projekty k realizácii, mali by prebiehať aj prvé väčšie tendre. Prvé realizácie očakávame v lete a na jeseň tohto. Toto je skôr dlhodobý biznis a tak k tomu aj pristupujeme. Hneď v zime sa realizoval prepoj v škole.

Dlhodobou záležitosťou sú aj investície do rozvodov. Akú má toto plastové potrubie životnosť?

Pokiaľ sa splnia prevádzkové parametre, životnosť by mala byť 30 a viac rokov.

Je plastové potrubie ako technológia už overené?

Radius-Kelit začal s týmto potrubím v roku 2004 a má na konte už asi 10 000 km potrubí. Technológia teda už je preverená v praxi. Hľadalo sa riešenie pre plastové potrubia, ktoré by bolo reálne možné v teplárenstve.

Rozhodli sa pre termoplastické spevnené potrubia. V zásade sa jedná o rúrku pre médium z PE-Xa, ktorá je spevnená adhéznnymi vrstvami a sieťkou z aramidového vlákna. Takto dosiahli maximálne zaťaženie až 115C a 10-16bar, čo sa ukázalo ako životaschopné riešenie aj pre väčšie tepelné siete.

Cena vyzerá vyššia, ale plast šetrí spoje

Predávate rôzne rozmery potrubia?

Predizolované plastové potrubia ponúkame v rôznych profiloch od d25 do d160. To znamená, že dokážeme nahradiť oceľové potrubia DN125, možno aj DN150, ak vieme vo výpočte pracovať s vyššou rýchlosťou.

V akých baleniach sa potrubie predáva?

Štandardný kotúč má 100 metrov, v prípade menších dimenzií môže mať jeden kotúč aj viac ako 700 metrov. Zvyčajne však počítame so štandardom 100 metrov, s čím sa dobre pracuje na stavbe, keďže 100 metrov vo väčšej dimenzii môže mať aj pol tony. Výhoda plastu je ale práve v tom, že potrubie dodávame v kuse, ktorý je možné ohýbať, čo redukuje počet spojov.

Aký je postup v prípade oceľového potrubia?

Oceľové potrubie sa väčšinou spája z 12-metrových alebo 6-metrových kusov. To znamená viacej spojov na zváranie, vyššie náklady, viac času.

Oceľ však vychádza lacnejšie, nie?

Materiálovo je plast určite drahší. Ak sa však pozrieme na celkové náklady na stavbu, plast a oceľ z toho vychádzajú celkom porovnateľne. Z dlhodobého hľadiska v prospech plastu hovoria výrazne nižšie tepelné straty.

Aj oceľové potrubie sa predsa izoluje.

Áno, ale kým pri plaste je koeficient prestupu tepla asi 0,210W/mk, pri oceli je to 0,260 až 0,270. Oceľová trubka má na povrchu vyššiu teplotu, pretože plast je čiastočne izolant a izolácia tým pádom musí izolovať nižšiu teplotu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Regulačná elektrina z Portugalska? Teoreticky áno. Trh s podpornými službami sa mení

Regulačná elektrina z Portugalska? Teoreticky áno. Trh s podpornými službami sa mení

Nové názvy, cezhraničné aj denné nakupovanie, rýchlejšie služby. Menší záujemcovia o ich poskytovanie sú však stále vylúčení.

Bytové družstvá pociťujú tlak dodávateľov alternatívnych systémov vykurovania

Bytové družstvá pociťujú tlak dodávateľov alternatívnych systémov vykurovania

Teplárne si už viac vážia klientov, možno to súvisí aj s príchodom nových technológií, tvrdí Martin Hanák zo Zväzu českých a moravských bytových družstiev.

OZE už vraj nie sú o záchrane planéty, ale nízkych nákladoch

OZE už vraj nie sú o záchrane planéty, ale nízkych nákladoch

Dosiahol sa bod zlomu. Veľké inštalácie obnoviteľných zdrojov sa už nestavajú kvôli záchrane Zeme, ale pretože je tak lacné ich postaviť, tvrdí prevádzkovateľ virtuálnej elektrárne.