Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Nike bude odoberať už iba zelenú elektrinu od roku 2020

Dohoda o nákupe elektriny so španielskou Ibedrolou zabezpečí 40 MW energie z veterných elektrární pre všetky európske prevádzky vo vlastníctve spoločnosti.

Nike bude odoberať už iba zelenú elektrinu od roku 2020

Foto: Dreamstime

Výrobca športového oblečenia a obuvi spoločnosť Nike podpísal zmluvu o nákupe elektrickej energie s najväčším španielskym dodávateľom Ibedrola. V dohode sa zaviazal kúpiť 40 MW elektriny zo zatiaľ nepostavenej veternej elektrárne na severe Španielska.

“V roku 2018 sme oznámili zazmluvnenie dodávky 100 % obnoviteľnej energie v severnej Amerike a táto nedávna dohoda znamená, že budeme fungovať na čisto zelenej elektrine aj v Európe do roku 2020 a globálny cieľ bude splnený na 75 %,” uvádza Noel Kinder, manažér pre udržateľnosť.

Nike a Ibedrola

Ide v poradí už o tretí PPA kontrakt medzi Nike a Ibedrolou, no prvý na európskom kontinente. Najväčší výrobca športovej obuvi sa chce stať odoberateľom iba zelenej energie po celom svete už od roku 2025. Od minulého roka predajca zabezpečuje prevádzku všetkých vlastných zariadení v severnej Amerike už iba veternou energiou od Ibedroly.

 

Elektrina z vetra

40 MW elektriny z veternej energie bude pochádzať z pripravovanej veternej elektrárne Cavar v španielskej provincii Navarra s celkovou kapacitou 111 MW, ktorej výstavba by mala začať čoskoro. Španielsky výrobca elektrickej energie vidí veľký potenciál v zmluvách o nákupe obnoviteľnej elektriny. “Trh s obnoviteľnými PPA kontraktmi je silný v Európe a predpokladáme uzatvorenie ďalších dohôd vo viacerých krajinách počas nasledujúcich mesiacov,” tvrdí riaditeľ pre OZE Xabier Viteri.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) mali na koncovej spotrebe energií v EÚ v roku 2017 podiel 17,5 %. U nás podiel tzv. zelenej energetiky dva po sebe idúce roky klesá. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu.

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Skvapalnený zemný plyn by mal do Európy smerovať cez dva nové terminály na LNG v Nemecku. Spojené štáty ako potenciálny dodávateľ budovanie novej infraštruktúry vítajú, Nemci však rokujú aj s Katarom, Egyptom a Izraelom.

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Mrazivé počasie výrazne skracuje dojazd elektrických aut. Majitelia týchto vozidiel v USA uvádzajú, že ich elektromobily majú pri nízkych teplotách takmer o polovicu menší dojazd.