VSDS
INNOGY
INNOGY

Regulátor vraj tlačí dodávateľa elektriny do zvyšovania ceny

Spoločnosť Magna Energia musí zvyšovať parametre, kvôli ktorým môže cena pre spotrebiteľov ešte viac vzrásť. Pre zákazníkov s inteligentnými meračmi ponúka neregulovanú tarifikáciu.

Regulátor vraj tlačí dodávateľa elektriny do zvyšovania ceny

Foto: Fotolia

Ďalšie zvyšovanie cien elektriny aj v budúcom roku je istá vec. Silová elektrina zdražela o vyše 10 eur/MWh, nahor teda musí ísť aj konečná cena elektrickej energie, ktorú platia spotrebitelia. Tú stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.  

Prvým dodávateľom, ktorý zareagoval na vývoj trhu a požiadal regulačný úrad o nové cenové rozhodnutie už v lete, bola spoločnosť Magna Energia. ÚRSO ceny schválil. Neskôr však úrad pristúpil k úprave metodiky výpočtu cien v príslušnej vyhláške a požiadal dodávateľa o prehodnotenie už predtým schválených cien.

Škodlivá regulácia, nezmyselná metodika

„Podľa úradu máme vo vzorci prehodnotiť tri premenné. Jednu smerom nadol, dve máme zvýšiť,“ hovorí Martin Semrič, portfólio manažér spoločnosti. Výsledkom je zvýšenie cien pre odberateľov v domácnostiach a malých podnikoch.

„Dôvodom bola potreba  zapracovať zmeny, ktoré priniesla novela zákona č. 309/2012 o OZE, kde sa významne upravili pravidlá ohľadom výkupcu elektriny a zúčtovateľa podpory,“ zdôvodňuje pre Energie-portal.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Magna Energia tvrdí, že v pôvodnom návrhu zachovala doterajšiu mieru ziskovosti, no ÚRSO ju núti zvýšiť. Spoločnosť pôvodne počítala s nulovou odchýlkou na dodané množstvo elektriny, teraz by si mala prirátať 97 centov/MWh.

„Už dlhodobo poukazujeme na to, že regulácia cien je škodlivá a jej metodika je nezmyselná. Ukazuje sa to aj teraz, keď sme nútení zvyšovať parametre, kvôli ktorým sa cena elektriny môže vyšplhať ešte vyššie. A to v čase, keď aj tak skokovo narástla,“ konštatuje M. Semrič.

ÚRSO: určujeme iba maximálnu cenu

Nová vyhláška však podľa úradu v žiadnom prípade nenúti všetkých dodávateľov ku zvyšovaniu ceny pre zákazníkov. ÚRSO zdôrazňuje, že dodávateľom nestanovuje pevnú, ale iba maximálnu cenu elektriny, ktorá sa nesmie prekročiť. „Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu ponúkať domácnostiam všetci dodávatelia,“ reaguje R. Igaz.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Rastie podiel záujemcov o kúpu elektromobilu, aj miera spokojnosti s ich používaním. Na druhej strane kritická masa vodičov stále vyčkáva kvôli obavám, odhalil prieskum spoločnosti McKinsey.

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Prvá z veľkých kuriérskych spoločností na Slovensku vsádza na cyklokuriérov a elektrické dodávky Voltia. Ponúka dodávky bez emisií.

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Negatívne renomé OZE začalo politickým rozdávaním kapacít v SEPS-e v roku 2009. Opozičné strany chcú viac trhu v energetike a umožniť výrobcom realizovať ich zámery, ktoré nezaťažia sieť ani cenu elektriny.