Slovensko si bez dodávok plynu z Ukrajiny vystačí s inými zdrojmi dlhšie než jeden rok. V diskusnej relácii týždenník .týždeň Glóbus to uviedol riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.
Podľa zahraničnopolitického analytika Alexandra Dulebu, že po plynovej kríze v roku 2009 štát aj plynárenské spoločnosti urobili opatrenia, vďaka ktorým sú naše prepojenia diverzifikovanejšie.
V zásobníkoch máme 75 % spotreby
„Máme vybudované prepojenie Lanžhot s Českou republikou, ktoré je schopné dodať denne 50 miliónov kubíkov plynu,“ uviedol Duleba v diskusnej relácii Glóbus s Matúšom Dávidom. Celú reláciu o aktuálnom stave rusko-ukrajinského konfliktu si môžete pozrieť na webe týždenníka týždeň alebo vypočuť cez SoundCloud.
Keďže historicky najvyššia spotreba plynu na Slovensku dosiahla len okolo 42 miliónov kubíkov, samotné jedno prepojenie s Českom dokáže pokryť spotrebu Slovenska. A okrem toho sú dostupné aj ďalšie možnosti.
„Máme prepojenie aj s Rakúskom to sú takmer štyri miliardy kubíkov ročne, ale aj s Maďarskom, tam je to menej, ale v podstate sú to ďalšie možnosti,“ povedal Alexander Duleba.
Energetickú bezpečnosť krajiny podľa neho zvýšil aj novelizovaný zákon, ktorý upravuje uskladňovanie plynu. Pokiaľ by kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch hlásila nulu, všetok plyn v zásobníkoch by prešiel do rúk vlády. V podzemných zásobníkoch pritom sú uskladnené približne tri štvrtiny celkovej ročnej spotreby plynu na Slovensku.
Ďalšiu poistku má v rukách SPP
Riaditeľ SFPA tiež pripomenul, že ďalšiu záložnú možnosť má v rukách SPP. Ten má totiž zaplatenú „poistku“ na približne jednu miliardu kubických metrov plynu. Podrobnejšie sme o tom písali tu.
Súčet všetkých týchto možností podľa A. Dulebu znamená, že prípadné výpadky v dodávkach plynu z Ukrajiny by odberateľov na Slovensku priamo neohrozili dlhšie než po dobu jedného roka.

„Ak porátate zásobníky, možnosti, koľko plynu vieme doviesť a plus ešte tú miliardovú poistku, tak ste ďaleko za ročnou spotrebou Slovenskej republiky,“ zhrnul Duleba. „Takže aj keď bude v Kapušanoch nula aj viac ako rok, Slovensko by nemalo byť bez plynu.“
Cez Poľsko prístup k LNG
Nad rámec toho, čo uviedol riaditeľ SFPA v diskusnej relácii Matúša Dávida, by Slovensko malo v blízkej budúcnosti získať ešte aj nové prepojenie aj s Poľskom. Naše možnosti by tým boli ešte o čosi širšie.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.