K téme. Vladimír Raček: Centrálne kúrenie je ekologickejšie ako malé domové kotolne | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

K téme. Vladimír Raček: Centrálne kúrenie je ekologickejšie ako malé domové kotolne

Kým vo svete uvažujú ako centrálne zásobovať teplom obytné a polyfunkčné domy v historických centrách či na sídliskách, na Slovensku sme svedkami odpájania objektov a budovania najmä panelákových, malých domových kotolní na plyn.

K téme. Vladimír  Raček:  Centrálne kúrenie je ekologickejšie ako malé domové kotolne

Foto: Dreamstime, archív autora

Centrálne zásobovanie je pritom oveľa ekologickejšie a z dlhodobého hľadiska lacnejšie, ako malé domové kotolne.

Generalny BAT - telo.jpgEko – logicky

Nová ozdoba panelákov - lesklé, oceľové komíny pripevnené na panelákoch produkujú emisie, ktoré znečisťujú ovzdušie sídlisk.

Je preto zaujímavé, že mestá sa snažia znižovať emisie, organizujú dni bez automobilov v mestách, ale zároveň povoľujú stavbu malých domových kotolní, ktoré produkujú smog priamo na sídliskách.

Pritom naopak veľké teplárne, viď Bratislavská teplárenská spoločnosť majú svoje zdroje umiestnené u nás v okrajových častiach mesta a emisie sú prísne kontrolované ministerstvom životného prostredia a následne aj Európskou úniou.

Sporne úsporné

Na Slovensku sa pomerne často diskutuje o výhodách či nevýhodách centralizovaného zásobovania teplom v porovnaní s využívaním a budovaním vlastných plynových kotolní. Hlavným porovnávacím kritériom pre občanov je najmä cena za jednu kilowatt hodinu, čo však môže viesť k skreslenému výsledku.

Okrem znečisťovania prostredia, neporovnateľnej bezpečnosti obyvateľov je totiž spochybniteľná aj regulácia cien zemného plynu pre takéto veľkosti zdrojov. Zrátané a podčiarknuté, na získanie reálneho posúdenia vhodnosti jednotlivých možností treba zvážiť viaceré aspekty.

Aspekty pri posudzovaní

1.) Odpojením od CZT sa automaticky nezníži spotreba tepla a náklady majiteľov bytov na teplo.

2.) v rámci CZT možno dosiahnuť značné úspory pri odbere a platbách za teplo, a to vyregulovaním systému vykurovania, zateplením domu a výmenou okien a dverí. Tieto opatrenia by sa mali realizovať pred vybudovaním vlastnej kotolne. Ak by sa k zatepleniu pristúpilo po výstavbe kotolne, bude kotolňa pravdepodobne predimenzovaná, čo podstatne zvýši náklady na teplo;

3.) pri kalkulovaní ceny tepla získaného z vlastnej domovej kotolne a času návratnosti treba rátať nielen s cenou samotného vykurovacieho média (napríklad zemného plynu), ale aj s ostatnými nákladmi (s cenou vody a elektrickej energie využívanej pri vykurovaní, nákladmi na údržbu, kontrolu a obsluhu kotla, nákladmi na úhradu nového kotla vrátane úrokov z úveru, poplatkom za odpojenie od CZT atď.);

4) o vlastnú kotolňu sa musí jej prevádzkovateľ starať v zmysle príslušnej legislatívy (zákona č. 99/2007 Z. z., ktorý dopĺňa zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike, ako aj zákona č. 17/2007 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a o zmene a doplnení niektorých zákonov).

V prípade pripojenia sa do systému CZT sa povinnosti prenášajú na dodávateľa, na ktorého sa vzťahuje zákon o tepelnej energetike č. 657/2004 Z. z. v znení neskorších zmien a doplnkov. Významným faktorom je aj to, že pri vlastnej kotolni chýba v prípade poruchy kotla záložný kotol.

Vladimír Raček je riaditeľ Bratislavskej teplárenskej spoločnosti.
Bratislavská teplárenská spoločnosť, ktorá vyrába a distribuuje teplo pre mestské časti Dúbravka, Karlova Ves, Staré mesto, Nové mesto a Ružinov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pre nárast cien energií budú musieť samosprávy robiť obrovské škrty. Štát ich necháva v neistote

Pre nárast cien energií budú musieť samosprávy robiť obrovské škrty. Štát ich necháva v neistote

Viac ako 40 % samospráv momentálne nevie zostaviť rozpočet. Dôvodom sú ceny energií. Štát nepomáha a objavuje sa otázka toho, ako zabezpečiť základné služby a fungovanie samospráv ako takých.

Sú vládne opatrenia správne? Diskutovali Kremský, Galek, Garbiar a Ondko (+ ZÁZNAM)

Sú vládne opatrenia správne? Diskutovali Kremský, Galek, Garbiar a Ondko (+ ZÁZNAM)

Vypočujte si záznam včerajšej diskusie o cenových stropoch, mimoriadnom zdanení výrobcov, dotáciách a ďalších krokoch štátu v energetickej kríze.

Názor. Ako je to s odvodom z nadmerných príjmov? (píše Radovan Ďurana)

Názor. Ako je to s odvodom z nadmerných príjmov? (píše Radovan Ďurana)

Energetický sektor potrebuje veľké investície, nové zdaňovanie ich spomalí. Politici, ktorí vytvorili podhubie súčasných problémov, nás chcú reguláciou cien z týchto problémov dostať.