Eversheds Sutherland
INNOGY
SPP - Distribúcia

Názor. Prekliate uhlie?

Prognózy vývoja energetiky komentuje odborník v oblasti odpadového hospodárstva Marek Hrabčák.

Názor. Prekliate uhlie?

Foto: Dreamstime

Zachránia štátnici v New Yorku svet pred globálnym oteplením? Veľké gestá ani hysterické slzy zmenu neprinesú. Alebo o tom, čo je a čo nie je podstatné.

Pred piatimi rokmi som sa v denníku Energie-portal.sk venoval téme masívnej ťažby bridlicového plynu v Amerike, ktorá spôsobila jeho zlacnenie a dostupnosť, čo na druhej strane vytlačilo z energetického mixu drahšie uhlie.

V konečnom dôsledku tak neviditeľná ruka trhu viedla k poklesu emisií v Amerike, keďže došlo k zatváraniu uhoľných elektrárni. A banské či obchodné spoločnosti boli nútené hľadať odbyt svojho uhlia inde po svete.

Rozvojový svet ich prijal s otvorenou náručou a výsledkom je exponenciálny nárast emisií práve v týchto krajinách. Tento fenomén popísal nedávno J. Bachmann pod termínom Zelený paradox, ale o tom až v závere.

Téma uhlia a emisií je znovu veľmi aktuálna. Nie preto, že by došlo za ten čas k nejakým zásadným objavom, či zmenám, ale práve preto, že za päť rokov sa v svetovom energetickom biznise (skoro) nič podstatné neudialo.

Všetko kráča po vyšľapanych chodníkoch.

A tak napriek proklamovaným výzvam, záväzkom, či dobrovoľným kvótam od štátnikov či aktivistov na rôznych svetových fórach a stretnutiach sa v skutočnosti vývoj v produkcií emisií uberá svojou vlastnou cestou.

Podľa správy zverejnenej na webe Euroactiv (19.IX.) globálne emisie sa v roku 2018 v skutočnosti zvýšili o 2 % v dôsledku zvýšenia dopytu po energií, ktorý narástol o 2,9 %.

Pritom až 69 % tohto dopytu bolo kryté výrobou z fosílnych palív.

Priam utopisticky potom znie prognóza podľa novej správy PaW. Aby sa splnil ambiciózny cieľ Parížskej dohody – obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 st C (ktoré vyžaduje správa IPCC), miera dekarbonizácie musí dosahovať - 11,3 % ročne až do roku 2040.

V pondelok 23. septembra sme si mohli pozrieť mediálne predstavenie priamo z New Yorku, kde sa rôzni štátnici (aj šaškovia a blázni – v rôznom poradí) na klimatickom samite snažili zaujať celosvetovú verejnosť svojím vystúpením v boji proti tzv. "klimatickým zmenám".

Treba povedať, že podľa ohlasov v médiách sa to niektorým aj podarilo. Ale až uschnú emócie a slzy, bolo by dobré prestať sa unášať rečami politikov (aj šaškov aj bláznov) a vrátiť sa k tzv. "tvrdým dátam".

Napríklad takým, aké skrývajú rôzne štatistiky a medzinárodné databázy.

Karavána šteká, psi idú ďalej (J. Satinský)

Podľa nemeckej environmentálnej organizácie Urgewald, ktorá prevádzkuje medzinárodnú databázu Global Coal Exit List len v samotnej Čine sú rozpracované nové projekty na výstavbu uhoľných elektrárni v celkovej kapacite 226,2 GW, čo je najvyššia kapacita na svete.

O polovicu menej projektov nových uhoľných elektrární je pripravovaných aj v Indii. Dokonca aj relatívne zaostalý a chudobný Bangladéš (136. priečka v rebríčku HDPPPP) plánuje do roku 2041 ztrojnásobiť svoju kapacitu uhoľných elektrárni na viac ako 18 000 MW.

Ako vyplýva z nedávnej tlačovej správy tejto organizácie, z celkového počtu 746 spoločnosti po celom svete, ktoré sú zahrnuté v tejto databáze, nadpolovičná väčšina (54 %) z nich plánuje v najbližšej dobe rozšíriť svoje kapacity uhoľných elektrárni.

Aj keď Čína od roku 2012 znížila podiel uhlia na energetickom mixe z 68 % na 59 % v roku 2018, napriek tomu sa jej celková kapacita uhoľných elektrárni prudko zvyšuje.

V lete roku 2019 už presiahla 1 020 GW a podľa čínskej vlády by sa mala ustáliť okolo hodnoty 1 300 GW.

Podľa Power Engineering (18.IX.2019) by mala Čína tento rok pridať celkom 290 GW novej kapacity uhoľných elektrárni, čo je o 10 % viac, ako celková existujúca kapacita v USA (261 GW). A dokonca skoro o tretinu viac, ako bola inštalovaná v Nemecku v roku 2018 (200 GW).

