INNOGY
VSDS
Belimo

Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov

Batéria z jadrového odpadu môže nájsť uplatnenie v určitých prístrojoch a zariadeniach.

Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov

Foto: NDB

Preteky o najvýkonnejšiu, najúčinnejšiu batériu s najdlhšou životnosťou sú v plnom prúde. Väčšina technológií je založených na chemických reakciách rôznych prvkov a špecifickom zložení katódy a anódy v batériovom článku. Ako batéria však môže slúžiť aj materiál z rádioaktívneho odpadu.

Diamantovú batériu z rádioaktívneho odpadu jadrových elektrární vyvíja kalifornská spoločnosť Nano Diamond Battery (NDB). Energia nezvyčajnej batérie pochádza z grafitových obalov palivových článkov jadrových reaktorov. V batérii je materiál z rádioaktívneho grafitu obalený nanovrstvami kryštalického diamantu.

Ten okrem toho, že predstavuje najtvrdší nerast na svete, je aj výborným vodičom elektriny a odvádzačom tepla. Teda dokáže veľmi rýchlo premeniť vznikajúce rádioaktívne teplo na elektrinu a zabrániť úniku rádioaktivity.

Keďže polčas rozpadu izotopov uhlíka C-14 sa pohybuje v tisíckach rokov a diamanty sú prakticky nezničiteľné, ich kombinácia by zabezpečila fungovanie takejto batérie po rovnakú dobu. NDB tvrdí, že množstvo radiácie, vyžarujúce z batériových článkov, dosahuje nižšiu úroveň žiarenia než ľudské telo.

Energeticky menej náročné aplikácie

Jadrová diamantová batéria má prísť na trh v dvoch verziách. “Nekonečný” model s dobou životnosti 28-tisíc rokov by mohol byť aplikovateľný v špecifických oblastiach, ako napríklad vesmírnych letoch pri poháňaní prístrojov kozmických lodí, či satelitov, ale aj pri používaní rôznych zdravotníckych pomôcok v ľudskom tele.

Viessmann rezerva

Masovejšia “spotrebiteľská” verzia batérie by mohla nájsť využitie pri poháňaní mobilných telefónov, laptopov, či ďalších elektronických zariadení. Kalifornská spoločnosť avizuje, že prevratná batéria zmení svet. Má však svoje limity a nemusí to byť iba cena, ktorá zatiaľ nie je známa.

“Dosiahli sme obrovský, revolučný objav v technológii batérie, ktorá je bezemisná, vydrží tisícky rokov a pre poháňanie zariadení vyžaduje iba prístup prirodzeného vzduchu,” tvrdí Nima Golsharifi, spoluzakladateľ spoločnosti. Firma vraj už v súčasnosti vyvíja prvý komerčný prototyp batérie a s komerčným predajom chce začať v priebehu najbližších dvoch rokov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čerstvý vzduch pre vašu sieť

Čerstvý vzduch pre vašu sieť

Hexaflourid sírový unikať do atmosféry z elektrických zariadení vysokého a veľmi vysokého napätia, kde sa používa ako izolačný materiál, ktorý zabraňuje vzniku nehôd a požiaru.

Keď sa úspory naozaj oplatia

Keď sa úspory naozaj oplatia

Energetický monitoring a manažment umožňuje aktívne riadiť spotrebu s cieľom minimalizovať budúce náklady na energie. Pri realizácii opatrení pomôže garantovaná energetická služba.

Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?

Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?

Splnenie udržateľných cieľov a zachovanie konkurencieschopnosti si vyžaduje, aby výrobcovia a dodávatelia elektriny začali masívne integrovať obnoviteľné zdroje energie do všetkých úrovní siete, a postupne tak nahradili fosílne palivá.