Efleet konferencia elektromobily
VSE
Belimo 2

Aká je návratnosť investície do veľkej fotovoltickej elektrárne?

Rastúcim cenám elektriny sa najmä veľkí odberatelia môžu brániť vlastnou výrobou. Ekonomická výhodnosť lokálneho zdroja je veľmi zaujímavá, myslí si odborník.

Aká je návratnosť investície do veľkej fotovoltickej elektrárne?

Foto: Energie-portal.sk

Ceny energií na trhu stúpajú. Elektrina pre budúci rok sa už predáva za vyše 300 eur/MWh, zemný plyn je vysoko nad okrúhlou hranicou 100 eur/MWh. Všetci spotrebitelia musia siahať hlbšie do vreciek pri vyúčtovaní nákladov. Dá sa voči tomuto vývoju brániť?

Nástroje existujú najmä pre väčších odberateľov a sú založené na výrobe vlastnej energie. Pomôcť môže aj zmena podmienok pre tzv. lokálny zdroj, kde sa zrušil strop inštalovaného výkonu do 500 kW a zjemnili obmedzenia pre dodávanie elektriny do siete. Najčastejším základom riešenia je fotovoltická elektráreň.

Fotovoltická elektráreň

Hoci ceny fotovoltických komponentov za ostatný rok vzrástli až o zhruba 30 %, návratnosť veľkých fotovoltických systémov je podľa Tomáša Rajčana, riaditeľa divízie energetiky a priemyslu v spoločnosti IPESOFT, stále veľmi výhodná. „Ak napríklad priemyselný podnik postaví vlastný FV zdroj s inštalovanou kapacitou zodpovedajúcou rezervovanej kapacite odberného miesta, investičné náklady môžu dosahovať zhruba 100-tisíc eur na 100 kW.“

Návratnosť sa v tomto prípade blíži k trom rokom, za predpokladu ceny elektriny na úrovni 230 eur/MWh v budúcom roku. Návratnosť je stále výhodná aj pri nižšej cene elektriny. Napríklad pri 125 eur v roku 2028 sa investícia vráti za šesť rokov. „Investíciou do obnoviteľného zdroja elektriny si odberateľ môže výrazne pomôcť a znížiť si náklady na elektrinu,“ uviedol zástupca IT spoločnosti na webinári e-Focus "Digitalizácia energetiky"

IPESOFT

FVE + batéria

Druhou možnosťou je skombinovať fotovoltickú elektráreň s batériovým úložiskom. V tomto prípade návratnosť investície závisí do veľkej miery od spôsobu používania batérie. „Tradičný spôsob, teda uloženie vyrobenej elektriny a spotrebovanie neskôr, v minulosti nebol návratný. Dnes sa pohybuje tento parameter okolo desať rokov,“ ozrejmuje T. Rajčan.

Oveľa zaujímavejšie je podľa neho využívanie batérie inteligentnejším spôsobom, teda napríklad poskytovaním regulačných služieb. „Na Slovensku sa už realizujú komerčné inštalácie, kde návratnosť vychádza do troch rokov. Je to dané cenami regulačnej elektriny, odchýlky a podporných služieb, ktoré sa odvíjajú od trhových cien elektriny.“

V príprave je aj prvá investícia do batérie poskytujúcej podporné služby prevádzkovateľovi elektrizačnej sústavy SEPS v oblasti primárnej regulácie výkonu.


Spoločnosť IPESOFT je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2025

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2025

15. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s aktuálnymi témami zo sveta udržateľnej energetiky a s účasťou expertov z rôznych oblastí.

AHK Slowakei pozýva na vzdelávacie kurzy CSR/ESG Manager a Young Energy Europe

AHK Slowakei pozýva na vzdelávacie kurzy CSR/ESG Manager a Young Energy Europe

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora v spolupráci s AK Eversheds Sutherland organizuje medzinárodné vzdelávacie kurzy so zameraním na energetickú efektívnosť a ochranu klímy.

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2025

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2025

V poradí 33. ročník konferencie s podtextom „Umelá inteligencia pri zásobovaní teplom" sa uskutoční v marci v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X