Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Nevyhadzujte faktúry do koša, apelujú dodávatelia energií

Združenie dodávateľov energií vyzýva spotrebiteľov, aby nereflektovali na presviedčanie o tom, že aktuálne faktúry od dodávateľov nie sú platné.

Nevyhadzujte faktúry do koša, apelujú dodávatelia energií

Foto: Photodune

TLAČOVÁ SPRÁVA: Dodávatelia apelujú na „nevyhadzovanie faktúr do koša“
(Združenie dodávateľov energií, 20. januára 2017)

V stredu 18.1.2017 sa vláda SR na svojom rokovaní zaoberala aj problematikou nárastu cenových predpisov záloh za elektrinu a plyn na Slovensku. Združenie dodávateľov energií (ZDE) už v uplynulom roku upozornilo na problém a rok 2017 odborný odhad ZDE potvrdil:

  • domácnostiam na západnom Slovensku narástla variabilná zložky ceny a celkové náklady na elektrinu tak porastú tým, ktorí elektrinou kúria a majú vyššiu spotrebu, ako je udávaná „priemerná“ spotreba,

  • všetci odberatelia na napäťovej úrovni NN na strednom a východnom Slovensku si výrazne priplatia na fixnej zložke ceny – zdraženie sa týka nielen domácností, ale aj malých firiem, obcí, samospráv, štátnych inštitúcii mnohých ďalších,

  • nové tarify pre distribúciu plynu a výška fixnej zložky zásadne zvýši náklady nielen pre mnohé domácnosti, ale najmä pre veľkých odberateľov.

Odberatelia na problém zareagovali až po doručení prvých faktúr pre rok 2017. Vďaka aktivite Združenia miest a obcí Slovenska sa téma napokon dostala až na zasadnutie vlády.

Premiér na rokovanie pozval predsedu nezávislého Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a vyzval ho, aby situáciu riešil. Priamo na mieste sa ÚRSO a vláda skoordinovali a predstavili postup, ktorý spôsobuje v podmienkach jednotlivých dodávateľov i odberateľov chaos.

Podľa predsedu vlády sa Úrad zaviazal vrátiť inak platné ceny na úroveň roku 2016, ale len pre spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia a SPP – distribúcia. Ceny distribúcie elektriny na západnom a východnom Slovensku predmetom rokovania neboli, hoci i tam ide o obdobný problém.

Premiér odberateľom navyše odkázal "zahodiť faktúry do koša", čím iba prispel k nárastu občianskej nespokojnosti a podnietil nezaplatenie dokladov, ktoré okrem iného obsahujú aj spotrebnú daň a daň z pridanej hodnoty v zmysle platnej daňovej legislatívy.

ZDE upozorňuje, že všetky fakturačné doklady doručené odberateľom sú vystavené v súlade s platnou legislatívou a platnými cenovými rozhodnutiami. Všetci dodávatelia k 15.1.2017 uhradili distribútorom zálohové platby v mene odberateľov podľa nových cien pre rok 2017.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn aj na vykurovanie, podľa prepočtov ÚRSO môžu ušetriť 125 eur ročne.

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

Domácnosti by mali od dodávateľov žiadať zľavu z maximálnych cien plynu, ktoré stanovil ÚRSO, hovorí Andrej Juris.

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Expanzia a digitalizácia sietí na celom svete si počas nasledujúcej dekády bude vyžadovať podľa odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 400 miliárd dolárov ročne.