Ako sa premietne prudké zdraženie elektriny na burzách do koncových cien pre domácnosti? Pýtali sme sa najväčších dodávateľov na Slovensku.
Cena elektriny pre domácnosti a malé podniky pôjde v roku 2019 nahor. Vyplýva to z prieskumu Energie-portal.sk medzi najväčšími dodávateľmi elektrickej energie.
Dodávatelia vo svojich cenových návrhoch, ktoré počas jesene zasielajú Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, reagujú na výrazné zdraženie komodity na burze.
V medziročnom vyjadrení cena elektriny vzrástla o 28 percent. Nárast cien zachytila taktiež analýza, ktorú ešte v lete zverejnil (ÚRSO). Práve ten bude mať pri určovaní cien posledné slovo.
V tomto článku sa dozviete:
- aké zvýšenie koncových cien dodávatelia očakávajú,
- koľko si väčšina domácností priplatí mesačne za elektrinu,
- prečo cena elektriny na burze výrazne rastie.
O koľko elektrina zdražie?
„Pri nezmenených ostatných parametroch očakávame nárast koncovej ceny okolo 9 až 10 percent,“ uviedol pre Energie-portal.sk obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE), Miroslav Kulla.
„Pre veľkú väčšinu obyvateľstva by to predstavovalo menej ako dve eurá mesačne. Výška koncovej ceny však bude závisieť od vývoja ďalších zložiek ceny, ktoré ju tvoria, a samozrejme od rozhodnutia ÚRSO,“ doplnil M. Kulla.
Ďalší z dominantných dodávateľov elektriny, Stredoslovenská energetika, a. s. (SSE), regulátorovi počas augusta zašle cenový návrh, ktorý taktiež reflektuje vývoj na burze.
„Cenový vývoj komodity počas prvého polroka je dôležitý pre tvorbu ceny, ktorá vstupuje do vzorcov pre výpočet cien pre domácnosti a malé podniky na ďalšie obdobie. Už dnes je možné povedať, že cena komodity bude vyššia,“ reagovala Michaela Krivá, vedúca Kancelárie predstavenstva SSE.
Zdražovanie elektriny pre domácnosti a malé podniky do tretice potvrdila aj Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE).
„V tejto chvíli vieme povedať, o koľko narástla cena komodity na burze. Priemerná burzová cena, z ktorej vychádzame pri príprave cenové návrhy na úpravu budúcoročných cien v regulovanom segmente, je 51,85 eur,“ povedala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.
Svoje cenové návrhy ZSE podá v štandardnom termíne na jeseň. „Do akej miery bude tento nárast zohľadnený v koncovej cene pre zákazníka, je na rozhodnutí regulačného úradu,“ zdôraznila M. Dobošová.
Prečo elektrina na burze zdražuje?
Za prudkým rastom cien elektriny na burze dodávatelia vidia hlavne niekoľkonásobné zdraženie emisných povoleniek. „Na zvýšenie cien elektriny malo v predchádzajúcom období najväčší vplyv zníženie alokácií CO2,“ reagoval M. Kulla z VSE.
Cena emisných povoleniek za posledné tri roky stúpla z úrovne približne piatich až šiestich eur za tonu na historické maximum 30 eur. Momentálne osciluje medzi 25 až 29 eurami za tonu.
„Dôvodom tohto nárastu je predovšetkým trend dekarbonizácie ekonomiky a energetiky. Vytvoril sa európsky rezervný systém, kde sa ukladajú nadmerné povolenky CO2,“ doplnila hovorkyňa ZSE M. Dobošová. Dôležitým faktorom sú však podľa nej aj ďalšie opatrenia, o ktorých sa uvažuje.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.