VSDS
VSDS
INNOGY

Nemecko otáča. Chce viac využívať plyn z bridlíc

Nemecko sa ešte donedávna zastrájalo, že ťažba plynu z bridlíc bude v najväčšej ekonomike EÚ úplne zakázaná. Dnes je však všetko inak a otvára sa priestor pre tento energetický zdroj. Analytici však nepredpokladajú, že by sme v Európe zažili takú renesanciu ťažby plynu z bridlíc ako momentálne v USA.

Nemecko otáča. Chce viac využívať plyn z bridlíc

Wikimedia

Komerčné účely

Nemecké ministerstvo životného prostredia spolu s tamojším rezortom hospodárstva predložilo do vlády zákon, ktorý umožní za určitých podmienok nekonvenčnú ťažbu plynu. Za necelé tri roky sa tak bude môcť dolovať plyn aj na komerčné účely, pokiaľ firmy zabezpečia dostatok vedeckých informácií zo skúšobných vrtov. Tie bude posudzovať komisia, ktorá bude udeľovať komerčné povolenia.

Rezorty však navrhujú, aby niektoré oblasti zostali úplne vyňaté z takejto ťažby. Hydraulické štiepenie by tak malo byť zakázané na územiach, z ktorých sa získava pitná voda, v chránených krajinných oblastiach a v národných parkoch.

Kritika ochranárov

Návrh zákona okamžite začali kritizovať organizácie a združenia na ochranu životného prostredia. Podľa nich sa vláda takýmto spôsobom zbavuje zodpovednosti a dáva právomoci ľuďom v komisii, ktorí nie sú nikým volení. Navyše kritici poukázali, že niektorí členovia komisie už dávnejšie vyjadrili podporu hydraulickému štiepeniu.

Šéfka rezortu životného prostredia Barbara Hendricksová však odmietla kritiku. Ako povedala, z verejných diskusií vyplynulo, že navrhovaná legislatíva zaisťuje dostatočný súlad medzi záujmami životného prostredia a zdravia a zaistením energetických dodávok.

Nejde o odklon od zelenej energie

Odborníci však nepredpokladajú, že by zmiernenie podmienok pre ťažbu plynu z bridlíc v Nemecku veľmi rýchlo prinieslo zvýšené dodávky tejto komodity v rámci EÚ. „Plyn z bridlíc môže byť v budúcnosti zaujímavým doplnkovým zdrojom v Európe a vyššia konkurencia by prirodzene zatlačila na ceny,“ povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. Ako však vzápätí dodal, vzhľadom k podstatne zložitejším technickým (hustejšie osídlenie) aj politickým podmienkam (viď ťahanice v Litve a v Rumunsku) bude rozvoj týchto zdrojov prinajlepšom veľmi pozvoľný.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Spoločnosť Airbus chce do roku 2035 začať pasažierov prepravovať v troch modeloch lietadiel s nulovými emisiami. Vo Veľkej Británii uskutočnilo svoj prvý let komerčne dostupné lietadlo poháňané vodíkovými palivovými článkami.

ÚRSO po novom zverejňuje aj cenové návrhy, reguláciu cien to má stransparentniť

ÚRSO po novom zverejňuje aj cenové návrhy, reguláciu cien to má stransparentniť

Ako prvé ÚRSO zverejnil tri cenové návrhy v teplárenstve.

Ministerstvo chce kvôli ochrane vtáctva zmeniť podmienky pre zatepľovanie budov

Ministerstvo chce kvôli ochrane vtáctva zmeniť podmienky pre zatepľovanie budov

Nová vyhláška k stavebnému zákonu má zabrániť ničeniu hniezd pri zatepľovaní budov.