Ochranu spotrebiteľských práv by mali posilniť aj regionálni energetickí poradcovia.
Regulačný úrad doteraz aktívne nevyužíval necenové nástroje pri ochrane spotrebiteľov, v roku 2021 to treba zmeniť. Myslí si to šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris, ktorý avizuje novú koncepciu starostlivosti o spotrebiteľa.
„Naše možnosti pri ochrane spotrebiteľov vnímam cez pomerne rozsiahlu škálu nástrojov, ktoré má úrad k dispozícii a nie je to len o dosahovaní čo možno najnižších cien energií a vody,“ povedal A. Juris.
„Je to aj o necenových aspektoch a nástrojoch, ktoré má úrad k dispozícii, aby spotrebiteľom v prípade núdze reálne pomáhal. Vnímam, že doteraz úrad aktívne necenové nástroje pri ochrane spotrebiteľa nevyužíval,“ podotkol predseda ÚRSO.
Návrh novej koncepcie ÚRSO v oblasti starostlivosti o spotrebiteľa preto počíta s tým, že na Slovensku pribudne energetický ombudsman, ale aj regionálni energetickí poradcovia.
ÚRSO chce zapojiť svojich expertov
ÚRSO sa chce podľa navrhovanej koncepcie zamerať na štyri hlavné oblasti : komunikáciu, ochranu práv, legislatívu a riešenie sporov.
Návrh okrem iného predpokladá, že z ÚRSO sa stane primárny zdroj praktických i právnych informácií pre slovenských spotrebiteľov v oblasti energetiky. Experti úradu majú spotrebiteľom zároveň poskytovať praktickú a dostupnú pomoc pri ochrane ich práv.
„Rátame s vytvorením tzv. Charty práv spotrebiteľov, ktorá by bežným ľuďom umožnila prakticky sa zorientovať v doteraz neprehľadnej sieti paragrafov, a zároveň by im dala do rúk účinné nástroje, s ktorými sa môžu obracať na svojich dodávateľov energií a vody,“ priblížil A. Juris.
„Zvažujeme tiež vytvorenie inštitútu energetického ombudsmana, ktorý by účinne intervenoval v prospech spotrebiteľov ešte nad rámec súčasného systému ochrany ich práv,“ doplnil šéf ÚRSO.
Energetický ombudsman ešte v roku 2021
Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) zriadil inštitút interného ombudsmana ešte v roku 2014. Napriek tomu, že energetický ombudsman Petr Scholz už počas prvého polroka činnosti vyriešil stovku spotrebiteľských žiadostí, vo svojom úrade sa dlho neohrial.
Energetický ombudsman pritom má oporu aj v európskej legislatíve. Tá zriadenie tohto inštitútu priamo nevyžaduje, ale odporúča ako jednu z možností.
Podľa článku 26 Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ ) 2019/944 o vnútornom trhu s elektrinou musia členské štáty zabezpečiť, „aby odberatelia mali prístup k jednoduchým, spravodlivým, transparentným, nezávislým, účinným a efektívnym mechanizmom mimosúdneho urovnania sporov o právach a povinnostiach stanovených v tejto smernici prostredníctvom nezávislého mechanizmu, ako je ombudsman pre energetiku alebo spotrebiteľský orgán, alebo prostredníctvom regulačného orgánu.“
Zostáva vám 32% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.