Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Nová superrýchla nabíjačka dobije elektromobil za tri minúty pre 100 km dojazd

Automobilka BMW predstavila prototyp nabíjacej stanice s výkonom až 450 kW, ktorá niekoľkonásobne skracuje čas dobitia oproti existujúcim nabíjačkám.

Nová superrýchla nabíjačka dobije elektromobil za tri minúty pre 100 km dojazd

Foto: BMW

Nemecká automobilka BMW predstavila v týchto dňoch prototyp super rýchlej nabíjacej stanice pre elektromobily. Nabíjačka s výkonom až do 450 kW sa nachádza v bavorskom meste Jettingen-Scheppach a elektromobil dokáže nabiť za menej ako tri minúty na kapacitu zaručujúcu prejdenie 100 kilometrov. Iba štvrť hodina stačí na plné (z 10 na 80 % kapacity) dobitie batérie.

Vysoko rýchlostná nabíjacia stanica vznikla v rámci projektu “FastCharge”, do ktorého sú zapojené okrem BMW aj ďalšie spoločnosti: Porsche, Siemens, Allego, Phoenix Contact E-Mobility. Finančné prostriedky vo výške 7,8 miliónov eur pochádzajú z dotácie nemeckého ministerstva dopravy a digitálnej infraštruktúry.

Nabíjačka je určená pre všetky značky elektromobilov s kombinovaným nabíjacím systémom štandardu CCS, ktorý je v Európe najrozšírenejší. Vodiči môžu dobíjať elektrinu do vozidiel v súčasnosti zadarmo.  

Niekoľkonásobné prekonanie súčasných nabíjačiek

Kapacita 450 kW prekonáva troj až deväťnásobne doterajšie existujúce rýchlonabíjacie stanice neprekračujúce 350 kW. Tým sa čas potrebný na doplnenie energie elektromobilu podstatne skracuje. Projekt “FastCharge” má za cieľ skúmať technické požiadavky, ktoré musia vozidlá aj infraštruktúra splniť, aby sa čas nabíjania opäť o niečo skrátil.  

Vedci testujú limity batérií pri vysokovýkonnom nabíjaní prostredníctvom systému dodávania energie od Siemensu. Už teraz dokáže zvládnuť vyššie napätie do 920 voltov, čo je v súčasnosti považované za budúcnosť elektromobility. Systém integruje vysokovýkonnú elektroniku zabezpečujúcu pripájanie nabíjačky a komunikačné rozhranie v elektromobile.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.