Polovica nových bytov postavených v Česku od roku 2013 sa pripojila na teplárne | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Polovica nových bytov postavených v Česku od roku 2013 sa pripojila na teplárne

Podiel bytov, ktorých vykurovanie zabezpečujú bytové kotolne, v Česku od roku 2000 mierne vzrástol. Záujem domácnosti o zdroje tepla priamo v bytoch, naopak, dlhodobo klesá.

Polovica nových bytov v ČR sa od roku 2013 pripojila na teplárne

Záujem o centrálne zásobovanie teplom (CZT) v Českej republike rastie. Takmer polovica bytov (49 %), ktoré boli v posledných siedmich rokoch dokončené v bytových domoch, bola pripojená na sústavy CZT.

Z centrálneho zdroja tepla v dome má zabezpečené vykurovanie 43 % bytov a len 8 % bytov v bytových domoch postavených v rokoch 2013 až 2019 má zdroj tepla v byte.

Vyplýva to z dát Českého štatistického úradu (ČSÚ), ktorý sleduje počty dokončených bytov podľa spôsobu vykurovania už od roku 2000. Za posledných sedem rokov tak bolo z 61 tisíc bytov v novostavbách bytových domov na sústavy zásobovania teplom pripojené bezmála 30 tisíc bytov.

Nové rodinné domy sa do sústav CZT pripájajú len v malej miere. Dd roku 2013 ich bolo dokopy 543 a za celý čas sledovania od roku 2000 viac ako 1 400.

Trend pripájania posilňuje

"Pripojenie na sústavu zásobovania teplom je v posledných rokoch najčastejším spôsobom zaistenia tepelnej pohody v bytoch nových bytových domov. Ich energetická náročnosť neustále klesá. Predpovede, že moderné budovy s nízkou spotrebou tepla sa nebudú pripájať na sústavy zásobovania teplom, sa nepotvrdili," uviedol riaditeľ Teplárenského združenia ČR Martin Hájek.

V kategórii bytových domov totiž podľa zisťovania ČSÚ prevažujú domy s energetickou triedou B veľmi úsporné (80%) a výrazne narástol podiel mimoriadne úsporných bytových domov triedy A, v ktorej bolo vlani dokončené 751 bytov v 52 bytových domoch, čo je približne 6 % podiel.

Trend pripájania bytových domov na sústavy CZT sa v posledných rokoch posilňuje. Kým na začiatku tisícročia bol podiel bytov v bytových domoch napojených na sústavy zásobovania teplom okolo 40 %, v posledných rokoch sa podiel bytov pripojených na diaľkové vykurovanie pohybuje už okolo 50 %.

"Záujem investorov o diaľkové vykurovanie v Prahe je stále veľký. Ak majú v dosahu našu teplárenskú sieť, využívajú možnosť odoberať tepelnú energiu. V cene tak majú všetky výhody v podobe kompletného servisu a nadväzujúcich služieb. Silným argumentom sú nulové dodatočné náklady na údržbu a revízie, a predovšetkým potom zlepšovanie ovzdušia v meste," potvrdil Tomáš Sluka, obchodný riaditeľ Pražskej teplárenskej, ktorá do svojej sústavy každoročne pripája 2 500 až 3 000 bytov v novostavbách.

Záujem o pripájanie k CZT v prípade novostavieb potvrdzujú aj brnianski teplári. "V posledných rokoch sa na našu sústavu zásobovania teplom v Brne napojili tiež administratívne budovy, napríklad areály Vlněna či DORN alebo obchodné centrá, konkrétne napríklad OC Kaukaz, ale aj budovy s menším odberom, ako sú napríklad materské školy a podobne," dodal Petr Fajmon generálny riaditeľ Teplární Brno.

Pribúdajú aj bytové kotolne

Mierne zvýšenie od roku 2000 zaznamenal podiel bytov, ktorým v bytových domoch zabezpečuje vykurovanie zdroj priamo v dome, teda bytové kotolne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. pavolkosa1959@gmail.com11.06.2020 (08:48)
    Dobrý deň. Zacitujem z článku, hneď úvodné vety "Podiel bytov, ktorých vykurovanie zabezpečujú bytové kotolne, v Česku od roku 2000 mierne vzrástol. Záujem domácnosti o zdroje tepla priamo v bytoch, naopak, dlhodobo klesá." Trocha sa tu mýlia pojmy z dojmami (byty s bytovými domami). Zrejme to má byť, že vzrástol podiel domových kotolní v bytových domoch. Bohužiaľ na Slovensku často v mestách kde sú funkčné okrskové systémy CZT dochádza k odpojeniu jednotlivých bytových domov s požehnaním stavebného úradu mesta aj napriek záväznej časti územného plánu s preferenciou práve CZT. Tak sa stáva, že sa s nich postupne stávajú nefunkčné. Inou okolnosťou je že sa politicky cez faktor primárnej energie podporili veľké CZT s teplárenskými zdrojmi a biomasové zdroje, čo je síce relatívne dobré, ale v prípade práve aj dobrých okrskových CZT pri terajšom faktore zemného plynu ako paliva, aj tie najlepšie (účinnosť výroby tepla 95 - 100%) majú problém s pripojením najnovších stavieb s titulu nesplnenia globálneho ukazovateľa energetickej hospodárnosti. A vôbec pri požiadavke na pripojenie objektu s "takmer nulovou spotrebou" do takéhoto CZT s prípojkou dajme tomu 50 m a osadením objektovej odovzdávacej stanice (DOST) sa stáva neumoriteľné cez odpisy. Tým som len chcel povedať, že nie je CZT ako CZT.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) si v tomto roku pripomína 30 rokov činnosti.

Stavajú najväčšie batériové úložisko v Česku v rámci tradičnej elektrárne

Stavajú najväčšie batériové úložisko v Česku v rámci tradičnej elektrárne

Akumulátor vzniká v areáli tepelnej elektrárne, slúžiť bude najmä pre podporné služby v sieti.