INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Elektrická daň vzrástla o 17 % za tri roky

Koncoví spotrebitelia platia v cene elektriny aj náklady na výrobu elektriny z uhlia, odstavovanie jadrových elektrární, či dotovanie obnoviteľných zdrojov.

Elektrická daň vzrástla o 17 % za tri roky

Obrázok: INESS

Koncové ceny elektriny na Slovensku patria k najvyšším v strednej a východnej Európe. Hoci burzová cena elektriny v predchádzajúcich rokoch klesala, a to aj dosť výrazne, na celkovom znížení koncových cien pre spotrebiteľov sa to veľmi neprejavilo.

Dôvodom je okrem iného prenášanie nákladov verejných politík na spotrebiteľov elektriny. Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií tieto náklady nazval „elektrickou daňou“. V prvej polovici tohto roka dosiahla táto daň výšku 31 eur/MWh. Je to o 17 percent viac ako v roku 2015. Sektor energetiky je okrem prenášania nákladov aj svedkom častých a ťažko predvídateľných zmien zo strany vlády a regulátora. To zvyšuje jeho neochotu investovať na Slovensku a zvyšovať kvalitu služieb, tvrdí INESS v štúdií ešte spred troch rokov

TPS-ka vzrástla o 20 %

“Sektor sa od roku 2015 regulačne zásadne nezmenil. Tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) narástla z vtedajších 21,82 €/MWh na dnešných 26.2 €/MWh, teda o viac ako 20 %. Môže za to najmä rok 2017, kedy skokovo prišla väčšina tohto nárastu. Hoci už niekoľko rokov panuje v pripájaní nových obnoviteľných zdrojov energie stop stav, historický dlh voči distribučkám (nie je presne vykalkulovaný, ale odhadom 400 - 610 miliónov eur) si nemilosrdne vyžaduje peniaze z TPS,” objasňuje aktualizované čísla elektrickej dane analytik INESS Martin Vlachynský.

Dotovanie baníkov, poplatky za prenos

V roku 2018 už dlh nenarástol, za čo podľa neho môžu aj vyššie trhové ceny elektriny, pretože doplatkom vykrývaný rozdiel je nižší. Od roku 2015 sa prakticky zastavil aj dovtedy dramatický nárast nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, čo je ďalšia významná zložka TPS.

Časť koncovej ceny elektriny tvorí aj dividenda prevádzkovateľa prenosovej sústavy SEPS. Priemerná výška dividend dosiahla v období rokov 2008 – 2018 v priemere 35,5 miliónov eur. Keďže spotreba elektriny sa od roku 2015 zvýšila, stúpla aj táto položka z 1,15 eur/MWh na 1,22 eur/MWh. “Dividenda by miesto kŕmenia štátneho rozpočtu mohla byť využitá na zníženie prenosových poplatkov, či sa iným spôsobom vrátiť k spotrebiteľom,” pripomína M. Vlachynský.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) mali na koncovej spotrebe energií v EÚ v roku 2017 podiel 17,5 %. U nás podiel tzv. zelenej energetiky dva po sebe idúce roky klesá. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu.

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Skvapalnený zemný plyn by mal do Európy smerovať cez dva nové terminály na LNG v Nemecku. Spojené štáty ako potenciálny dodávateľ budovanie novej infraštruktúry vítajú, Nemci však rokujú aj s Katarom, Egyptom a Izraelom.

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Mrazivé počasie výrazne skracuje dojazd elektrických aut. Majitelia týchto vozidiel v USA uvádzajú, že ich elektromobily majú pri nízkych teplotách takmer o polovicu menší dojazd.