Rekonštrukcia športovej haly v Košiciach ušetrí polovicu nákladov na vykurovanie a osvetlenie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Rekonštrukcia športovej haly v Košiciach ušetrí polovicu nákladov na vykurovanie a osvetlenie

Spoločnosť VSE zrealizovala projekt energetických úspor a navrhla nový spôsob vykurovania, osvetlenia aj výmeny vzduchu. Málo využívaná hádzanárska hala sa zmenila na navštevovaný športovo-kultúrny stánok.

Rekonštrukcia športovej haly v Košiciach ušetrí polovicu nákladov na vykurovanie a osvetlenie

Foto: Košice Crows

Dodávatelia energií na Slovensku sa nezameriavajú už iba na zabezpečovanie dodávok elektrickej energie či plynu pre svojich zákazníkov. Čoraz väčší segment tvoria dodatočné služby, medzi ktorými hrajú prím znižovanie energetickej náročnosti a energetické úspory.

Práve takýmito opatreniami dokážu podniky, domácnosti, firmy, či úrady usporiť na nákladoch viac a rýchlejšie, než čakaním na nižšie ceny energií, ktoré skôr rastú.

Spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE) poskytuje komplexné energetické služby pre priemyselné prevádzky, administratívne budovy, športové a výrobné haly, hotely a iné zariadenia. Do portfólia realizovaných projektov sa nedávno zaradila aj hádzanárska hala Slavomíra Šipoša v Košiciach.

Ešte v roku 2018 predstavovala táto športová hala iba akéhosi požierača energie, kde náklady na vykurovanie a osvetlenie priestorov tvorili obrovskú čiastku. Nefungujúca vzduchotechnika neumožňovala organizovanie veľkých športových, či kultúrnych podujatí.

Prevádzkovateľ haly preto požadoval úspornejšiu prevádzku, ktorá by zároveň ponúkla možnosti usporadúvania väčších podujatí. Spoločnosť VSE ako poskytovateľ riešenia prišla s novým spôsobom vykurovania, osvetlenia aj výmeny vzduchu v celom objekte.

Zníženie nákladov na vykurovanie a osvetlenie o vyše 40 %

Vykurovanie v rekonštruovanej hale zabezpečujú sálavé elektrické panely umiestnené na strope haly. Dodávku tepla v zázemí objektu pokrývajú elektrické konvektory.

Samozrejme, dôležitým prvkom vykurovacieho systému je zónová regulácia teploty. Hala je rozdelená do viacerých zón, čo umožňuje jednoducho nastavovať individuálne režimy vykurovania podľa rozvrhu tréningov a spoločenských akcií. Pri maximálnom využití navrhnutého riešenia je možné dosiahnuť až 40 % úsporu nákladov na vykurovanie.

Ďalšie úspory dosahuje prevádzkovateľ vďaka modernizácii osvetlenia. V celej budove sú namontované LED svietidlá, ktoré podliehajú nadradenej inteligentnej regulácii. V zázemí sa nachádzajú pohybové senzory.

Osvetlenie v športovej hale je rovnomerné, spĺňa nároky na organizovanie medzinárodných športových prenosov a poskytuje divácky atraktívne dynamické scény. LED svietidlá s DALI reguláciou dokážu znížiť spotrebu elektriny na svietenie o viac ako 50 %.


Celkovú kvalitu vnútorného prostredia a zážitok z podujatí ešte viac umocňuje nové riešenie vzduchotechniky. Staré nefunkčné vzduchotechnické jednotky, spolu s rozvodmi a distribučnými prvkami, boli nahradené modernými vzduchotechnickými jednotkami s rekuperáciou, ktorých hlavnou úlohou je udržiavať v priestoroch haly vždy čerstvý vzduch.

Kapacita výmeny vzduchu bola počítaná tak, aby ani pri plnej obsadenosti haly návštevníci nepocítili zníženú kvalitu vzduchu.

V rámci rekonštrukcie boli vymenené aj rozvody a distribučné prvky za textilné výustky. Celá vzduchotechnika, podobne ako kúrenie, je riadená cez nadradený regulačný systém. Ovládanie vzduchotechniky je automatizované, riadené pomocou senzorov CO2 a vlhkosti vzduchu. Systém vie udržiavať kvalitný vzduch bez potreby zásahov na základe nameraných hodnôt.


„Hlavne po inštalácií vzduchotechnických zariadení sa stáva, že reálna spotreba elektrickej energie stúpne. Príčina je jednoduchá: častokrát je pôvodné vzduchotechnické zariadenie roky nefunkčné. Tým, že zariadenie vymeníme za modernú VZT jednotku, budova sa stane atraktívnejšou, je viac využívaná a využíva sa aj nová jednotka,“ ozrejmuje pre Energie-portal.sk Katarína Šulíková, špecialistka pre komunikáciu vo VSE.

Vzduchotechnické zariadenie je najmä o zvýšenej kvalite vzduchu, čo vedie k vyššiemu komfortu návštevníkov a vyššej návštevnosti. Teda väčším prevádzkovým príjmom. Inými slovami, náklady na vzduchotechniku vzrástli, no ešte viac stúpli príjmy z vyššej návštevnosti haly.

Medzi hlavné výhody projektov energetických úspor z pohľadu prevádzkovateľa objektu patria žiadne alebo minimálne investičné náklady. Tieto sa splácajú z ušetrených nákladov na energie. Takýmto spôsobom bola financovaná aj rekonštrukcia haly Slavomíra Šipoša vo Všešportovom areáli v Košiciach.

VSE je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EE Club: Akú perspektívu má biomasa vo výrobe tepla? (Pozvánka na diskusiu)

EE Club: Akú perspektívu má biomasa vo výrobe tepla? (Pozvánka na diskusiu)

Denník Energie-portal.sk pozýva na ďalšie podujatie v rámci cyklu diskusií EE CLUB.

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Viaceré opatrenia sa dajú zrealizovať rýchlo a efekt môžu priniesť už v najbližšej vykurovacej sezóne.

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2022

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2022

Jubilejný 20. ročník vedecko - odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou sa uskutoční na konci septembra v Novom Smokovci.