Aké sú priemerné náklady pri dodávke tepla CZT, blokovou kotolňou, kotlom na pelety, plyn a drevo v rodinnom dome?
Zemný plyn ako zdroj energie pri vykurovaní má dominantné postavenie na Slovensku. V plynových kotloch sa v roku 2010 vyrobilo 83,3 PJ tepla, čo je zhruba 86 %. V kotloch na drevo sa spotrebovalo 9,4 PJ, čo zodpovedá približne jednému miliónu ton dreva.
Teplovodný kotol na zemný plyn
je na Slovensku najrozšírenejším spôsobom vykurovania pri individuálnom zásobovaní teplom. Vykurovanie plynom predstavuje komfortnú a efektívnu cestu z hľadiska energetického aj ekonomického.
Tepelné zariadenie je ovládané systémom adaptívnej regulácie výkonu spaľovania. Výkon závisí od ekvitermickej regulácie alebo priestorového termostatu. Ten zabezpečuje, že po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti sa zariadenie vypne.
Teplovodný kotol na pelety
dokáže nepretržite riadiť dodávky paliva. Automatické kotly na pelety dosahujú účinnosť spaľovania od 85 do 95 %. Kotle sa vyznačujú automatickým zapaľovaním. Zariadenie spaľuje palivo iba vtedy, keď je vykurovanie potrebné. Po dosiahnutí potrebnej teploty plameň zhasne.
Naopak, ak vznikne potreba vykurovania, vie sa sám rozhorieť. Ku väčšine kotlov na pelety je možné dodať zásobník s automatickým podávačom peliet.
Teplovodné kotly na tuhé palivo
teda najmä uhlie, koks, kusové drevo alebo hrubozrnné drevné štiepky, sa obsluhujú ručne. Prikladanie paliva prebieha manuálne v dávkach.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.