VSDS
VSDS
Belimo 2

Názor. Nová éra v energetike?

Programové vyhlásenie vlády SR v oblasti energetiky komentuje analytik think-tanku INESS Martin Vlachynský.

Názor. Nová éra v energetike?

Energetická časť v programovom vyhlásení vlády je s jednou stranou stručná.

Objavuje sa tam však to, na čakáme už roky: „Sústredíme sa na zvýšenie konkurencie na trhu s energiami ... Postupnou dereguláciou cien v súlade s platnou európskou legislatívou sa vláda zasadí o rozvoj konkurenčného prostredia.“

Vláda sa otvorene stavia na stranu deregulácie cien dodávok a širšiu konkurenciu dodávateľov. Na Slovensku síce formálne funguje konkurenčný trh dodávok elektriny aj plynu (so zhruba 20 dodávateľmi), no pre regulované ceny pre domácnosti a malé firmy sa v realite skôr podobá na atrapu konkurencie.

Možnosti ponúkať inovatívne produkty sú značne limitované a tak sa dodávatelia predbiehajú skôr v centových rozdieloch cien a rôznymi bonusmi á la kľúčová služba na telefón, ktoré nikoho veľmi nezaujímajú.

Aj preto je miera zmeny dodávateľa na Slovensku dosť nízka.

Najmä v oblasti dodávok plynu konkurenciu zabíja aj (doterajšou vládou nútený) dumping trhu zo strany štátneho SPP, ktorý si straty v tomto segmente vynahrádza z iných, monopolných činností.

Samozrejme, pero píše samo, horšie to bude s realizáciou. Minulé vlády nekazili trh s energiami kvôli iracionálnemu rozmaru, ale s jasným cieľom kupovať si voličov.

Táto motivácia sa môže vyskytovať aj u súčasnej vlády. Nehovoriac o tom, že aktuálna kríza zvádza politikov k „sedliackym“ riešeniam problémov, ktoré môžu trh poškodiť.

Typickým príkladom je koketovanie s myšlienkou prinútiť dodávateľov odpustiť poplatky za neodobratie elektriny (čo znamená len jediné prenesenie nákladov zo zákazníka na dodávateľa), čo môže znížiť konkurenciu na trhu.

Uvidíme, či sa podarí programový zámer zvýšiť transparentnosť rozhodovania Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Tento úrad vedený bývalým ministrom pôdohospodárstva za Smer pánom Jahnátkom je formálne nezávislý od vlády a drží mnohé regulačné kľúče od trhovej miešačky až do leta 2023.

Na zámere zvýšiť konkurenciu v prostredí môže spolupracovať – ale aj nemusí.

Martin Vlachynský
INESS


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom zaslaným redakcii. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk.
 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie

Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie

Veľký potenciál pre zníženie používania uhlia pri vykurovaní je stále zhruba v 30-tisíc domácnostiach na Slovensku. Bez dotácií to však nepôjde.

Uvoľnenie obmedzenia pripájania nových zdrojov elektriny

Uvoľnenie obmedzenia pripájania nových zdrojov elektriny

Článok Annamárie Tóthovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v májovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/05.

L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií

L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií

Je plytvanie zdrojmi, ak sa nevysušené drevo rovno spaľuje v energetických zariadeniach, tvrdí výrobca peliet.