Plyn zo Slovenska smeruje ďalej na Ukrajinu. Novinkou dnešného dňa je, že malý objem plynu prúdi aj do Poľska.
V polovici februára sa mapa v slovenskom plynárenstve zásadne prekresľuje. Slovensko aktuálne využíva plynovodné prepojenia so všetkými susednými krajinami. Ale v rôznych smeroch.
Vyplýva to z najnovších dát prepravcu plynu, spoločnosti eustream, ako aj údajov európskych prepravcov plynu združených v organizácii ENTSOG, na ktoré sme sa pozreli bližšie. V článku rozoberáme, odkiaľ sa na Slovensko dostáva plyn od začiatku roka 2025 a čo sa zmenilo v uplynulých dňoch.
Plyn prúdi z troch smerov
1. Maďarsko
Po tom, ako sa na prelome rokov zastavil tranzit plynu cez Ukrajinu, plyn sa na Slovensko od 1. januára 2025 dostával iba Z Maďarska. Od južného suseda na Slovensko počas januára prúdilo v priemere 86,9 GWh, resp. 8,1 mil. m3 zemného plynu denne.
Vo februári tok mierne stúpol, a to na priemernú dennú úroveň 92,2 GWh, resp. 8,6 mil. kubíkov. Oproti januáru to znamená nárast približne o šesť percent.
Odhliadnuc od fyzického toku sa zároveň počnúc 1. februárom zmenilo obchodné hľadisko: od začiatku mesiaca plyn vstupujúci na Slovensko z Maďarska predstavuje dodávky od spoločnosti Gazprom Export pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Štátni plynári o tom informovali 6. februára.
Plynovodné prepojenia SR
Mapa: ENTSOG
2. Česko
Novinkou ostatných dní je, že od piatku 14. februára plyn na Slovensko tečie aj z Českej republiky. Nateraz však ide o neveľké objemy: v jednotlivých dňoch sa na Slovensko z Česka dostalo 23,0 GWh, 17,9 GWh a 25,5 GWh plynu, pričom v nedeľu 16. februára podľa dát eustream-u neprúdilo nič.
Aktuálny tok je prvým „oživením“ trasy v smere z ČR od novembra 2023, kedy tadiaľto na Slovensko prúdili rádovo desiatky GWh denne. Väčšie objemy rádovo v stovkách GWh podľa údajov ENTSOG cez Lanžhot na Slovensko vstupovali naposledy v roku 2022.
Samotný fyzický tok nevyhnutne neznamená, že tento plyn na Slovensku „končí“ aj obchodne. SPP síce vlani práve prepravu cez Nemecko a Česko označil za preferovanú trasu po zastavení ukrajinského tranzitu, ale podnik zatiaľ neinformoval, že by túto trasu vo februári 2025 začal využívať.
Ak sa však neobnoví tranzit cez Ukrajinu, SPP prinajmenšom jednu z alternatív popri maďarskej trase bude potrebovať: ani po navýšení kapacít totiž nie je možné dostať na Slovensko dostatok plynu iba cez Maďarsko. Ročný strop plynári deklarujú na úrovni 3,5 mld. m3, kým ročná spotreba plynu v krajine je aspoň o miliardu kubíkov väčšia.
3. Rakúsko
Vo väčšom objeme než z Česka aktuálne prichádza plyn na Slovensko z Rakúska. Tok z tohto smeru sa začal o dva dni skôr, v stredu 12. februára. Denne ide v priemere o 29,5 GWh plynu, ktorý sa na Slovensko dostáva cez vstupný bod Baumgarten.
Na druhej strane rovnako ako v prípade plynu z Českej republiky iba z dát o fyzickom toku nemožno jednoznačne určiť, či tento plyn na Slovensku „končí“ alebo cez krajinu iba „prechádza.“ Ako rozoberáme v ďalšej časti článku, objem plynu smerujúci zo Slovenska na Ukrajinu stále výrazne prevyšuje množstvá, ktoré sa na Slovensko dostávajú od západných susedov.
Plyn prúdi ďalej na Ukrajinu
Zostáva vám 39% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.