Opozícia napadla zákon o tepelnej energetike je na ústavnom súde. MH SR zmeny zákona vylučuje | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Opozícia napadla zákon o tepelnej energetike je na ústavnom súde. MH SR zmeny zákona vylučuje

Odpor proti novele zákona, ktorá podľa kritikov zvýhodňuje veľkých teplárov, rastie. Podanie opozičných poslancov prijal ústavný súd na ďalšie konanie. Vlastníci bytov prezidentovi doručili petíciu s 11-tisíc podpismi.

Opozícia napadla zákon o tepelnej energetike je na ústavnom súde. MH SR zmeny zákona vylučuje

Foto: Fotolia

Ústavný súd SR prijal na neverejnom zasadnutí pléna návrh 47 opozičných poslancov na ďalšie konanie a posúdi ústavnosť zákona o tepelnej energetike.

Poslanci podanie zdôvodnili súčasným stavom v teplárenstve, ktorý nastal po novele zákona v minulom roku. Tá podľa nich priniesla obmedzovanie ústavného práva ľudí narábať s vlastným majetkom.

Novela zákona o tepelnej energetike z minulého roka totiž spôsobila, že občania, ktorí sa rozhodli odpojiť od veľkých teplárov a postaviť si vlastné domové kotolne, tak nemôžu urobiť bez požehnania centrálneho dodávateľa tepla. A to ani vtedy, ak argumentujú sumou, ktorú vlastnými kotolňami dokážu ročne na teple ušetriť.

Požadujú zmenu zákona

"Centrálne zásobovanie teplom má svoje opodstatnenie, ale pokiaľ záujemca o vybudovanie domovej kotolne porovnaním preukáže, že je schopný vyrábať a dodávať teplo s nižšími nákladmi a súčasne sa nezhoršia parametre vplývajúce na životné prostredie, nie je dôvod na jeho blokovanie v rámci stavebného konania," uviedol Karol Galek (SaS) pre Energie-portal.sk.

Prvým krokom by preto podľa neho malo byť odstránenie ustanovenia, ktoré dáva centrálnym dodávateľom právomoc odpájanie občanov vetovať. Súčasne by však do zákona mali byť zapracované podmienky na nákladovú efektívnosť a environmentálnu vhodnosť. Práve argument ekonomickej a ekologickej udržateľnosti totiž slúži MH SR a veľkým teplárom pri obhajobe súčasnej podoby zákona.

"Centrálne zásobovanie je oveľa ekologickejšie a z dlhodobého hľadiska lacnejšie, ako malé domové kotolne," uviedol v roku 2012 pre Energie-portal.sk riaditeľ Bratislavskej teplárenskej spoločnosti Vladimír Raček. Vlastníci bytov na druhej strane argumentujú právom na narábanie s vlastným majetkom a nižšou koncovou cenou tepla.

Ministerstvo zmeny nepripúšťa

Postoj MH SR zostáva i napriek podaniu na ústavný súd neoblomný a akékoľvek zmeny v novele zákona nepripúšťa. "Z Energetickej politiky SR pre oblasť tepelnej energetiky vyplýva, okrem iného, rozvíjať centralizovaný spôsob zásobovania teplom, ktorý má systémovo zabezpečiť efektívny rozvoj tepelnej energetiky Slovenska," reagoval na našu otázku Michal Dzurjanin, vedúci komunikačného oddelenia MH SR.

Podanie na ústavný súd ministerstvo rešpektuje, no namiesto porušovania ústavných práv vidí v zákone záruku rovnováhy práv a povinností. "Prioritou novelizácie zákona o tepelnej energetike bolo zaručiť rovnovážnosť práv a povinností účastníkov trhu s teplom, ako aj vyváženie oprávnených záujmov dodávateľov tepla a odberateľov tepla. Brať na zreteľ bolo taktiež potrebné ochranu ako odberateľov, ktorí sa chcú odpojiť, resp. sa odpojili od centralizovaných zdrojov tepla, tak aj odberateľov, ktorí ostanú naďalej pripojení na tento systém," doplnil Dzurjanin.

Návrhy opozície neprešli

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEPS chystá pripojenie k európskym platformám, Slovensku to otvorí nové možnosti

SEPS chystá pripojenie k európskym platformám, Slovensku to otvorí nové možnosti

Posledné technické prípravy chcú sfinalizovať do leta.

Košickí oceliari dostanú rekordný balíček na dekarbonizáciu

Košickí oceliari dostanú rekordný balíček na dekarbonizáciu

Investícia ušetrí podľa ministerstva rovnaké množstvo emisií skleníkových plynov ako vyprodukuje pol milióna Slovákov za rok.

Posvietili si na teplárne, ktoré kupujú plyn na spote. ÚRSO znižuje ceny tepla v 10 lokalitách

Posvietili si na teplárne, ktoré kupujú plyn na spote. ÚRSO znižuje ceny tepla v 10 lokalitách

Inde regulované ceny tepla podľa nových cenových rozhodnutí, naopak, rastú.