Európska komisia v snahe zachrániť planétu Zem si položila ambiciózny cieľ – znížiť emisie CO2 do roku 2030 o 50-55 %. A do roku 2050 dokonca prejsť na tzv. uhlíkovú neutralitu.

Nemecko pripravuje vlastný klimatický balíček, ktorý podľa rokovania vlády z 20.9.2019 bude obsahovať také opatrenia ako je napríklad dodatočné zdanenie ďalšou zrážkou pre benzín, naftu, vykurovacie oleje a zemný plyn.

Alebo, že produkcia CO2 z dopravy a vykurovania bude zaťažená ešteďalšou daňou vo výške 10-25 EUR/t.

Našťastie sa v tomto balíčku neobjavil žiadny posun termínu odstavenia uhoľných elektrárni ("Kohleausstieg") plánovaný do roku 2038, čo ale okamžite Die Grünen a aktivisti Fridays for Future považujú za "zradu na národe".

Ako keby každá ďalšia daňová povinnosť sa v konečnom dôsledku nepreniesla zase len na občana. A je úplne jedno, z ktorého vrecka to štát ako podlý šerif z Nottinghemu ľuďom vytiahne. Kedy sa zobudí novodobý Robin Hood aj v Nemecku?

Komentátor Z. Petráček v Lidových novinách píše, že aj keby Nemecko dosiahlo uhlíkovú neutralitu už v roku 2035, svetovú záťaž o CO2 by znížilo len o 2 %. Stojí im to za to? Celkové náklady na klimatický balíček vyčíslil nemecký kabinet na 54 miliárd eur.

Ak by aj komplet celá EU prešla na uhlíkovú neutralitu, kto odstráni tých "zvyšných" 36 %? Údaje o emisiách CO2 desiatich najväčších producentov sú v nasledujúcej tabuľke.

Pre porovnanie sú vybrané roky 2009 (ekonomická kríza) a 2017. Z čísel je zrejmé, že úsporu EÚ vo výške 288 Mt bohato nahradila zvýšená produkcia Iránu + Japonska + Ruska.

Nárast emisií CO2 z Číny viac ako sedemnásobne prevyšuje pokles v EU28.

V tomto kontexte čísel a faktov je skutočne namieste zásadná otázka: má zmysel dekarbonizácia EU spojená s novými nákladmi a daňami pre jej obyvateľstvo, pokiaľ sa najväčší producenti CO2 nepridávajú?

Nedávna správa o zablokovaní lode s uhlím v jednom Poľskom prístave aktivistami Greenpeace len dokresľuje obraz o mentálnej retardácií jej členov, ktorí si za každú cenu potrebujú užiť svojich 5 minút slávy v médiach.

V prípade skutočného záujmu o záchranu planéty by sa totiž vešali na chladiace veže niekde v JV Číne.

Pre dokreslenie intelektuálneho marasmu tzv. "expertov" rôznych environmentálnych hnutí stačí uviesť citát riaditeľky českého Hnutí Dúha: "Pretože sa emisie počítajú teritoriálne, je treba vziať do úvahy, že podstatná časť emisií krajín ako je India alebo Čína vznikla len kvôli spotrebe západných krajín - v podstate môžem povedať, že naše emisie do rozvojových krajín vyvážame."

Podľa spôsobu uvažovanie tejto environmentálnej aktivistky by bolo zrejme najlepšie, keby nikto s nikým po svete neobchodoval a každý sa hrabal len na svojom piesočku?! Keď EU prestane z 

Číny dovážať tovar, Čína okamžite radikálne zníži svoje emisie??? Alebo si expertka myslí, že za boomom výstavby uhoľných elektrárni v Číne stojí zvýšený dopyt po elektroautách v EU a Čína nám bude preto dovážať elektrinu v baterkách?

Klíma - veda alebo politikum?

Súčasný radikálny environmentalizmus vyhecovaný až do klima-hysterie už totiž začína vadiť aj niektorým serióznym vedcom a odborníkom. Týchto určite nemôžeme považovať v čierno-bielom videní za klimaskeptikov.

Ako uviedol generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Petteri Taalas v rozhovore pre fínske noviny Talouselämä (6.IX.2019) bolo by potrebné schladiť hlavy a prestať strašiť verejnosť, že je koniec sveta za dverami.

Je toho názoru, že riešenie klimatickej zmeny si vôbec nevyžaduje, aby ľudia začali teraz žiť asketickým životom mníchov a znižovali svoju životnú úroveň.

Ako poslednú kvapku nezmyslov považuje názor, že dieťa predstavuje hrozbu pre klímu a niektorí mladí ľudia odmietajú deti v mene záchrany planéty.

Za hlavný problém naopak považuje "Doomsters and Extremists" t.j. radikálnych environmentalistov. Ktorí tisíc stránkové správy IPPC čítajú doslova ako Bibliu a pokúšajú sa v nich nájsť určité úseky alebo vety, z ktorých potom vyvodzujú svoje extrémne názory: "To sa už podobá náboženskému fanatizmu." povedal v rozhovore.

