Pri Košiciach vyrastá levanduľový háj. Vďaka zelenej energii od VSE | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
INNOGY
INNOGY

Pri Košiciach vyrastá levanduľový háj. Vďaka zelenej energii od VSE

V extraviláne obce Rudník na rozlohe tisíc m2 vyrastá levanduľový háj. Výsadbu realizuje OZ Príbeh včely. Projekt je súčasťou aktivít, ktoré VSE verejne prisľúbila podporiť v rámci zavedenia služby Zelená energia.

levandule VSE

Výsadba levanduľového hája / Foto: VSE

Východoslovenská energetika (VSE) 1. apríla 2021 spustila predaj novej služby Zelená energia. Jej zakúpením môže zákazník znížiť svoju uhlíkovú stopu a súčasne prispieť na podporu zelených projektov.

VSE zároveň ide príkladom a sama podporuje niekoľko aktivít. Jednou z nich je aj levanduľový háj, ktorý vyrastie 20 kilometrov od Košíc v extraviláne obce Rudník v okrese Košicie - okolie.

„Výber projektu podporila skutočnosť, že levanduľa patrí medzi ušľachtilé medonosné rastliny a zákazníci v našom prieskume uviedli, že by radi medzi podporenými projektmi našli i výsadbu takýchto rastlín,“ prezentuje predseda predstavenstva a obchodný riaditeľ Miroslav Kulla.

Foto: VSE

Zároveň platí, že Rudník sa stáva obľúbeným a vyhľadávaným výletným miestom a nový levanduľový háj určite poteší i návštevníkov. Neďaleko nového hája sa nachádza včelnica s množstvom úľov a so zázemím, ktoré vytvárajú dobrovoľníci z OZ Príbeh včely.

„Levanduľová výsadba bude nie len spríjemnením prostredia, ale aj obohatením a prínosom pre samotné včelstvo, ktoré tam nájde potravu,“ dodáva včelár Marián Krupeľák.

Na tomto území už bola v minulosti realizovaná výsadba lipy veľkolistej a malolistej. V kombinácii s levanduľovou výsadbou a bezprostrednou blízkosťou úľov sa zvýši atraktivita lokality, jej biodiverzita a výrazne sa zlepšia podmienky pre blízke okolie včelárov a ostatného užitočného hmyzu a vtáctva.

„Každou zeleňou navyše znižujeme dopady uhlíkovej stopy a prispievame k zelenšej planéte,“ dodáva M. Krupeľák.

Projekt je o dlhodobej udržateľnosti

V ostatných týždňoch sa zrealizoval kus práce. Pôda bola ručne plienená, očistená vytrhaním buriny, aby nový koreňový systém získal dostatok priestoru. Doplnil sa nový substrát a vysadilo sa približne 400 rastlín levandule.

Zrealizovalo sa i prekrytie plochy vysadených rastlín netkanou textíliou, aby nedošlo k opätovnému zarasteniu plochy burinou, aby si nové rastliny našli svoje miesto a zosilneli.

Foto: VSE

Levanduľa je kvitnúca trvalka, všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni či v kúpeľni.

„Preto už dnes vidíme v projekte dlhodobú udržateľnosť a začíname uvažovať i nad jej využitím, aby priniesla radosť a potešenie,“ uzatvára Krupeľák.


VSE je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevok na obnovu domu pokryje aj zateplenie a nový kotol. Tu sú prvé podrobnosti

Príspevok na obnovu domu pokryje aj zateplenie a nový kotol. Tu sú prvé podrobnosti

Jednou z podmienok na získanie dotácie bude minimálne 30 % úspora primárnej energie.

Prolongácia podpory zníži fotovolitkom ceny o tretinu, ukázali rozhodnutia ÚRSO

Prolongácia podpory zníži fotovolitkom ceny o tretinu, ukázali rozhodnutia ÚRSO

Ročné náklady na podporu obnoviteľných zdrojov majú vďaka novej schéme klesnúť desiatky miliónov eur ročne.

Protimonopolný úrad odhalil kartel v tendri SEPS, firmy dostali pokutu deväť miliónov eur

Protimonopolný úrad odhalil kartel v tendri SEPS, firmy dostali pokutu deväť miliónov eur

Prešetrovanie začali na základe podnetu od nadácie Zastavme korupciu.