VSDS
INNOGY
INNOGY

Pozvánka: Fotovoltika a OZE v roku 2020

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) organizuje aj tento rok tradičný výročný seminár, ktorý sa uskutoční 5. novembra 2019 v Bratislave.

Pozvánka: Fotovoltika a OZE v roku 2020

Organizátorom sa pomyselnú kvalitatívnu latku podarilo opäť zdvihnúť o niečo vyššie a zostaviť program so spíkrami, o ktorých má odborná verejnosť naozaj záujem.

Vyvrcholením semináru bude politická diskusia s členmi relevantných parlamentných aj mimoparlamentných strán na tému obnoviteľných zdrojov aj klimatických politík jednotlivých strán.

Program konferencie

1. blok: Lokálny zdroj a inovatívne riešenia

Lokálny zdroj tento rok po 6 rokoch odblokoval stopstav na Slovensku. Teórii sa konferencie venovali už v predchádzajúcich ročníkoch, v tohtoročnej sa o praktické skúsenosti s realizáciou podelí Miroslav Kubinec zo spoločnosti SolarEnergia.

V rámci prvého bloku predstaví Martin Panáč zo spoločnosti Siemens český projekt batériového úložiska pre podporu systémových služieb a aktuálne novinky v oblasti striedačov predstaví Petr Kotrba zo spoločnosti Fronius. Siemens, Fronius a Viessmann sú aj hlavnými partnermi seminára.

2. blok: OKTE a nový systém podpory OZE

Obrovskou zmenou po prijatí novely č. zákona 309/2009 je jednotný výkupca, ktorým bude Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Aké budú povinnosti pre výrobcov, ako transformácia systému prebehne a čo bude nutné urobiť, príde za OKTE odprezentovať Igor Paško.

O skúsenosti s aukciami sa následne podelí, v problematike výborne zorientovaný, rakúsky kolega Stefan Moidl z rakúskej veternej asociácie IG Wind.

3. blok: Klimatická zmena, NECP a zimý balíček EÚ

Seminár zohľadňuje aj aktuálne dianie vo svete. Klimatická zmena rozhodne nie je pre SAPI novou témou, no asociácia chce otvoriť diskusiu k národnému klimatickému plánu (NECP), na ktorom vedenie pracovalo naozaj intenzívne, keďže bude mať obrovský vplyv na to, koľko nových kapacít z OZE sa podarí zapojiť do roku 2030.

V čase konania seminára by mala byť známa už jeho finálna verzia, o ktorej prídu porozprávať zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. 

Zmenám a novinkám, ktoré prinesie tzv. zimný balíček EÚ sa bude venovať Jozef Hudák z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá je aj generálnym partnerom podujatia.

Jozef Hudák priblíži aj problematiku Nariadenia EK o vnútornom trhu s elektrinou, ktoré má konečne direktívne vyriešiť spory ohľadom G-komponentu. 

4. blok: Energetický mix do roku 2030 - politická diskusia

Posledný blok otvorí popredný český energetický analytik Michal Šnobr, ktorý je známy svojimi veľmi presnými predpoveďami. Medzi jeho klientov patrili v minulosti skupina J&T, ČEZ, či české Ministerstvo financií.

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami bude diskutujúcich následne zaujímať to, akú energetickú politiku plánujú presadzovať politické strany. Preto boli oslovené všetky relevantné subjekty a svoju účasť už potvrdili stany, KDH (Ivan Štefanec), OĽaNO (Eduard Heger), Progresívne Slovensko (Karol Hirman) a SAS (Karol Galek). 

Do akej miery sa tieto plány stretávajú s plánmi Európskej komisie, bude komentovať Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.Prihlasovacie informácie

Termín konania: 5. novembra 2019

Miesto konania: Bratislava, priestory Ponteo Activity Park.

Registračný poplatok: 139 eur bez DPH /zahŕňa vstup, občerstvenie a obed. Členovia SAPI majú 30% zľavu/

Prihlásiť sa môžete najneskôr do 30. októbra 2019 prostredníctvom registračného formulára. Kapacita sály je obmedzená.


Denník Energie-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia.


Mohlo by vás zaujímať

Aká bude cena drevných peliet v druhej polovici roku 2020?

Aká bude cena drevných peliet v druhej polovici roku 2020?

Prieskum zisťoval vplyv Covid-19 a očakávania výrobcov a obchodníkov na trhu s peletami.

Investícia do zimného štadióna ušetrí Trebišovu 60 % nákladov na osvetlenie

Investícia do zimného štadióna ušetrí Trebišovu 60 % nákladov na osvetlenie

Mestá a obce sa usilujú o dosiahnutie energetickej efektívnosti vo všetkých svojich zariadeniach.

Rekonštrukcia športovej haly v Košiciach ušetrí polovicu nákladov na vykurovanie a osvetlenie

Rekonštrukcia športovej haly v Košiciach ušetrí polovicu nákladov na vykurovanie a osvetlenie

Spoločnosť VSE zrealizovala projekt energetických úspor a navrhla nový spôsob vykurovania, osvetlenia aj výmeny vzduchu. Málo využívaná hádzanárska hala sa zmenila na navštevovaný športovo-kultúrny stánok.