Mapovali sme názory na rýchlu novelu zákona o energetike, ktorá má zaviesť odvod z „nadmerných príjmov“ výrobcov elektriny.
Návrh z dielne ministerstva hospodárstva, na mimoriadne zdanenie trhových príjmov v elektroenergetike, ktorý v pondelok 28. novembra prijala vláda, naráža na odmietavé postoje účastníkov trhu aj politikov. Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský z klubu OĽaNO avizuje, že s návrhom má „vážny problém“ a nepodporí ho. Odmietavo sa k nemu stavia tiež poslanec Karol Galek z opozičnej SaS.
Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), akými sú fotovoltické elektrárne či bioplynové stanice, hovoria o likvidačných následkoch pre celý sektor. Kritizujú tiež, že ministerstvo zmeny pretláča v zrýchlenom procese bez diskusie s dotknutými hráčmi.
Návrh novely zákona o energetike počíta so stanovením „cenových stropov,“ nad úrovňou ktorých by trhové príjmy výrobcov a obchodníkov mali podliehať 90-percentnému zdaneniu v podobe špeciálneho odvodu. Samotného návrhu sme sa podrobnejšie venovali už po prijatí legislatívneho materiálu vládou.
V článku sa dozviete:
- čo o návrhu ministerstva hovorí poslanec Peter Kremský,
- aké tri výhrady k nemu má poslanec Karol Galek,
- ako návrh MH SR vníma Ján Karaba z asociácie SAPI,
- čo zámeru vyčíta šéf bioplynárskej asociácie Vladimír Šošovička,
- v čom vidí riziká odborník na OZE Michal Mašek,
- prečo dáva jeden z kritikov za príklad Česko,
- kedy majú zákon prerokovať poslanci NR SR.
Kremský: Mám s tým vážny problém
Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO) sa k návrhu rezortu hospodárstva vyjadril na včerajšej diskusii o vládnych opatreniach v energetickej kríze. Princíp novely označil za „nie celkom prijateľný.“
„Myslím si, že tento návrh prinesie Slovensku málo, pretože výrobcovia majú elektrinu predanú za nižšie ceny, ako sú dnes ceny na trhu,“ povedal P. Kremský.
Peter Kemský v diskusnom paneli | Foto: Energie-portal.sk
„Princíp, podľa ktorého sa má najprv veľa zdaniť a potom veľa rozdať, nie je celkom prijateľný. Som skôr zástancom toho, aby sa stanovil strop dodávateľských cien energií,“ zdôraznil.
Na priamu otázku, či podporí predložený návrh novely zákona o energetike, poslanec Kremský reagoval odmietavo: „V takejto podobe s tým mám naozaj vážny problém. Takže zrejme nie.“
Galek: Stropy by mali byť priamo v zákone
Poslanec opozičnej SaS k návrhu sformuloval tri výhrady. „Jednak v prípade dane by mali stropy trhových príjmov byť definované priamo v zákone, a nie nariadením vlády,“ povedal.
Druhá výhrada bývalého štátneho tajomníka MH SR sa týka krízovej regulácie zo strany vlády, ktorá jej podľa neho umožní „vypnúť štandardnú reguláciu.“
„To je v rozpore s požiadavkou odbornosti cenovej regulácie a najmä jej nezávislosti od politických vplyvov. S krízovou reguláciou tiež nie je spojená kompenzácia dodávateľov za dodávku pod náklady, ale umožňuje ÚRSO tieto finančné rozdiely rozpustiť v priebehu nasledujúcich štyroch rokov,“ podotkol K. Galek.
Karol Galek | Foto: Energie-portal.sk
Takýto postup je podľa neho nielen v rozpore s princípmi cenovej regulácie, ale môže viesť aj k platobnej neschopnosti dodávateľov.
Tretia výhrada opozičného poslanca sa týka trhových stropov výrobcov z OZE, ktorí sú podporovaní doplatkom.
„Strop sa má podľa návrhu zákona určiť na úrovni FiT, ktoré v súčasnosti nezodpovedajú reálnym nákladom niektorých výrobcov, napríklad z biomasy, alebo bioplynu. Uplatnenie týchto FiT môže rovnako ohroziť hospodársku životaschopnosť týchto zariadení,“ zdôraznil K. Galek s tým, že cieľom samotného nariadenia EÚ, ktoré chce MH SR pretaviť do zákona nie je „likvidácia výrobcov elektriny z OZE.“
„V neposlednom rade je zarážajúce, že s týmto v podstate daňovým zákonom prichádza ministerstvo hospodárstva a nie financií. Alebo že by sa Igor Matovič po zbaranom štátnom rozpočte definitívne vzdal svojich kompetencií?“ uzavrel K. Galek.
Karaba: Zneužili opatrenie EÚ a vyhli sa diskusii
Kritikou na adresu návrhu z dielne MH SR nešetrí ani riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba. V aktuálnom znení novely zákona experti SAPI potenciálny rozpor s Nariadením EÚ. Upozorňujú pritom, že z príjmových stropov nie sú vylúčení výrobcovia elektriny z OZE podporovaní formou garantovaných výkupných cien, ktoré už sami o sebe stropujú ich príjmy.
Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk
„Ministerstvo hospodárstva a Ministerstvo financií SR zneužili harmonizačné opatrenie EÚ na uštedrenie ďalšej rany sektoru obnoviteľných zdrojov. Výrobcovia, ktorí mali byť pôvodne vyňatí z opatrenia, sa z ničoho nič stali až výnimočne zaujímaví a štát im chce zobrať akékoľvek možnosti podnikania v energetike,“ reagoval na našu otázku J. Karaba.
Zostáva vám 54% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.