Oplatia sa drevené okná? Cena a tepelno-izolačné vlastnosti závisia od druhu dreva | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Oplatia sa drevené okná? Cena a tepelno-izolačné vlastnosti závisia od druhu dreva

Ak chcete pre svoju domácnosť vybrať tie správne drevené okná, rozhodovať by nemala iba cena. Pred kúpou zvážte aj tvrdosť, životnosť a tepelno-izolačné vlastnosti jednotlivých druhov dreva.

drevené okná

Foto: Fotolia

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale dožívajúce staré okná v dome alebo byte predstavujú nie malého žrúta peňazí. O tom, ako staré okná vplývajú na vaše účty za energie, sme písali začiatkom roka v tomto článku.

Ak sa rozhodnete zainvestovať do výmeny okien, rýchlo zistíte, že trh s oknami je veľmi široký a rozmanitý. Viacero druhov existuje len v samotnej kategórií okien z dreva. Ako si z bohatej ponuky vybrať tie správne drevené okná? 

Drevené okná zahrejú aj pocitovo

Vybrať si môžete z dreva, ktoré pochádza z našich zemepisných šírok, ako aj z tropických druhov. Najčastejšie na sa výrobu drevených okien na Slovensku používa drevo zo smreka obyčajného, smrekovca opadavého, borovice, duba a z dreva typu meranti. To pochádza z trópov, napríklad z Malajzie.

Jednou z hlavných výhod, ktoré so sebou prinášajú drevené okná, je ich vzhľad. Plastové okná síce dokážu poskytnúť perfektné tepelno-izolačné vlastnosti, v prípade okien z dreva sa k nim však pridáva aj pocitová hrejivosť.

Drevo je jedným z najpoužívanejších a najstarších stavebných materiálov. Môže za to jeho ľahká dostupnosť, aj výborné tepelno-izolačné vlastnosti a príjemný vzhľad,“ Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador.

Pridanou hodnotou dreva v interiéri je jeho nízka ekologická náročnosť – od výroby, cez používanie až po jeho likvidáciu. Drevené okná môžu byť výhodným riešením aj zo zdravotného hľadiska: máloktorý stavebný materiál vytvorí v dome takú zdravú mikroklímu, ako masívne drevo.

Dominujú drevené okná zo smreka

Na výber typu dreviny vplývajú vlastnosti, ako tvrdosť, životnosť, tepelno-izolačné vlastnosti, štruktúra dreva a farebný odtieň dreviny.

Drvivá väčšina drevených okien našej značky pochádza zo slovenského dreva. Dôležitým meradlom je cena, preto 95 % výroby tvorí smrek obyčajný,“ uviedol Svetlík.

Výhodou smreka obyčajného sú podľa Svetlíka jeho tepelno-izolačné vlastnosti a mäkkosť dreva. Zároveň ide o najlacnejší typ dreviny, z ktorej sa drevené okná vyrábajú.

Okrem smreka sa na výrobu okien používa aj smrekovec opadavý, ktorý je zaujímavou alternatívou vďaka špecifickej štruktúre.

Po istom čase, pokiaľ ho zákazník často nenatiera, môže nadobudnúť veľmi zaujímavú farbu,“ doplnil Svetlík. V porovnaní so smrekom však ide o drahší typ dreviny. Smrekovec opadavý však podľa neho predstavuje ideálny kompromis medzi cenou a výkonom.

Alternatívou sú borovica či dub

Ďalšou alternatívou sú drevené okná vyrobené z borovicového dreva. Borovica má peknú štruktúru a farbu, no jej nevýhodou je mastnosť.

Borovicové drevo má veľký obsah živice. Na jednej strane je to výhoda kvôli životnosti materiálu, na druhej strane však môže živica vystupovať z dreva. Možno ju utrieť z povrchu, no stopa tam po nej zostane, upozornil Svetlík. Cena drevených okien je na podobnej úrovni ako smrekovec opadavý.

Najdrahším slovenským drevom, z ktorého sa drevené okná vyrábajú, je dub. Ide zároveň o najtvrdšie drevo, ktoré má dobrú životnosť a vysokú odolnosť voči poškodeniu.

Kvôli vyššej hustote ale dubové drevo nemá až také dobré tepelno-izolačné vlastnosti ako, napríklad, smrek obyčajný.

Drevené okná potrebujú údržbu

Keďže drevo je prírodný materiál, ktorý neustále pod vplyvom poveternostných podmienok pracuje, netreba zabúdať na jeho pravidelnú údržbu. V praxi by vám však údržba nemala zabrať viac než pár minút ročne.

Netreba podceňovať povrchovú úpravu okien. Zákazník môže údržbu spojiť s umývaním okien. Po tom, ako umyje rámy, ich môže utrieť špeciálnym prípravkom,“ doplnil Svetlík.

Špeciálny prípravok na drevené okná však stačí aplikovať len dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Ošetrenie ochranným prípravkom by malo drevené okná pripraviť na extrémnejšie poveternostné podmienky v priebehu roka.

Možnosťou sú aj plastové a kovové okná

Cena plastových okien je spravidla nižšia ako pri drevených oknách. Okná s plastovým rámom sú zároveň dostupnejšie a najčastejšie používaným materiálom pri rekonštrukciách.

Plast je trvanlivý a korźiou nenapadnuteľný materiál vyžadujúci iba minimálnu údržbu. Plastové okná môžu mať rôzny počet komôr. Zvyčajne platí, že čím viac komôr, tým lepšie tepelno-technické vlastnosti okien. Avšak počet komôr by nemal predstavovať jediné kritérium, na základe ktorého sa rozhodovať pri kúpe nových okien.

Dôležitá je tiež napríklad okenná výstuž rámu. Slabá výstuž môže viesť po čase k ohýbaniu rámu.

Cena drevených okien je vyššia ako pri plastových oknách. Ich pozitívom je spomínané vyššia estetickosť. Drevené okná sa preto hodia, napríklad, v starších, či historických budovách.

Okrem plastových a drevených okien existujú aj kovové okná. Sú vhodné napríklad na zasklenie spoločných priestorov v bytových domoch.


Diskusia (1)

  1. karol.peter@atlas.sk05.11.2018 (15:17)
    Ja som kupoval starší dom na dedine a chcel som aby tak troška ostala aj ta povodná stavba, malo to dačo do seba tak som to chcel zachovať. Drevené okná domu dávali svoje čaro takže som zase siahol po nich. Vybral so zo smreku takú klasiku. Jedine čoho som sa bál keď mi vo Vekre povedali že sa o ne budem musieť aj troška starať. Úprimne tých pár minút do roka nie je žiadna veda. Natreté glazúrov sú raz dva takže stojí to za to. Vyzerajú dobre a spĺňajú svoj účel

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2023

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2023

Organizátor podujatia EkosPlus pozýva na odbornú konferenciu zameranú na klimaticko - energetickú politiku a obchodovanie s emisnými kvótami.

Pozvánka na konferenciu: Summit tepelných čerpadiel VVVZT 2023

Pozvánka na konferenciu: Summit tepelných čerpadiel VVVZT 2023

Slovenský zväz pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá pozýva odbornú verejnosť na medzinárodnú servisnú konferenciu a summit vedy - výskumu - výroby a vzdelávania.

Pozvánka: Európsky energetický summit 2023

Pozvánka: Európsky energetický summit 2023

Odborné podujatie pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR sa uskutoční v druhej polovici októbra v Bratislave.