V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.
Záujem o tzv. lokálne zdroje, napríklad v podobe fotovoltických elektrární na strechách priemyselných hál či administratívnych budov, na slovenskom trhu neutícha. Výrazným impulzom pre investorov sa stalo prudké zdraženie elektriny, čo ich motivuje investovať do vlastnej výroby energie.
Ako v apríli tohto roka priblížil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) Karol Galek (SaS), rozhodnutie podporiť lokálne zdroje padlo práve súvislosti s vývojom cien elektriny. „Stúpli hlavne v prípade priemyslu a podnikateľov, ktorí sú neregulovanými subjektami a radi by si vyrábali vlastnú elektrinu a následne si ju aj spotrebovali,“ uviedol.
Donedávna platné legislatívne pravidlá limitovali inštaláciu lokálneho zdroja 500 kilowattmi (kWh), rezort však tento limit odstránil, pričom jediným obmedzením sa stala takzvaná maximálna rezervovaná kapacita. Cieľom je podľa K. Galeka zabezpečiť, aby sa v maximálnej možnej miere využívala elektrina, ktorá sa vyrobí v mieste spotreby.
„Súčasne sme odstránili limit 10 % dodaja prebytkov do sústavy s tým, že dnes táto dodávka prebytkov je takisto bez obmedzení,“ vysvetlil a dodáva, že na prvých 1000 MWh vyrobenej energie sa zároveň po novom uplatňuje úľava z tarify za prevádzku systému (TPS).
Pripájanie nových zdrojov však aj naďalej strážia limity celkového pripojiteľného výkonu, ktoré určuje rezort hospodárstva s ohľadom na možnosti prevádzkovateľov sústav. Pôvodný limit pritom ministerstvo už navýšilo a dnes (29. júna) ohlásilo jeho ďalší nárast. Rezort zároveň oznámil maximálny výkon lokálnych zdrojov, ktoré bude možné pripojiť v jednotlivých častiach Slovenska v budúcom roku.
Po zvýšení „stropu“ pre rok 2022 a nastavení výkonov na rok 2023 bude možné inštalovať v lokálnych zdrojoch v priebehu týchto dvoch rokov lokálne zdroje s celkovým výkonom 279 MW.
V článku sa dozviete:
- aký dodatočný výkon lokálnych zdrojov bude možné tento rok pripojiť,
- o koľko sa navýši limit na západnom, strednom a východnom Slovensku,
- aké limity MH SR určilo pre zariadenia s právom na podporu,
- ako ministerstvo rozhodlo o pripájaní nových zdrojov v budúcom roku,
- čo MH SR zmenilo pri určení výkonu na budúci rok oproti aktuálnemu roku.
Oznamy MH SR o určení inštalovaných výkonov na roky 2022 a 2023 si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Najviac výkonu pridelili strednému Slovensku
Zostáva vám 59% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.