INNOGY
INNOGY
INNOGY

Nabíjačka pre elektromobily získava energiu zo slnka a uskladňuje ju v batérii

V Prahe pribudla nevšedná rýchlonabíjacia stanica pre elektromobily. Batériový systém a solárne panely znížili nároky nabíjačky na pripojenie k distribučnej sieti.

rýchlonabíjačka pre elektromobily

Foto: Energie-portal.sk

Môžu akumulačné zariadenia prispieť k bezproblémovému rozvoju infraštruktúry pre elektrické vozidlá? Skupina PRE v rámci pilotného projektu v českej metropole testuje netradičné riešenie.

Prvú pražskú rýchlonabíjaciu stanicu pre elektrombily, ktorú oficiálne uviedli do prevádzky prvého februára, vybudovala pre Pražskú energetiku (PRE) za sedem miliónov českých korún vybudovala spoločnosť Energon.

„Použitý batériový systém znižuje nároky na pripojenie rýchlonabíjacích staníc k distribučnej sieti, a má tak potenciál urýchliť rozvoj elektromobility v mestách,“ uviedol pre portál Hybrid.cz generálny riaditeľ Energon Advanced Energetics, Tomáš Pastrňák.

Foto: Energie-portal.sk

„Na rozdiel od tradičných dobíjacích staníc je možné systém napojiť na súčasnú infraštruktúru, nie je nutné kvôli nemu posilňovať kabeláž prípojky. Tým odpadá veľká časť stavebných prác i zdĺhavé povoľovacie procesy. Výsledkom je rýchlejšia realizácia,“ doplnil Pastrňák.

Foto: Energie-portal.sk

Súčasťou stanice je štandardná rýchlonabíjačka ABB s výkonom 50 kW a konektormi CHAdeMO a CCS. Hoci stanica umožňuje nabíjanie dvoch vozidiel zároveň, druhý z elektromobilov sa musí uspokojiť s nižším výkonom.

Batéria s inštalovanou kapacitou 108 kWh využiteľnou kapacitou 87 kWh je umiestnená v interiéri stanice. Energia, ktorú vyrobí celkovo 30 solárnych panelov na streche budovy tak môže prúdiť nielen do akumulátorov pripojených elektromobilov, ale do zásoby aj do batérie.

Foto: PRE

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.