Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov

Batéria z jadrového odpadu môže nájsť uplatnenie v určitých prístrojoch a zariadeniach.

Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov

Foto: NDB

Preteky o najvýkonnejšiu, najúčinnejšiu batériu s najdlhšou životnosťou sú v plnom prúde. Väčšina technológií je založených na chemických reakciách rôznych prvkov a špecifickom zložení katódy a anódy v batériovom článku. Ako batéria však môže slúžiť aj materiál z rádioaktívneho odpadu.

Diamantovú batériu z rádioaktívneho odpadu jadrových elektrární vyvíja kalifornská spoločnosť Nano Diamond Battery (NDB). Energia nezvyčajnej batérie pochádza z grafitových obalov palivových článkov jadrových reaktorov. V batérii je materiál z rádioaktívneho grafitu obalený nanovrstvami kryštalického diamantu.

Ten okrem toho, že predstavuje najtvrdší nerast na svete, je aj výborným vodičom elektriny a odvádzačom tepla. Teda dokáže veľmi rýchlo premeniť vznikajúce rádioaktívne teplo na elektrinu a zabrániť úniku rádioaktivity.

Keďže polčas rozpadu izotopov uhlíka C-14 sa pohybuje v tisíckach rokov a diamanty sú prakticky nezničiteľné, ich kombinácia by zabezpečila fungovanie takejto batérie po rovnakú dobu. NDB tvrdí, že množstvo radiácie, vyžarujúce z batériových článkov, dosahuje nižšiu úroveň žiarenia než ľudské telo.

Energeticky menej náročné aplikácie

Jadrová diamantová batéria má prísť na trh v dvoch verziách. “Nekonečný” model s dobou životnosti 28-tisíc rokov by mohol byť aplikovateľný v špecifických oblastiach, ako napríklad vesmírnych letoch pri poháňaní prístrojov kozmických lodí, či satelitov, ale aj pri používaní rôznych zdravotníckych pomôcok v ľudskom tele.

VIESSMANN

Masovejšia “spotrebiteľská” verzia batérie by mohla nájsť využitie pri poháňaní mobilných telefónov, laptopov, či ďalších elektronických zariadení. Kalifornská spoločnosť avizuje, že prevratná batéria zmení svet. Má však svoje limity a nemusí to byť iba cena, ktorá zatiaľ nie je známa.

“Dosiahli sme obrovský, revolučný objav v technológii batérie, ktorá je bezemisná, vydrží tisícky rokov a pre poháňanie zariadení vyžaduje iba prístup prirodzeného vzduchu,” tvrdí Nima Golsharifi, spoluzakladateľ spoločnosti. Firma vraj už v súčasnosti vyvíja prvý komerčný prototyp batérie a s komerčným predajom chce začať v priebehu najbližších dvoch rokov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako môžete znížiť svoju osobnú uhlíkovú stopu? Odpoveďou môže byť výzva prvého Hackathonu, súťaže, ktorú organizujú SPP, Keboola a Microsoft v júni 2022.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Dvadsiaty prvý ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Hybridné zdroje energie pre vetranie a klimatizáciu" sa uskutoční tradične vo Vysokých Tatrách.

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Technológiu obojsmerného dobíjania už automobilky inštalujú do vybraných modelov alebo ju testujú.