Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Prečo Gazprom zľavil z monopolného postavenia na trhu s plynom v strednej Európe?

Európa je pre Rusko stále najdôležitejším trhom pre dodávky plynu a Gazprom začal hrať podľa európskych pravidiel. Má to niekoľko dôvodov.

Prečo Gazprom zľavil z monopolného postavenia na trhu s plynom v strednej Európe?

Foto: Fotolia

Svetový trh s dodávkami zemného plynu sa rapídne mení. Vyššia konkurencia medzi dodávateľmi, nižšie ceny, vyššie zastúpenie LNG plynu. Tieto faktory ovplyvňujú aj európsky trh. Ako sa s touto novou situáciu vyrovnávajú ruské plynárenské spoločnosti?

Rusko si chce zachovať zhruba 30 % podiel na európskom trhu s plynom. Vlani to bolo 34 % z dôvodu nižších cien ropy a fixácii cien plynu v zmluvách Gazpromu. Hlavnou výzvou však majú byť najbližšie tri roky, kedy Európa bude pociťovať nadbytok v dodávkach plynu.

“Gazprom sa poučil z obdobia rokov 2009 – 2012 a začal sa prispôsobovať. Je to postupná adaptácia prostredníctvom revízie dhodobých kontraktov, spoločnosť poskytla množstvo cenových zliav, znížených platieb a realizovala ďalšie zmeny, ktoré zatraktívňujú tieto kontrakty z hľadiska zákazníkov,” tvrdí Tatiana Mitrovová z Centra pre globálnu energetickú politiku.

Najdôležitejšie podľa nej bolo vysporiadanie sa so sporom s Európskou komisiou ohľadom monopolného postavenia ruského dodávateľa. Gazprom súhlasil so všetkými požiadavkami EK,  prešiel na spotovú indexáciu ceny pre krajiny strednej a východnej Európy. Odstránil všetky klauzuly o územnom obmedzení dodávok, atď.

Gazprom sa prispôsobil požiadavkám EK

“Spoločnosť tak ukázala pripravenosť hrať podľa európskych pravidiel, čomu predtým tak nebolo a Gazprom bol za to veľmi kritizovaný. Teraz si zrejme uvedomil, že nemá zmysel oponovať a prispôsobil sa. Tento prístup je veľmi sľubný a podľa mňa je pozícia ruského plynu na európskom trhu pomerne dobre chránená,” myslí si T. Mitrovová.

“Viac menej si zabezpečili podiel na trhu, sú dobre chránení existujúcim portfóliom dlhodobých kontraktov, ktoré sa stali zaujímavejšie pre zákazníkov. Budú súťažiť na spotovom trhu, nielen s americkým LNG, ale LNG dovážaným z celého sveta do Európy. Ale neočakávam, že to bude skutočne krvavá vojna.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Gazpromplyn

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.