Podiel bytov, ktorých vykurovanie zabezpečujú bytové kotolne, v Česku od roku 2000 mierne vzrástol. Záujem domácnosti o zdroje tepla priamo v bytoch, naopak, dlhodobo klesá.
Záujem o centrálne zásobovanie teplom (CZT) v Českej republike rastie. Takmer polovica bytov (49 %), ktoré boli v posledných siedmich rokoch dokončené v bytových domoch, bola pripojená na sústavy CZT.
Z centrálneho zdroja tepla v dome má zabezpečené vykurovanie 43 % bytov a len 8 % bytov v bytových domoch postavených v rokoch 2013 až 2019 má zdroj tepla v byte.
Vyplýva to z dát Českého štatistického úradu (ČSÚ), ktorý sleduje počty dokončených bytov podľa spôsobu vykurovania už od roku 2000. Za posledných sedem rokov tak bolo z 61 tisíc bytov v novostavbách bytových domov na sústavy zásobovania teplom pripojené bezmála 30 tisíc bytov.
Nové rodinné domy sa do sústav CZT pripájajú len v malej miere. Dd roku 2013 ich bolo dokopy 543 a za celý čas sledovania od roku 2000 viac ako 1 400.
Trend pripájania posilňuje
"Pripojenie na sústavu zásobovania teplom je v posledných rokoch najčastejším spôsobom zaistenia tepelnej pohody v bytoch nových bytových domov. Ich energetická náročnosť neustále klesá. Predpovede, že moderné budovy s nízkou spotrebou tepla sa nebudú pripájať na sústavy zásobovania teplom, sa nepotvrdili," uviedol riaditeľ Teplárenského združenia ČR Martin Hájek.
V kategórii bytových domov totiž podľa zisťovania ČSÚ prevažujú domy s energetickou triedou B veľmi úsporné (80%) a výrazne narástol podiel mimoriadne úsporných bytových domov triedy A, v ktorej bolo vlani dokončené 751 bytov v 52 bytových domoch, čo je približne 6 % podiel.
Trend pripájania bytových domov na sústavy CZT sa v posledných rokoch posilňuje. Kým na začiatku tisícročia bol podiel bytov v bytových domoch napojených na sústavy zásobovania teplom okolo 40 %, v posledných rokoch sa podiel bytov pripojených na diaľkové vykurovanie pohybuje už okolo 50 %.

"Záujem investorov o diaľkové vykurovanie v Prahe je stále veľký. Ak majú v dosahu našu teplárenskú sieť, využívajú možnosť odoberať tepelnú energiu. V cene tak majú všetky výhody v podobe kompletného servisu a nadväzujúcich služieb. Silným argumentom sú nulové dodatočné náklady na údržbu a revízie, a predovšetkým potom zlepšovanie ovzdušia v meste," potvrdil Tomáš Sluka, obchodný riaditeľ Pražskej teplárenskej, ktorá do svojej sústavy každoročne pripája 2 500 až 3 000 bytov v novostavbách.
Záujem o pripájanie k CZT v prípade novostavieb potvrdzujú aj brnianski teplári. "V posledných rokoch sa na našu sústavu zásobovania teplom v Brne napojili tiež administratívne budovy, napríklad areály Vlněna či DORN alebo obchodné centrá, konkrétne napríklad OC Kaukaz, ale aj budovy s menším odberom, ako sú napríklad materské školy a podobne," dodal Petr Fajmon generálny riaditeľ Teplární Brno.
Pribúdajú aj bytové kotolne
Mierne zvýšenie od roku 2000 zaznamenal podiel bytov, ktorým v bytových domoch zabezpečuje vykurovanie zdroj priamo v dome, teda bytové kotolne.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.