INNOGY
VSDS
INNOGY

Plány OPEC-u kazia ťažiari z USA. Ropy je na trhu veľa

Druhá vlna ťažby z bridlíc by mohla byť ešte silnejšia než tá prvá. Plány krajín ropného kartelu OPEC na dlhodobo vyššie ceny sa tak môžu veľmi rýchlo rozplynúť.

Ťažba bridlicového plynu

Foto: Fotolia

Druhý boom v Amerike

Podľa ropného stratéga agentúry Bloomberg Juliana Leeho súčasný boom ťažby čierneho zlata v USA je oveľa mohutnejší, než aký zažila Amerika medzi rokmi 2011 a 2015. Ceny ropy sú pritom dnes na polovičných úrovniach a boom začal ešte predtým, ako Donald Trump začal reálne hovoriť o uvoľnení regulácií v energetike.

Lee predpokladá, že pokiaľ sa ceny čierneho zlata ešte zvýšia rast ťažby z bridlíc sa ešte viac zrýchli (viď graf).

ťažba ropy

Ako ďalej uvádza vo svojom komentári, OPEC si vývoj na svetových trhoch predstavoval úplne inak.

roku 2014 sa krajiny vyvážajúce ropu začali držať stratégie zameranej na ochranu svojho podielu na trhu. Jej hlavným cieľom bolo vytlačiť ťažbu s vyššími nákladmi, medzi ktorú patrí aj bridlicová ťažba.

Saudi sa prepočítali

Potom sa však štáty OPEC dostali do finančných problémov a v novembri minulého roka znížili svoju produkciu o 1,2 miliónov barelov denne. Saudský minister Khalid Al-Falih vtedy povedal, že v roku 2017 neočakáva výraznejšie zvýšenie ťažby v USA.

„Dnes už je jasné, že v tej dobe produkcia v USA začala ožívať. Saudom sa to síce nemusí páčiť, ale už od septembra minulého roka sa ťažba zvýšila na úroveň vlaňajšieho marca,“ povedal Lee. Toto tempo zvyšovania je tak oveľa rýchlejšie než počas prvého boomu.

Lee pripustil, že na oživení ropnej produkcie v USA sa podieľajú aj zdroje v Mexickom zálive, avšak jadrom nárastu je bridlica.

Podľa neho pokiaľ OPEC neprikročí k ďalšiemu obmedzeniu ťažby, čo je veľmi nepravdepodobné, vývoj na trhu s ropou sa bude zhoršovať.

Trh sa do rovnováhy ani zďaleka nedostal a OPEC podcenil schopnosť amerických ťažiarov adaptovať sa na nižšie ceny,“ priblížil.

Nový prístup

Ako dodal Lee na záver, krajiny ropného kartelu nepochopili jednu zásadnú vec.

Bridlicová revolúcia totiž nie je ani tak o nových technológiách ako o novom prístupe k celkovému podnikaniu v tejto oblasti.

Horizontálne vrty a frakovanie už fungujú viac ako 50 rokov. V súčasnosti však ťažiarske firmy kombinujú obe technológie v jednom vrte a naviac sú schopné to urobiť veľmi efektívne.

Tradičné vysoké počiatočné náklady a dlhá doba rozvoja projektu sa bridlicových ložísk netýkajú.

Lee predpokladá, že v budúcnosti náklady na ťažbu z bridlíc porastú, ale v súčasnosti sú firmy schopné zvýšiť ťažbu s nízkymi nákladmi. „Rast ťažby je takmer istý a zdá sa, že OPEC to ešte nepochopil,“ uzavrel.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.