VSE
VSE
Belimo

Stropy a dane. Krízu majú zahojiť populistické riešenia, ktoré ju prehĺbia

Komentovaný prehľad nových textov v denníku Energie-portal.sk.

newsletter

Energie-portal.sk

V energetike sa opäť udialo veľa nového. Pripravili sme pre Vás komentovaný prehľad nových článkov, ktoré vyšli v denníku Energie-portal.sk v dňoch 28.-30. novembra 2022. Výber spracoval Radovan Kazda.

Zdaňovanie nadmerných ziskov

Windfall tax naráža na spravodlivý odpor. Niet sa čo diviť, pretože selektívna daň je cestou k demotivácii podnikateľov robiť čokolvek v takej krajine, ktorej vláda si len tak zmyslí, že ich zdaní, pretože potrebuje vytvárať v ľuďoch falošnú predstavu o tom, že im pomáha.

Návrh z dielne ministerstva hospodárstva na mimoriadne zdanenie trhových príjmov v elektroenergetike, ktorý v pondelok 28. novembra prijala vláda, naráža na odmietavé postoje účastníkov trhu aj politikov.

Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský z klubu OĽaNO avizuje, že s návrhom má „vážny problém“ a nepodporí ho. Odmietavo sa k nemu stavia tiež poslanec Karol Galek z opozičnej SaS.

Stropovanie cien

Ďalší problém, ktorý vyzerá zdanlivo ako jednoduché riešenie. Ekonomické zákonitosti však nepustia. Šéfredaktor Radovan Potočár uvádza vo svojom komentári štyri príklady toho, aké nezamýšľané dôsledky môže mať stropovanie cien. Uvidíme, ako sa k tomu postaví parlament, lebo vláda v tom má jasno: stropovať.

Návrh ostro kritizuje aj SAPI. Podľa nich ide aj o vážny zásah do trhu.

Sú vládne opatrenia v energokríze správne?

A sme vôbec v energetickej kríze? Túto otázku si politici radšej nekladú. 

V think-tanku Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika však áno. Denník Energie-portal.sk bol mediálnym partnerom diskusie, v ktorej aj na túto tému diskutovali Peter Kremský, Karol Galek, Milan Garbiar a Martin Ondko, moderoval Radovan Potočár. Prinášame Vám audiozáznam z diskusie.

Komisia dala memorandu zelenú

Európska komisia (EK) oznámila v pondelok 28. novembra 2022 listom slovenskému rezortu hospodárstva, že nemá výhrady voči opatreniu na stabilizáciu cien elektriny pre domácnosti, ktoré vyplýva z memoranda medzi Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom financií SR a Slovenskými elektrárňami, a. s. (SE).

Pochopiteľne, že to nebude zadarmo. Súvisí s tým aj 500 miliónov, ktoré vloží štát do SPP ako obchodníka s energiou za netrhové ceny. Či sa tým Slovenské elektrárne vyhnú osobitného zdanenia? Uvidíme. Zatiaľ to vyzerá, že populisti, ktorí po voľbách obrástli parlament ako imelo, to vidia inak.

Modernizácia bioplyniek? Zatiaľ zabudnite

Iste si pamätáte na tú slávu, kedy MH SR vyhlásilo podporu pre bioplynové stanice. Z balíka 20 miliónov eur pritom mohlo ísť 10 mil. eur na modernizáciu existujúcich bioplynových staníc vyrábajúcich elektrinu a 10 mil. eur bolo určených na transformáciu bioplynových staníc na biometánové stanice.

Ministerstvo však výzvu zrušilo. Dôvodom je, že štát nedokáže vyplatiť prisľúbené financie.

Balíček sa teda zatiaľ odkladá, podobne ako spracovanie kuchynského odpadu v zmodernizovaných bioplynkách.

Budajov nápad: ÚRSO pre odpady

V odpadovo-energetickej téme sa nechal počuť minister Ján Budaj nápadom, že pôsobnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by sa mala rozšíriť aj o odpadové hospodárstvo.

Podľa neho si obce nevedia nájsť zvozové spoločnosti, nie je to celkom voľný trh a preto by túto oblasť mal regulovať ÚRSO.

Nápad regulovať všetko, čo nie je dokonalý trh, nie je nijako prevratný, pretože politici milujú dohľad nad tým, čo robia podnikatelia. A nový nie je ani nápad regulovať niečo v odpadovom hospodárstve, veď spomeňme si na pokus o cenovú reguláciu komodít z triedeného zberu. Ale nový ÚRSOaOH? Nebláznite.

Zásobníky plynu chce Komisia naplniť cieľom

Rozkaz znel jasně: štáty EÚ by mali do 1. novembra 2023 naplniť svoje zásobníky zemného plynu aspoň na 90 % ich kapacity. Okrem toho však musia plniť aj priebežné ciele stanovené pre 1. február, 1. máj, 1. júl a 1. september budúceho roka.

Vyplýva to z najnovšieho rozhodnutia Európskej komisie, ktorá chce takýmito „čiastkovými míľnikmi“ pritlačiť na štáty, aby dbali na napĺňanie zásobníkov v priebehu celého roka.

Mať zásoby plynu je dozaista ušľachtilé, ale položme si otázku, ktorú si vzápätí odložme: prečo by tento prirodzený záujem vlád mala vnucovať aj Európska únia?

Výroba batérií do automobilov je pri vysokých cenách nerentabilná

Nie je nič neznáme, že environmentálnym reguláciám sa darí viac vtedy, ak je alternatívna neekologická ponuka drahšia.

Energetická kríza v Európe však vyháňa priemyselné podniky z kontinentu. Na zhoršovanie podmienok už upozorňuje aj výrobca automobilov Volkswagen. Ďalšie investície do transformácie odvetvia môžu byť otázne, vrátane tovární na batérie pre vozidlá s elektrickým pohonom. Téme sa venuje redaktor Martin Rojko.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aktívni spotrebitelia potrebujú aktuálne dáta. Radi zaplatia aj ďalšie služby, vraví expertka

Aktívni spotrebitelia potrebujú aktuálne dáta. Radi zaplatia aj ďalšie služby, vraví expertka

Ak bude v sieti priveľa elektriny z fotovoltík domácností, náklady na regulačnú elektrinu môžu byť značné, upozorňuje členka Regulačnej rady ÚRSO.

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Európa rieši, odkiaľ vziať vodík. Môžeme mať potrubia, no chýba zdroj. Harmonogramy vodíkových stratégií sú mimo realitu, upozorňuje vedec.

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Európa už nikdy nebude vystavená energetickému vydieraniu zo strany Ruska ani iného štátu, píše eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.