Enesco

Nemci chcú dotovať elektrinu pre priemysel. Náklady pôjdu do miliárd

Nemecká vláda sa dohodla na zavedení „priemyselnej tarify.“ Schéma má platiť od januára 2026 do roku 2029.

Nemci chcú dotovať elektrinu pre priemysel. Náklady pôjdu do miliárd
Foto: Depositphotos

Nemecko sa po mesiacoch politických sporov priblížilo k zavedeniu takzvanej Industriestrompreis - dotovanej ceny elektriny pre vybrané priemyselné odvetvia. Návrh ešte musí schváliť Európska komisia.

Rozhodnutie zaviesť dotovanú priemyselnú tarifu nadväzuje na sériu zásadných krokov v nemeckej energetike.

Prvou dôležitou okolnosťou je koniec jadra. Nemecko ukončilo výrobu elektriny z jadra v apríli 2023. Následne sa z krajiny stal čistý dovozca elektriny.

Druhou okolnosťou je dlhodobá a masívna podpora OZE. Vláda popri tom potvrdila plány na výstavbu plynových zdrojov, ktoré budú fungovať ako regulovateľné záložné zdroje popri raste OZE. Súčasťou balíka sú aj miliardové dotácie na výstavbu štyroch veľkých plynových elektrární. 

V článku sa dozviete:

  • v akej výške dostanú podniky ceny elektriny,
  • ako bude podpora fungovať,
  • koľko bude schéma stáť,
  • prečo Nemecko zavádza opatrenie,
  • aké výhrady zaznievajú od priemyslu a expertov,
  • čo môže krok Berlína znamenať pre energetiku a priemysel v Únii. 

Ako má schéma fungovať

Zostáva vám 73% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)