INNOGY
INNOGY
Belimo 2

Obrovskú expanziu obnoviteľnej energie zaplatili spotrebitelia

Podpora výroby OZE má v Európe skončiť, ďalšie rozširovanie zelenej energie bude pomalšie, tvrdí štúdia.

Obrovskú expanziu obnoviteľnej energie zaplatili spotrebitelia

Foto: Fotolia

Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v Európe napreduje vďaka obrovským dotáciám, ktoré financujú koneční spotrebitelia. So stúpajúcim podielom alternatívnych zdrojov v energetickom mixe rastie aj nestabilita siete z dôvodu ich dočasnosti. To zároveň zvyšuje potrebu inteligentných sietí a hromadného skladovania elektriny.

Práve tieto dodatočné náklady siete, ktorých výška sa odhaduje na 30 %, treba započítať do nákladov na obnoviteľné zdroje energie, ak chceme spraviť objektívne porovnanie s časovo predvídateľnou výrobou elektrickej energie. Tvrdia to autori štúdie World Energy Market Observatory zo spoločnosti Capgemini. “Aj napriek tomu, že náklady na obnoviteľné zdroje sa neustále znižujú, stále sú zvyčajne vyššie než iné zdroje energie. Najmä v prípade, ak sa zohľadní ich dočasnosť.”

Rast OZE zaplatili spotrebitelia

Zvýšeniu ich zapojenia do produkcie elektriny mali napomôcť dotácie vo forme tarify za prevádzkovanie systému (FiT). Tá garantuje stabilné príjmy pre výrobcov obnoviteľnej energie. Tieto dotácie zohrali významnú úlohu pri expanzii obnoviteľných zdrojov, ale zároveň vyvolali obrovské náklady pre spotrebiteľov.  

Napríklad koneční spotrebitelia elektriny v Nemecku zaplatili v roku 2015 spolu 20 miliárd eur výrobcom zelenej energie. V roku 2014 zmenilo Nemecko, po vzore Španielska, zákon o podpore obnoviteľnej energie a tarifu za prevádzkovanie systému nahradilo aukciami. Zároveň bola pre obnoviteľné zdroje stanovená maximálna kapacita oprávnená na získanie podpory. Novými opatreniami získa nemecká vláda viac kontroly nad integrovaním obnoviteľných zdrojov, konštatujú autori štúdie.

Koniec podpory?

Aj Európska únia začala v tomto roku presadzovať zmenu podpory. “Reformy, vedúce k znižovaniu dotácií a ich vztiahnutiu na trhové podmienky, pravdepodobne spomalia rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie,” nazdávajú sa autori. 

EÚ vraj plánuje v novom energetickom balíku zastaviť dotácie pre obnoviteľné zdroje energie. “Táto podpora už viac nie je oprávnená vzhľadom k úžasnému poklesu nákladov niektorých obnoviteľných zdrojov. Balík bude presadzovať tendrové výzvy a odporúčať technologickú neutralitu, z čoho budú profitovať nízkonákladové technológie a projekty,” avizujú autori štúdie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.