Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Rast ceny plynu nemotivuje k odstavovaniu uhlia

Vyššie náklady na emisné povolenky budú nahrávať obnoviteľným zdrojom a jadru. Výmena uhlia za plyn sa však zatiaľ nekoná.

Rast ceny plynu nemotivuje k odstavovaniu uhlia

Foto: Fotolia

Vyššie ceny CO2 emisných povoleniek by mali spôsobovať, že prevádzkovanie uhoľných elektrární  a všetkých zdrojov využívajúcich fosílne palivá sa stane neekonomické. Energetické firmy by mali tieto znečisťujúce zdroje nahradzovať novými čistejšími technológiami. Cena povoleniek sa za ostatný rok strojnásobila, čo by mohlo vyvolávať starosti najväčším znečisťovateľom.

Ako však vidieť aj na reakcii jedného z najväčších znečisťovateľov ovzdušia na Slovensku, Elektrárne Nováky, z drahších povoleniek si jej prevádzkovateľ Slovenské elektrárne ťažkú hlavu nerobí. Spoločnosť, ktorú dotujú všetci odoberatelia elektriny v koncovej cene, bude cez tarifu za prevádzku systému dostávať ešte viac miliónov. A čím vyššia cena povoleniek, tým viac zaplatia ľudia a firmy za elektrinu, pokiaľ bude tento zdroj stále umelo udržovaný.

Drahšie emisné povolenky sa premietajú aj do zvyšovania nákladov teplární, produkujúcich aj teplo dodávané cez systémy centralizovaného zásobovania teplom. Ako prvé prikročili ku zvyšovaniu cien tepla teplárne v Košiciach a Žiline. 

Stop uhliu kvôli povolenkám?

Ako teda súvisí cena povoleniek s fungovaním uhoľných elektrární na fungujúcom energetickom trhu? V akej fáze sa už spaľovanie uhlia stáva nerentabilným a je výhodnejšie zapojiť iné zdroje? Podľa niektorých názorov tento moment ešte nenastal, napriek prudko rastúcim nákladom na povolenky. Avšak ďalší rast už bude odkusovať zo zisku prevádzkovateľov a mať dopad na investičné rozhodnutia.

Obnoviteľná a jadrová energia budú profitovať

“Už bude okresávať zisky z uhlia. Obnoviteľné zdroje a jadrová energia vzídu z tohto ako veľkí víťazi,” mieni Phil MacDonald zo spoločnosti Sandbag, monitorujúcej trh s povolenkami. Mark Lewis z think-tanku Carbon Tracker tvrdí, že hoci prevádzkovatelia uhoľných zdrojov cítia tlak vyšších cien povoleniek, tieto náklady prenesú priamo na spotrebiteľov.

Podľa neho musí cena uhlíka vystúpať omnoho vyššie, zhruba ku 30 eur za tonu, aby podnietila prepínanie z uhlia na plyn a obnoviteľné zdroje. “Nemyslím si, že už sme vo fáze, kedy cena povoleniek bude mať veľký vplyv,” cituje M. Lewisa denník The Guardian.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Cena elektromobilu je veľmi dôležitá pre 85 % bežných spotrebiteľov

Cena elektromobilu je veľmi dôležitá pre 85 % bežných spotrebiteľov

Autá s hybridným pohonom sa presadia najskôr. Štvrtina britských respondentov ich chce používať ako hlavné vozidlo v najbližších piatich rokoch. Elektromobily iba 8 %.

Začalo sa najväčšie odstraňovanie priehrady v Európe. Radikálny krok má pomôcť rybám

Začalo sa najväčšie odstraňovanie priehrady v Európe. Radikálny krok má pomôcť rybám

Zbúranie dvoch priehrad vo Francúzsku má spriechodniť 90 km vodného toku pre migráciu rýb. WWF Slovensko presadzuje, aby sa bariéry na riekach odstraňovali aj u nás.

F. Stručka: Domácnosti aj malí podnikatelia doplácajú na politiku ÚRSO

F. Stručka: Domácnosti aj malí podnikatelia doplácajú na politiku ÚRSO

Aktuálny vývoj na burze naznačuje, že ceny elektriny v roku 2020 porastú. Podľa energetického analytika Františka Stručku ÚRSO zraniteľným odberateľom elektrinu z dlhodobého hľadiska predražuje.