Samosprávny kraj po prvý raz vytvoril skupinu zdieľania. Tvorí ju škola a jej elokované pracovisko.
Čo s elektrinou, ktorú vyrábajú fotovoltické panely na streche školy počas víkendu alebo prázdnin, keď energiu nie je ako spotrebovať? Možných odpovedí existuje viacero. A riešením nemusí byť nákladná investícia do fyzickej batérie ani „virtuálna batéria“ či iný produkt ponúkaný dodávateľom.
Energetické dátové centrum (EDC), ktoré si štát nechal vybudovať pre umožnenie rôznych nových činností v elektroenergetike, sprístupňuje aj tzv. zdieľanie elektriny. Riešenie už začal využívať napríklad veľký obchodný reťazec či energetický podnik.
Hoci v prípade domácností, ktoré aj v roku 2025 odoberajú elektrinu za zvýhodnené ceny, chýba väčšia ekonomická motivácia zdieľať elektrinu a od Nového roka zdieľaniu elektriny a komunitnej energetike nepraje ani nová vyhláška ÚRSO, inovatívne riešenie si predsa len razí cestu do praxe.
Najnovšie svoju prvú „skupinu zdieľania“ založil Prešovský samosprávny kraj (PSK). Urobil tak prostredníctvom vlastnej agentúry, ktorá využila štátne Energetické dátové centrum na to, aby škola v pôsobnosti župy mohla vyrobenú elektrinu zdieľať so svojím elokovaným pracoviskom.
To, že sa podarilo rozbehnúť zdieľanie elektriny v Starej Ľubovni, však župa berie len ako prvý krok vo vytváraní komunitnej energetiky. Postupom času chcú do skupiny zaradiť všetky odberné miesta v správe PSK.
Zdieľanie elektriny zníži náklady školy
Prvými priekopníkmi v zdieľaní elektriny v rámci prešovskej župy sa stali Spojená škola Stará Ľubovňa a jej elokované pracovisko v Lomničke, kde sa vyrába elektrina z fotovoltiky. Pilotnú skupinu zdieľania elektriny prostredníctvom Energetického dátového centra spustila Energetická Agentúra Smart Regiónu PSK koncom marca tohto roku.
„Tento významný míľnik v implementácii nových modelov spotreby a distribúcie elektriny ukazuje veľký potenciál vo využívaní energie v kraji,“ reaguje župa v tlačovej správe.
Foto: PSK
Zdieľanie elektriny pomáha župe reálne využiť elektrinu, ktorú vyrábajú fotovoltické panely. Na odbernom mieste v Lomničke sa totiž často vyrobí viac elektriny, než školské zariadenie spotrebuje. Tento prebytok sa teraz zdieľa s odbernými miestami v areáli Spojenej školy Stará Ľubovňa.
„Prebytky z výroby fotovoltického zariadenia prispievajú k zníženiu nákladov na elektrinu pre školu a zvýšeniu efektivity využívania elektriny z obnoviteľného zdroja,“ vyzdvihuje PSK.
Vznikne energetická komunita
Založenie pilotnej skupiny zdieľania elektriny v Prešovskom kraji má byť prvým krokom k vybudovaniu komunitnej energetiky. Župná agentúra avizuje, že jej ambíciou je vytvorenie skupiny zdieľania, ktorá bude zahŕňať všetky odberné miesta v správe prešovskej krajskej samosprávy, čím sa zabezpečí využitie všetkej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov v kompetencii kraja.
„Tieto subjekty budú mať možnosť zdieľať elektrickú energiu vyrobenú z fotovoltických zariadení inštalovaných na ich budovách, ktorú nespotrebujú lokálne, s ostatnými organizáciami v rámci komunity,“ vysvetľuje župa.
Potenciál nie je malý. V súčasnosti sa na budovách patriacich župe nachádza 15 fotovoltických zariadení s celkovým inštalovaným výkonom 460 kWp. A do budúcna zvažujú rozšírenie o ďalších 31fotovoltík s inštalovaným výkonom 1200 kWp.
Zostáva vám 22% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.