VSE
VSE
Belimo

Očakávajte podobné nedoplatky a preplatky ako vlani, odkazujú domácnostiam teplári

Veľkí výrobcovia tepla predpokladajú, že náklady domácností na teplo napriek koronakríze a zvýšenej spotrebe tepla nevzrastú. Dôvodom je najmä nadpriemerne teplá zima.

radiátor

Foto: Fotolia

Rok 2019 bol opäť veľmi teplý, na väčšine územia SR sa podľa meteorológov radí na tretiu priečku za rokmi 2014 a 2018. Spotrebitelia sa tak nemusia obávať vysokých nákladov na teplo. Uviedol to predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla, Stanislav Janiš.

Teplári zároveň tvrdia, že k stabilizácii cien prispievajú aj systémy centrálneho zásobovania teplom (CZT), v ktorých sa využívajú obnoviteľné zdroje energie (OZE).

O nedoplatkoch rozhodujú zálohové platby

Prvý polrok 2019 bol až na niekoľko chladnejších epizód v januári nadpriemerne teplý. Február bol oproti dlhodobému priemeru teplejší o +3,6 °C, marec o +3,3 °C. V porovnaní s dlhodobým priemerom boli teploty vyššie aj na jeseň 2019 a v závere roka minulého roka.

„Tieto skutočnosti sa premietnu aj do vyúčtovania tepla, ktoré môžu domácnosti očakávať koncom mája a domácnosti sa nemusia obávať o výšku platieb za dodané teplo,“ uviedol S. Janiš.

To, či budú mať preplatky alebo nedoplatky, bude závisieť najmä od nastavenia výšky zálohových platieb. Ak mali zálohové platby nastavené rovnako ako minulý rok, môžu podľa S. Janiša očakávať približne rovnaké preplatky alebo nedoplatky.

„Výška preplatku, respektíve nedoplatku, je rozdiel medzi skutočnými nákladmi na teplo na byt, ktorý je uvedený vo vyúčtovaní od správcu a uhradenými zálohovými platbami, ktoré sa za byt počas roka zaplatia. Ak sú skutočné náklady vyššie ako suma uhradených záloh, vznikne nedoplatok a naopak,“ vysvetlil S. Janiš.

Priemerná cena tepla na Slovensku podľa najnovších údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v minulom roku vzrástla na 0,0824 eur/kWh bez DPH. Rástla ako fixná, tak aj variabilná zložka ceny tepla. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.

Ako prebieha vyúčtovanie?

Začiatok a koniec vykurovacej sezóny nie je presne stanovený. Podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva začína vykurovacie obdobie spravidla 1. septembra a končí sa 31. mája v nasledujúcom roku za podmienky, že priemerná denná teplota dosahuje dva dni po sebe úroveň pod 13 oC a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať jej zvýšenie.

„Dodávatelia tepla môžu prerušiť vykurovanie aj skôr, ale len za tých podmienok, že teplota vzduchu stúpne nad 13 ° počas dvoch za sebou nasledujúcich dní a zároveň predpoveď počasia pokles teploty pod túto hodnotu neočakáva,“ doplnil S. Janiš.

Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je správca povinný doručiť odberateľom vyúčtovanie tepla za obdobie od 1. januára do 31. decembra daného roku najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka.

„Je potrebné vedieť, že dodávatelia tepla fakturujú náklady za spotrebu tepla správcom domov,“ podotkol S. Janiš. Fakturácia prebieha podľa spotrieb nameraných na meračoch tepla, ktoré sú umiestnené na vstupe do obytného domu.

Správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov zodpovedá za samotné rozúčtovanie vyfakturovaných nákladov na jednotlivé domácnosti, pričom sa riadia vyhláškou MH SR č. 240/2016 Z. z. v platnom znení, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode a rozpočítavania množstva tepla.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Niko22.05.2020 (09:36)
    Tak to budem zvedavý. U nás doma boli vlastne len deti furt, my so ženou sme pracovali viac ako kedy predtým, tak som zvedavý ako sa to premietne. Nechával som pred rokmi kôli cene za spotrebovanú energiu previesť všetko ku Slovakia energy, kde mi finančne ulavili, tak uvidíme ak to bude teraz.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Na MŽP pôsobí pracovná skupina, ktorá zvažuje možnosti legislatívnej úpravy zápachu, uviedla Mária Machaj z odboru ochrany ovzdušia.

Gazprom môže úplne zastaviť plyn, hlási OMV. Dôvodom je súdny verdikt

Gazprom môže úplne zastaviť plyn, hlási OMV. Dôvodom je súdny verdikt

Máme zaistené alternatívy, ubezpečuje rakúsky koncern.

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Na trhu naďalej dominujú tepelné čerpadlá vzduch/voda a vzduch/vzduch, ukazuje štatistika za rok 2023.