VSDS
INNOGY
Belimo

Pokrokové Li-Ion batérie by mali mať dvojnásobnú životnosť a výkon

Vedci vyvinuli nový spôsob konštruovania lítium-iónových batérií, ktorý môže vydláždiť cestu pre ich väčšiu hustotu energie, výkon a bezpečnosť.

Pokrokové Li-Ion batérie by mali mať dvojnásobnú životnosť a výkon

Foto: Simple Wikipedia

Doterajšou prekážkou pri vývoji batérií s lepším výkonom bolo po celé roky miesto medzi lítiovým kovom batérie a jej elektrolytmi, zvané medzifáza tuhého elektrolytu (angl. skratka SEI).

V súčasnosti sa zvyšuje dopyt po vyšších hustotách energie v nabíjateľných lítium-iónových batériách, pretože ich použitie sa rozširuje na všetky druhy elektronických zariadení, od mobilných telefónov až po elektrické vozidlá.

Tým pádom sa SEI stalo prirodzene jedným z miest, na ktorom sa výskumníci snažia zlepšiť výkon.

Táto vrstva je veľmi dôležitá a je prirodzene tvorená reakciou medzi lítiom a elektrolytom v batérii. Avšak nechová sa veľmi dobre, čo spôsobuje veľa problémov," povedal pre Penn State News Donghai Wang, profesor mechanického a chemického inžinierstva na Pensylvánskej štátnej univerzite.

Zdroj: Wikimedia Commons

Problémy začínajú vtedy, keď SEI začína degradovať. Postupom času to má za následok tvorbu dendritov - ihlovitých výrastkov na lítiovej elektróde batérie, ktoré postupne znižujú jej výkon a bezpečnosť.

To je dôvod, prečo lítiové kovové batérie nevydržia dlhšie - medzifáza rastie a nie je stabilná. V tomto projekte sme použili polymérny kompozit na vytvorenie oveľa lepšej SEI," povedal Wang.

Pod vedením Yuea Gaoa, doktoranda chémie v Penn State vytvorili inžinieri novú SEI. Ide o reaktívny polymérny kompozit zložený z polymérnej lítnej soli, nanočastíc lítium flouridu a vrstiev grafénových oxidov.

Profesor chémie Thomas E. Mallouk z univerzity Evana Pugha poskytol projektu pomoc s vytvorením tenkej vrstvy materiálov. Na dosiahnutie stabilného lítiového rozhrania je totiž potrebné dôkladné riadenie na molekulárnej úrovni.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.