Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Plynovody z krajín mimo EÚ budú spadať do pôsobnosti pravidiel EÚ

Vlastníctvo plynárenských prepravných sietí a dodávaného plynu musí byť na základe pravidiel hospodárskej súťaže EÚ oddelené. Platiť to bude aj pre plynovody, ktorých začiatok je mimo územia EÚ.

plynovod

Foto: Fotolia

Poslanci Európskeho parlamentu včera 4. apríla schválili smernicu, ktorá rozšíri pôsobnosť pravidiel EÚ na plynovody vstupujúce na jej územie z tretích krajín. 

Plynovody začínajúce mimo EÚ, podobne ako plynárenská infraštruktúra v rámci EÚ, majú byť sprístupnené väčšiemu počtu operátorov (spoločnostiam vlastniacim prepravovaný plyn). Nová právna úprava by tak mala prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti úniového trhu so zemným plynom a zníženiu cien pre spotrebiteľov.

„Mnohé na zisk orientované zainteresované strany chceli, aby tieto rokovania zlyhali, nakoľko bez tejto dohody by sa pravidlá EÚ neuplatňovali na plynovody z tretích krajín. Čo by však prinieslo zisk niektorým hráčom na trhu, by našim občanom a energetickej únii ako celku prinieslo viacrozmernú stratu," uviedol spravodajca Jerzy Buzek.

„Odteraz sa budú na všetky plynovody z tretích krajín, vrátane plynovodu Nord Stream 2, vzťahovať pravidlá EÚ: prístup tretích strán, oddelenie vlastníctva, nediskriminačné tarify a transparentnosť. To sa premietne do väčšej energetickej bezpečnosti na našom svetadiele," doplnil Buzek.

Novela tiež stanovuje právny rámec pre budúce projekty výstavby plynovodov so štátmi za hranicami Únie - vrátane Spojeného kráľovstva, keď sa stane treťou krajinou.

Výnimky pre nové plynovody

Smernica poskytuje Európskej únii výlučnú právomoc v oblasti dohôd o výstavbe nových plynovodov s tretími krajinami a udeľovania výnimiek. Komisia by mala členskému štátu, na území ktorého sa má nachádzať vstupný bod do plynárenskej siete EÚ, povoliť zahájenie rokovaní s treťou krajinou, pokiaľ daný projekt nie je v rozpore s úniovým právom, nie je na ujmu hospodárskej súťaže a neohrozuje bezpečnosť dodávok plynu.

Komisia bude musieť pred udelením akejkoľvek výnimky z uplatňovania úniových pravidiel, ktoré sa týkajú napríklad oddeleného vlastníctva infraštruktúry a prepravovaného plynu či povinnosti sprístupniť prepravnú infraštruktúru väčšiemu množstvu operátorov, konzultovať žiadosť so zainteresovanými členskými štátmi. Samotné udelenie výnimky však bude v právomoci úniovej exekutívy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Sieťové poplatky, TPS aj zrušenie stopstavu. Aké témy priniesol 10. ročník seminára SAPI?

Sieťové poplatky, TPS aj zrušenie stopstavu. Aké témy priniesol 10. ročník seminára SAPI?

Vyvrcholením seminára SAPI „Fotovoltika a OZE v roku 2021“ bola odborná diskusia o slovenskej obnoviteľnej energetike do roku 2030.

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie

Zástupcovia slovenských a českých ministerstiev, regulačných úradov a asociácií OZE budú o tzv. prekompenzáciách diskutovať za okrúhlym stolom 24. novembra.

Európska komisia Maďarom odobrila prevzatie najväčšieho dodávateľa plynu v Česku

Európska komisia Maďarom odobrila prevzatie najväčšieho dodávateľa plynu v Česku

Maďarská štátna energetická spoločnosť MVM odkúpi skupinu innogy Česká republika.