Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Názor. Nová éra v energetike?

Programové vyhlásenie vlády SR v oblasti energetiky komentuje analytik think-tanku INESS Martin Vlachynský.

Názor. Nová éra v energetike?

Energetická časť v programovom vyhlásení vlády je s jednou stranou stručná.

Objavuje sa tam však to, na čakáme už roky: „Sústredíme sa na zvýšenie konkurencie na trhu s energiami ... Postupnou dereguláciou cien v súlade s platnou európskou legislatívou sa vláda zasadí o rozvoj konkurenčného prostredia.“

Vláda sa otvorene stavia na stranu deregulácie cien dodávok a širšiu konkurenciu dodávateľov. Na Slovensku síce formálne funguje konkurenčný trh dodávok elektriny aj plynu (so zhruba 20 dodávateľmi), no pre regulované ceny pre domácnosti a malé firmy sa v realite skôr podobá na atrapu konkurencie.

Možnosti ponúkať inovatívne produkty sú značne limitované a tak sa dodávatelia predbiehajú skôr v centových rozdieloch cien a rôznymi bonusmi á la kľúčová služba na telefón, ktoré nikoho veľmi nezaujímajú.

Aj preto je miera zmeny dodávateľa na Slovensku dosť nízka.

Najmä v oblasti dodávok plynu konkurenciu zabíja aj (doterajšou vládou nútený) dumping trhu zo strany štátneho SPP, ktorý si straty v tomto segmente vynahrádza z iných, monopolných činností.

Samozrejme, pero píše samo, horšie to bude s realizáciou. Minulé vlády nekazili trh s energiami kvôli iracionálnemu rozmaru, ale s jasným cieľom kupovať si voličov.

Táto motivácia sa môže vyskytovať aj u súčasnej vlády. Nehovoriac o tom, že aktuálna kríza zvádza politikov k „sedliackym“ riešeniam problémov, ktoré môžu trh poškodiť.

Typickým príkladom je koketovanie s myšlienkou prinútiť dodávateľov odpustiť poplatky za neodobratie elektriny (čo znamená len jediné prenesenie nákladov zo zákazníka na dodávateľa), čo môže znížiť konkurenciu na trhu.

Uvidíme, či sa podarí programový zámer zvýšiť transparentnosť rozhodovania Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Tento úrad vedený bývalým ministrom pôdohospodárstva za Smer pánom Jahnátkom je formálne nezávislý od vlády a drží mnohé regulačné kľúče od trhovej miešačky až do leta 2023.

Na zámere zvýšiť konkurenciu v prostredí môže spolupracovať – ale aj nemusí.

Martin Vlachynský
INESS


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom zaslaným redakcii. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk.
 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mali by štátne teplárne spaľovať odpady? (panel expertov)

Mali by štátne teplárne spaľovať odpady? (panel expertov)

Odpovedajú Karol Galek, Marián Christenko, Soňa Jonášová, Radovan Kazda, Tomáš Schabjuk, Martin Vlachynský a Peter Žiga.

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Rezort financií navrhuje využiť Plán obnovy aj na renovácie budov či investície do energetickej infraštruktúry. Stanislava Janiša, Jána Karabu, Petra Žigu a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.

Vybrané otázky smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov

Vybrané otázky smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov

Európska únia v priebehu rokov 2018 a 2019 prijala balíček legislatívnych dokumentov nazývaný aj Zimný energetický balíček. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/10.