Obrovskú expanziu obnoviteľnej energie zaplatili spotrebitelia | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Obrovskú expanziu obnoviteľnej energie zaplatili spotrebitelia

Podpora výroby OZE má v Európe skončiť, ďalšie rozširovanie zelenej energie bude pomalšie, tvrdí štúdia.

Obrovskú expanziu obnoviteľnej energie zaplatili spotrebitelia

Foto: Fotolia

Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v Európe napreduje vďaka obrovským dotáciám, ktoré financujú koneční spotrebitelia. So stúpajúcim podielom alternatívnych zdrojov v energetickom mixe rastie aj nestabilita siete z dôvodu ich dočasnosti. To zároveň zvyšuje potrebu inteligentných sietí a hromadného skladovania elektriny.

Práve tieto dodatočné náklady siete, ktorých výška sa odhaduje na 30 %, treba započítať do nákladov na obnoviteľné zdroje energie, ak chceme spraviť objektívne porovnanie s časovo predvídateľnou výrobou elektrickej energie. Tvrdia to autori štúdie World Energy Market Observatory zo spoločnosti Capgemini. “Aj napriek tomu, že náklady na obnoviteľné zdroje sa neustále znižujú, stále sú zvyčajne vyššie než iné zdroje energie. Najmä v prípade, ak sa zohľadní ich dočasnosť.”

Rast OZE zaplatili spotrebitelia

Zvýšeniu ich zapojenia do produkcie elektriny mali napomôcť dotácie vo forme tarify za prevádzkovanie systému (FiT). Tá garantuje stabilné príjmy pre výrobcov obnoviteľnej energie. Tieto dotácie zohrali významnú úlohu pri expanzii obnoviteľných zdrojov, ale zároveň vyvolali obrovské náklady pre spotrebiteľov.  

Napríklad koneční spotrebitelia elektriny v Nemecku zaplatili v roku 2015 spolu 20 miliárd eur výrobcom zelenej energie. V roku 2014 zmenilo Nemecko, po vzore Španielska, zákon o podpore obnoviteľnej energie a tarifu za prevádzkovanie systému nahradilo aukciami. Zároveň bola pre obnoviteľné zdroje stanovená maximálna kapacita oprávnená na získanie podpory. Novými opatreniami získa nemecká vláda viac kontroly nad integrovaním obnoviteľných zdrojov, konštatujú autori štúdie.

Koniec podpory?

Aj Európska únia začala v tomto roku presadzovať zmenu podpory. “Reformy, vedúce k znižovaniu dotácií a ich vztiahnutiu na trhové podmienky, pravdepodobne spomalia rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie,” nazdávajú sa autori. 

EÚ vraj plánuje v novom energetickom balíku zastaviť dotácie pre obnoviteľné zdroje energie. “Táto podpora už viac nie je oprávnená vzhľadom k úžasnému poklesu nákladov niektorých obnoviteľných zdrojov. Balík bude presadzovať tendrové výzvy a odporúčať technologickú neutralitu, z čoho budú profitovať nízkonákladové technológie a projekty,” avizujú autori štúdie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.