VSE
VSE
Belimo

Názor. Aké sú reálne možnosti pre nahradenie ruského plynu? (píše Andrej Hanzel)

Celková ročná potreba elektriny na Slovensku dosahuje okolo 30 TWh, v prípade tepla je to viac ako 42 TWh, upozorňuje v komentári energetický konzultant Andrej Hanzel.

zemný plyn, Rusko

Foto: Depositphotos

Ľudská civilizácia sa vyvíja takým smerom, že život bez elektriny by bol veľmi komplikovaný, ak vôbec možný. Tovary a služby potrebné k životu si vyžadujú elektrinu pri výrobe a mnohé aj pri bežnej prevádzke.

Spotreba elektriny na obyvateľa má jasnú závislosť aj pri hodnotení civilizačnej úrovne krajiny / regiónu (dĺžka života, úmrtnosť novorodeniatok, HDP, vzdelanosť a podobne). Elektrina ako najkvalitnejšia forma energie je sprievodcom života človeka od začiatku až do konca života.

Andrej_Hanzel

Málokto si však uvedomuje, že oveľa dôležitejšie pre život je teplo – tepelná energia. Teplo je základná ľudská potreba. Hoci život bez elektriny by bol veľmi nepohodlný, tak život bez tepla by bol nemožný. 

A predsa výrazne väčšiu pozornosť venuje celá spoločnosť (politici, novinári) elektrine. Pritom spotreba elektriny je oveľa menšia aj v technických jednotkách a aj čo sa týka výdajov. Podľa údajov SIEA spotreba elektriny v bežnom bytovom dome tvorí iba 23 % až 30 %v technických jednotkách z celkovej spotreby energií v rodine a 30 % až 40 % z pohľadu finančných nákladov na energie

Koľko energie na Slovensku ročne sa spotrebuje na účely vykurovania a výroby teplej vody? Pre vykurovanie sa ročne na Slovensku spotrebuje:

  • elektrina: 1,5 TWh,
  • zemný plyn: 27 TWh,
  • spaľovanie biomasy: 5,3 TWh,
  • spaľovanie uhlia: 8,5 TWh (stále 14 % rodín na Slovensku),
  • jadrové palivo: 0,4 TWh.

Slovensko potrebuje spolu 42,7 TWh / ročne na vykurovanie. Iba pre porovnanie: celková Slovenská ročná spotreby elektriny je „iba“ okolo 30 TWh.

Pre úplnosť treba dodať, že na vykurovanie sa používajú aj iné palivá, ako napríklad propán bután, vykurovacie oleje, LPG. Tieto palivá pre účely tohto článku a hlavne pre ich nízku hodnotu neuvažujeme.

Energie musia byť dostupné priebežne

Uvedená celková hodnota 42,7 TWh musí byť k dispozícií ročne pre potreby vykurovania a ohrevu teplej úžitkovej vody. Pre zabezpečenie vykurovania okrem tejto celkovej hodnoty spotreby vyjadrenej v jednotkách energie je potrebné mať pripravené palivo pre jednotlivé hodiny / mesiace podľa tzv. čiary trvania výkonu v roku. Netreba pripomínať, že zimná spotreba energie na vykurovanie v zime je výrazne vyššia ako v lete.

Graf: Spracovanie autora

Výkon potrebný pre vykurovanie je závislý od meteorologických podmienok (teplota, vlhkosť, veternosť), preto čísla na obrázku sa môžu meniť v rôznych rokoch, avšak v zime treba cca 8,5-krát viac energie, ako v lete. Pre zabezpečenie tepelnej pohody musí byť Slovensko pripravené mať k dispozícii palivá v celkovom ročnom objeme 42,7 TWh, ktoré musia byť k dispozícií v príslušnom rozdelení aj po jednotlivých mesiacoch. A v zimných mesiacoch musí byť pokrytý výkon 10 000 MWt.

Pripravenosť v poskytovaní energií je veľmi závislé od hodnoty maximálnej potreby, ktorá je pre inštalovaný výkon zariadení rozhodujúca. Výkon zariadenia, ktoré slúži na vykurovanie, musí byť schopné poskytnúť teplo aj v čase maximálneho výkonu na strane spotreby.

Po invázii Ruska na Ukrajinu 24. februára 2022 sa všetky krajiny snažia znížiť svoju závislosť na ruských energiách, a to dovozom z iných krajín. Veľká pomoc pri znižovaní závislosti sa očakáva od racionalizácie spotreby plynu, resp. od zmeny spôsobu vykurovania. Aké sú reálne možnosti náhrady plynu?

Racionalizácia v spotrebe

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X