Nech si všetci štátnici po návrate z klimatického samitu domov zavesia svoj prejav v oválnej pracovni alebo dajú do zberu. Hlavne však nech začnú tvrdo a poctivo makať pre svojich občanov a voličov.

Pracovať na tom, čo skutočne ľudí trápi a nie na propagovaní vlastného ega či dokonca novej zelenej ideológie.

Ako to predviedla nedávno starostka Kodane za zelenú Alternatívu: "Dnes čelíme obrovskej výzve v oblasti zmeny klímy, v ktorej jedlo zohráva hlavnú úlohu. A my mámepolitickú zodpovednosť ovplyvňovať stravovacie návyky a vzdelávať mladšiu generáciu, aby žila udržateľným spôsobom. Isteže máme slobodu, môžete si domov kúpiť jedlo, ktoré len chcete. Ale klíma je dôležitejšia ako právo jednotlivca na konzumáciu hovädzieho mäsa. Preto navrhujeme zákaz hovädzieho mäsa v školských jedálňach financovaných z mestského rozpočtu.“

Na rozdiel od tejto zelenej aktivistky som toho názoru, že tých 18 000 pracovníkov najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank trápi v skutočnosti úplne niečo iné.

Donedávna ešte vysmiatym kravaťákom hrozí v dohľadnej dobe prepustenie, ak už nie sú na dlažbe. A asi ich viac momentálne trápi to, z čoho zaplatia svoje hypotéky a náklady na živobytie už budúci mesiac. A nie nejaké globále zvýšenie teploty o 1,95 st C do roku 2040.

To len zeleným aktivistom protestujúcim pred Frankfurtským autosalónom sa zdá, že "doba automobilová" už skončila. Veď všetko je na webe, načo sú nám autá?

A elektrina je v zástrčke, načo sú nám elektrárne? Až by sa chcelo parafrázovať slávny výrok Churchilla po leteckej bitke o Anglicko:

"Ešte nikdy v histórií ľudstva tak malá skupina nevzdelaných krikľúňov nezblbla tak obrovské masy zdanlivo vzdelaných a racionálnych Homo sappiens sappiens."

Aktivisti Fridays for Future prichádzajú stále s radikálnejšími požiadavkami, pričom paradoxne samá Gréta sa ešte na jar vyslovila, že nikto síce presne nevie, čo máme robiť, ale musíme to urobiť hneď.

Doslovne – „nevieme síce, ako postaviť vežu, ale chcem aby ste sa konečne zobudili a vykonali potrebné zmeny.“ (EP- Brusel, IV.2019).

Bizarnosť celého toho cirkusu tínedžerských protestov len potvrdzuje genialitu českého herca Jana Wericha a jeho výroku: To je blbý, to se bude líbit !“A naopak zamrazí zo slov nemeckého novinára P. Hahne: „Budúca vojna bude vojnou medzi generáciami.“

A údajný konsenzus 97 % vedcov o príčine globálneho otepľovania či klimatickej zmene je zrejme tiež zaujímavé fake news.

Za prvé :je otázne z akej veľkej základne sa tých 97 % počítalo? Kto každý bol v čitateli a koľko ľudí bolo v menovateli?

Tak ako nedávno na Slovensku bol publikovaný otvorený list s podpisom dvoch stovkách osobnosti. Expertom na klímu sa stáva každý kto dýcha, alebo len ten, koho pustia do médií? Nebolo by najlepšie o klimatickej zmene vyhlásiť referendum?

Keď Einsteinovi v roku 1931 povedali, že v Nemecku s jeho teóriou relativity vedci nesúhlasia a dokonca v Lipsku vydali knihu "100 autorov proti Einsteinovi", tak sa údajne spýtal: "A prečo ich musí byť až 100? Nestačil by jeden?"

V matematike či fyzike sa totiž o pravdivosti hypotézy nehlasuje (ako v EP), stačí ak ju dokáže jeden jediný vedec. A platí len dovtedy, pokiaľ ďalší jeden jediný vedec ju nevyvráti hodnovernými dôkazmi.

Európa stráca dych

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Európsky parlament hlasoval o tom, či sú klimatické problémy.

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Medzivládny panel pre zmenu klímy vychádza zo zjednodušujúceho modelu. “Suchá sa za posledných 60 rokov veľmi nezmenili,” konštatujú vedci.

Stĺpček. Dymové clony ministra Žigu problémy nevyriešia

Stĺpček. Dymové clony ministra Žigu problémy nevyriešia

Návrh na reformu TPS vyznieva prinajlepšom neúprimne. Aukcia na OZE je zas ukážkou toho, že pri jednej a tej istej veci možno naťahovať čas a šiť horúcou ihlou zároveň.