Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Prečo Gazprom zľavil z monopolného postavenia na trhu s plynom v strednej Európe?

Európa je pre Rusko stále najdôležitejším trhom pre dodávky plynu a Gazprom začal hrať podľa európskych pravidiel. Má to niekoľko dôvodov.

Prečo Gazprom zľavil z monopolného postavenia na trhu s plynom v strednej Európe?

Foto: Fotolia

Svetový trh s dodávkami zemného plynu sa rapídne mení. Vyššia konkurencia medzi dodávateľmi, nižšie ceny, vyššie zastúpenie LNG plynu. Tieto faktory ovplyvňujú aj európsky trh. Ako sa s touto novou situáciu vyrovnávajú ruské plynárenské spoločnosti?

Rusko si chce zachovať zhruba 30 % podiel na európskom trhu s plynom. Vlani to bolo 34 % z dôvodu nižších cien ropy a fixácii cien plynu v zmluvách Gazpromu. Hlavnou výzvou však majú byť najbližšie tri roky, kedy Európa bude pociťovať nadbytok v dodávkach plynu.

“Gazprom sa poučil z obdobia rokov 2009 – 2012 a začal sa prispôsobovať. Je to postupná adaptácia prostredníctvom revízie dhodobých kontraktov, spoločnosť poskytla množstvo cenových zliav, znížených platieb a realizovala ďalšie zmeny, ktoré zatraktívňujú tieto kontrakty z hľadiska zákazníkov,” tvrdí Tatiana Mitrovová z Centra pre globálnu energetickú politiku.

Najdôležitejšie podľa nej bolo vysporiadanie sa so sporom s Európskou komisiou ohľadom monopolného postavenia ruského dodávateľa. Gazprom súhlasil so všetkými požiadavkami EK,  prešiel na spotovú indexáciu ceny pre krajiny strednej a východnej Európy. Odstránil všetky klauzuly o územnom obmedzení dodávok, atď.

Gazprom sa prispôsobil požiadavkám EK

“Spoločnosť tak ukázala pripravenosť hrať podľa európskych pravidiel, čomu predtým tak nebolo a Gazprom bol za to veľmi kritizovaný. Teraz si zrejme uvedomil, že nemá zmysel oponovať a prispôsobil sa. Tento prístup je veľmi sľubný a podľa mňa je pozícia ruského plynu na európskom trhu pomerne dobre chránená,” myslí si T. Mitrovová.

“Viac menej si zabezpečili podiel na trhu, sú dobre chránení existujúcim portfóliom dlhodobých kontraktov, ktoré sa stali zaujímavejšie pre zákazníkov. Budú súťažiť na spotovom trhu, nielen s americkým LNG, ale LNG dovážaným z celého sveta do Európy. Ale neočakávam, že to bude skutočne krvavá vojna.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Gazpromplyn

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetická trieda A0 je od roku 2021 povinná, stavať sa môžu už len takmer nulové domy

Energetická trieda A0 je od roku 2021 povinná, stavať sa môžu už len takmer nulové domy

Takmer nulové domy musia využívať obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelné čerpadlá. Zatepľovanie budov si však energetická trieda A0 nevyhnutne nevyžaduje.

Aktuálne možnosti vymáhania nárokov z neoprávnene zaplatenej dane z emisných kvót

Aktuálne možnosti vymáhania nárokov z neoprávnene zaplatenej dane z emisných kvót

Na základe novely zákona o dani z príjmov bola v roku 2011 zavedená daň z emisných kvót1. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/01.

Michal Cehlár: Nerecyklovateľný odpad nemá inú užitočnú alternatívu ako energetické využitie

Michal Cehlár: Nerecyklovateľný odpad nemá inú užitočnú alternatívu ako energetické využitie

Vodík je budúcnosťou energetickej transformácie, nahradí štandardné zdroje a vodíkové autá budú samozrejmosťou, hovorí dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach.