Zónová regulácia vykurovania. Ako na ňu? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Zónová regulácia vykurovania. Ako na ňu?

Až 74 % energie spotrebovanej v domácnostiach využívame na kúrenie. K ušetreniu až 30 percent nákladov Vám stačí celkom málo: dotykový mobil a pripojenie na internet.

regulácia vykurovania

Foto: Fotolia, innogy

Ak máte viacizbový byt alebo rodinný dom, potom to najúspornejšie a najkomfortnejšie riešenie, ktoré môžete urobiť, je vytvoriť si vo svojom príbytku zónovú reguláciu s časovým programom. Vytvoríte si zóny a ovládate radiátory alebo podlahové vykurovanie tak, ako uznáte za vhodné.

Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke vo Vašom mobile. Ovládaním vykurovacieho systému samostatne v každej izbe tak ušetríte peniaze za energie.

Ako funguje zónová regulácia?

Zónová regulácia umožňuje v podstate veľmi úsporný a jednoduchý systém regulácie kúrenia. Úspornosť spočíva v tom, že v každej časti domu sa teplota prispôsobí Vašim aktuálnym potrebám.

Sami viete, aké náklady Vás ročne vyjdú na vykurovanie domu, či bytu. Zónová regulácia dokáže usporiť až 30 % prevádzkových nákladov, takže vstupná investícia sa Vám čoskoro vráti. Nie je pritom dôležité, či kúrite elektrinou alebo plynom, alebo či máte dom s podlahovým vykurovaním.

Základom zónovej regulácie je riadiaca jednotka, ktorá umožňuje ovládanie viacerých zón. Zaujímavé riešenie ovládania termostatom až pre 12 rozličných zón vo Vašom dome ponúka spoločnosť innogy, ktorá patrí k najväčším dodávateľom energií na Slovensku. Výhodou je tiež ich bezplatné a nezáväzné poradenstvo.

termostat

Termostat

Základnými prvkami ovládania zón sú izbové termostaty, v ktorých je možné jednoducho naprogramovať týždenný vykurovací režim a ktoré majú zároveň unikátnu funkciu ochrany proti zamrznutiu a prehriatiu objektu. Túto informáciu o nebezpečenstve môže včas odoslať na mobilný telefón majiteľovi.

Na použitie v kancelárskych objektoch môžete niektoré termostaty tiež uzamknúť alebo obmedziť rozsah nastaviteľnej teploty.

Zmeňte teplotu počas dňa

Ak máte inštalovanú zónovú reguláciu, môžete si pre každú miestnosť nastaviť požadované teploty v priebehu celého dňa. Nie vždy sa musí kúriť po celý deň rovnako – možno nastaviť odlišnú teplotu pre ranné vstávanie, keď nie ste doma, pri príchode z práce, ak ste na nákupoch, pre pohodu pri televízii a keď spíte.

Môžete si teda nastaviť cieľovú teplotu, ktorá bude udržovaná po nastavenú dobu alebo trvalo. Sledujete a upravujete si tak časový program vykurovania pre každú zónu individuálne a na diaľku.

V ponuke od innogy vám až 5 prednastavených rýchlych akcii umožňuje prepnúť do režimov ako "neprítomnosť" alebo "úsporný režim". Samozrejmosťou súčasťou aplikácie je možnosť informovať sa o aktuálnom počasí a predpovedi na päť dní dopredu, pre každú z Vašich lokalít.

regulácia vykurovaniaregulácia vykurovaniaregulácia vykurovania

Vyskúšajte DEMO verziu

Pamätáte si deň, kedy ste prvý raz počuli slovo internet? Stačilo pár rokov a internet prenikol všade. Teraz je čas, aby ste si zapamätali pojem internet vecí. S internetom si už môžete prepojiť celú vykurovaciu sústavu, od termostatov, cez moderné „inteligentné“ kotly až po tepelné čerpadlá, či otváranie okien. Ani jeden joul navyše.

Samozrejme, že do každej investície treba ísť z rozumom. V zásade platí: každá domácnosť môže ušetriť. Pre každú je však optimálna iná investícia.

Pomôcť Vám môže bezplatné energetické poradenstvo. A tiež si môžete stiahnuť do mobilu alebo do tabletu (s operačnými systémami Android alebo iOS) aplikáciu Total Connect Comfort Intl od Honeywellu a po otvorení ťuknúť na DEMO.

Stiahnuť z App Store – TU.

Stiahnuť z Google Play – TU.

regulácia vykurovaniaregulácia vykurovaniaregulácia vykurovania

Po tom, čo sa zaregistrujete a inštalujete aplikáciu do smartfónu, môžete kontrolovať časový program vášho vykurovacieho systému a jediným dotykom aktivovať niektorú z rýchlych volieb: voľný deň, neprítomnosť, eko úspora, vypnúť kúrenie.

Ak sa dostanete domov neskôr, nemusíte zbytočne kúriť. Podľa svojho životného štýlu môžete takto ovládať vykurovací systém vášho domova a ušetriť energiu aj peniaze.

Iná izba + iná teplota = spoločná úspora

Rozdeľte svoj domov na zóny – napríklad: obývačka, spálňa, kúpeľňa, detská izba – a vytvorte si časový program podľa vášho životného rytmu. V danej miestnosti si v danom čase nastavíte takú teplotu, akú si želáte. Vymeňte svoj tradičný termostat a termostatické hlavice za systém ecohome a ušetrite tak až 30 % z nákladov na kúrenie.

Kotol, či tepelné čerpadlo vo vašej domácnosti môžete cez mobil nielen vypnúť a zapnúť, ale aj vytvoriť časový režim zónovej regulácie. Zónu môže tvoriť jedna, alebo aj viac izieb, alebo hoci aj celé podlažie, podľa vašich potrieb a vlastností nehnuteľnosti. Pre vytvorené zóny môžete vytvoriť časový program na každý deň v týždni.

Stanovte si, aká má byť teplota v určitom čase a v ktorej zóne. Zónová regulácia vykurovania sa jednoducho oplatí. Aj z hľadiska komfortu.

Cena regulácie vykurovania

Vstupná investícia nemusí byť taká veľká, pokiaľ využijete možnosť prenájmu zariadení. Sada pre zónovú reguláciu vykurovania s jedným termostatom, reléovou jednotkou a internetovou bránou Vás vyjde na 4,40 €/mesiac a sada pre zónovú reguláciu vykurovania s jedným termostatom a tromi radiátorovými hlavicami už od 7,50 €/mesiac.

Zdroje: redakcia, innogy
Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozývame Vás na diskusný klub, ktorý sa bude konať dňa 29. novembra 2022 od 18:00 hod. v Pálffyho paláci na Zámockej ulici 47 v Bratislave.

Čo priniesla Stredoeurópska energetická konferencia 2022 (+fotoreport)

Čo priniesla Stredoeurópska energetická konferencia 2022 (+fotoreport)

Budúca zima bude z pohľadu plynárenstva oveľa náročnejšia než tá súčasná, vyhlásil na konferencii minister Hirman.