Klesajúce náklady technológií a rastúca cena elektriny vytvárajú predpoklady, že OZE zdroje môžu byť vhodným riešením aj bez podpory.
Odvetvie výroby obnoviteľnej elektriny v Európe prechádza veľkými zmenami. Viac ako desaťročie trvajúce masívne dotovanie sektora sa mení na súťažnejšiu formu aukcií. Tie by mali priniesť zreálnenie cien, hoci nejaká forma príplatku k trhovej cene tu ešte bude.
Avšak čoraz intenzívnejšie sa objavujú OZE projekty bez štátnej dotácie. Výsledná ponúkaná cena za elektrinu v aukciách je totiž už často na úrovni trhovej ceny. Okrem toho sa rozvíjajú súkromné kontrakty o dodávke zelenej elektriny aj mimo podporného rámca. PPA kontrakty predstavujú hlavný nástroj zaistenia výroby a dodávky zelenej elektriny pre investora aj odoberateľa (najčastejšie je ním firma, obchodník alebo dodávateľ elektriny).
Ako prvé sa začali rozvíjať v severských krajinách, neskôr vo Veľkej Británii a potom nasledovali ďalšie krajiny. Dynamika rozvoja v Európe sa však líši podľa trhu a nastavenia miestnych podmienok. Mení sa tak isto štruktúra subjektov uzatvárajúcich kontrakty o dodávke zelenej elektriny. Už to nie sú iba veľké technologické konglomeráty ako Google, Apple či Facebook. Čoraz viac pribúdajú spoločnosti z maloobchodného sektora, automobilového, oceliarskeho priemyslu, či verejného sektora.
Čo motivuje odberateľov uzatvárať PPA kontrakty? Je to iba súčasť environmentálnej PR stratégie veľkých korporácií alebo existujú aj iné dôvody na garantovaný odber zelenej elektriny? Akým ťažkostiam čelia takéto kontrakty? Aké sú vyhliadky sektora v najbližšej aj strednodobej budúcnosti? Aj na tieto otázky hľadala odpoveď najnovšia štúdia poradenskej spoločnosti DLA Piper “Europe’s Subsidy-free Transition – the road to grid parity” (link na štúdiu nájdete v druhej časti článku).
Graf č.1: Vývoj celkových nákladov na veľké fotovoltické zdroje podľa krajín

Zdroj: DLA Piper
OZE projekty vznikali v predchádzajúcom období ako huby po daždi. Tým dažďom boli v tomto prípade štátne dotácie na výrobu elektriny z obnoviteľného zdroja. Štedré rozdávanie podpory sa však končí prakticky v celej Európe.
Investori projektov sa už nemôžu spoliehať na istý cash-flow v podobe doplatku alebo výkupnej ceny. Namiesto toho musia počítať s výkyvmi ceny elektriny na veľkoobchodnom trhu. Budú viac pozerať na ekonomickú výhodnosť zámeru. Výrazný pokles vstupných nákladov OZE technológií je predpokladom, že nezostanú iba na papieri. Investori sú však nútení prehodnocovať riziká, ktoré už viac súvisia s parametrami trhu ako výškou štátnej dotácie.
PPA kontrakt ako nástroj zaistenia ceny
Súkromné PPA kontrakty (power purchase agreement) predstavujú v takomto prípade jeden z najúčinnejších nástrojov na zaistenie ceny elektriny medzi výrobcom (investorom) a odberateľom. Developer sa snaží znížiť neistotu ohľadom ceny v budúcnosti, odberateľ si chce zabezpečiť pevne stanovené náklady na elektrinu a pokryť potrebu.
Až tri štvrtiny PPA kontraktov bolo v roku 2018 zazmluvnených v USA (4,34 GW). Silnou motiváciou pre firmy tu boli daňové úľavy. Veľké spoločnosti ako Microsoft alebo Google preniesli túto prax aj do Európy a začínajú sa pridávať ďalšie korporácie aj pod politickým tlakom.
Dostupné zdroje podľa DLA Piper uvádzajú, že od roku 2013 boli v Európe zaznamenané PPA OZE projekty s kapacitou prevyšujúcou 18 GW. Zelenú elektrinu majú odoberať buď dodávatelia, obchodníci alebo firmy. Aktivita v tomto sektore z roka na rok rastie. Už nie iba v škandinávskom regióne.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.