Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Označenie A+++ končí. Nové energetické štítky majú zjednodušiť výber úsporných spotrebičov

Od 1. marca 2021 platia na Slovensku a v ostatných krajinách Európskej únie nové energetické štítky pre prvé druhy spotrebičov.

energetické štítky

Pôvodný a nový energetický štítok / Foto: Európska komisia

Zmena energetických štítkov sa od 1. marca týka umývačiek riadu, práčok, práčok so sušičkou, chladničiek a mrazničiek, televízorov a elektronických displejov. Nové štítky majú jednotnú a prehľadnejšiu stupnicu tried energetickej účinnosti od A po G. 

„Podľa nových štítkov sú takmer všetky aktuálne dostupné najúspornejšie spotrebiče preradené do tried B a nižšie, ale neznamená to, že spotrebujú viac energie ako predtým,“ uviedol Peter Blaškovitš, riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá v súvislosti s novým označovaním realizuje informačnú kampaň.

„Nová najvyššia trieda A zostane vyhradená pre najinovatívnejšie zariadenia. Výrobcovia tak majú motiváciu hľadať efektívnejšie technologické riešenia, vďaka ktorým spotrebitelia zaplatia menej za prevádzku,“ vysvetlil P. Blaškovitš.

Najviditeľnejšou novinkou na štítkoch je QR kód. Po jeho nasnímaní zákazník získa informáciu o ďalších vlastnostiach výrobku z európskej databázy EPREL. Napríklad pri práčkach tak bude možné zistiť, aká je účinnosť pláchania alebo koeficient účinnosti prania.

Nové energetické štítky začali výrobcovia pridávať do balenia k produktom od novembra 2020. V obchodoch a na webových stránkach sa však môžu objaviť až od 1. marca 2021. Výmenu štítkov k prvým skupinám spotrebičov majú predajcovia zabezpečiť v priebehu 14 pracovných dní do 18. marca 2021.

„Keďže sa zmena štítkovania týka tisícok obchodných prevádzok, pripravili sme pre predajcov informačné materiály, ktoré už využili väčšie reťazce, ale aj desiatky menších predajní. K dispozícii sú bezplatne tlačené verzie letákov pre spotrebiteľov, školiace podklady pre obchodníkov, ale aj materiály v elektronickejverzii, ktoré si môžu predajcovia umiestniť na webové stránky alebo pribaliť zákazníkom k elektronickým faktúram,“ vysvetlil P. Blaškovitš.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.