Na Slovensku odštartoval medzinárodný program Young Energy Europe | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Na Slovensku odštartoval medzinárodný program Young Energy Europe

Projekt financuje nemecké ministerstvo životného prostredia.

ahk slowakei

Foto: AHK Slowakei

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (AHK Slowakei) úspešne otvorila prostredníctvom online Kick-Off stretnutia projekt Young Energy Europe, ktorý sa po prvýkrát realizuje aj na Slovensku.

Cieľom projektu, ktorý financuje nemecké Spolkové ministerstvo životného prostredia, je podporiť praktické opatrenia v európskych podnikoch na ceste ku klimatickej neutralite.

Mladí zamestnanci z rôznych pracovných oblastí budú v rámci projektu vyškolení v témach efektívneho využívania energie a zdrojov, mobility a ochrany klímy, čo im umožní monitorovať a znižovať spotrebu energie v ich spoločnostiach. Stanú sa Energy Scouts - ambasádormi udržateľných procesov a spôsobov myslenia v ich materských spoločnostiach a budú mať možnosť výmeny skúsenosti s rovnako zmýšľajúcimi kolegami z rôznych oblastí.

„AHK Slowakei už viac ako 15 rokov podporuje slovensko-nemecké hospodárske vzťahy. Témy energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov a vzdelávania sa stali súčasťou našich kľúčových kompetencií. Sme radi, že prostredníctvom tohto projektu Európskej iniciatívy pre klímu môžeme zintenzívniť cezhraničný dialóg a výmenu poznatkov a skúseností v rámci Európskej únie. Preto plne vítame možnosť využiť synergický potenciál sietí AHK v Bulharsku, Grécku, Chorvátsku, Poľsku, Srbsku, Českej republike a Maďarsku,“ uviedol Peter Kompalla, výkonný člen predstavenstva AHK Slowakei.

Čestným hosťom podujatia bola veľvyslankyňa SRN na Slovensku, pani Barbara Wolf, ktorá vyzdvihla dôležitosť projektu a spoluprácu v oblasti ochrany klímy medzi Slovenskom a Nemeckom. Množstvo odborných podnetov na zamyslenie poskytli hostia podujatia vo svojich príhovoroch a prezentáciách.

„Zo smernice o energetickej efektívnosti ako aj z nariadenia o riadení energetickej únie vyplýva, že kľúčovým prvkom v procese dosahovania ambicióznych energetických a klimatických cieľov má byť princíp prvoradosti energetickej efektívnosti. Nevyhnutným predpokladom pre uplatňovanie tohto princípu, ako aj ďalších relevantných politík a opatrení v praxi, je budovanie odborných kapacít,“ zdôraznila vo svojom príhovore Alena Žáková, riaditeľka odboru medzinárodných vzťahov v energetike z Ministerstva hospodárstva SR.

Ján Mičuda z odboru koordinácie environmentálnych politík z Ministerstva životného prostredia SR zmienil, že projekt YEE zodpovedá cieľom Slovenska v oblasti energetickej efektívnosti. Vo svojej prezentácii priblížil obehové hospodárstvo, ako zmenu lineárneho cyklu výroby a spotreby na obehový cyklus, pričom zdôraznil šetrenie prírodných zdrojov a predchádzanie vzniku odpadu. Na skládkach končí takmer 3 000 000 odpadu ročne.

Prihlasovanie je otvorené

Školenie je určené pre mladých ľudí z rôznych oblastí podniku a v rámci projektu ho AHK Slowakei ponúka bezplatne. Program workshopov je zameraný na energetickú účinnosť, efektívne využívanie zdrojov a mobilitu spoločnosti.

„Energy Scouts sa naučia analyzovať spotrebu energie vo svojej spoločnosti, používať meracie zariadenia a interpretovať výsledky meraní, ako aj uplatniť novozískané vedomosti realizáciou praktického projektu vo svojej spoločnosti,“ priblížila podrobnosti projektu Eva Holubek, vedúca projektu YEE za AHK Slowakei.

Z programu majú prospech mladí odborníci aj spoločnosti. Spoločnosti môžu využiť nadobudnuté znalosti svojich zamestnancov na zvýšenie prevádzkovej energetickej účinnosti, zavedenie inovatívnych opatrení a zníženie nákladov. 

Záujemcovia sa môžu uchádzať o miesto v projekte vyplnením prihlášky na webovej stránke AHK Slowakei do 30. augusta 2021.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zadotujeme energie z nevyčerpaných eurofondov, tvrdí Matovič. Isté to nie je

Zadotujeme energie z nevyčerpaných eurofondov, tvrdí Matovič. Isté to nie je

Realizácia zámeru by si vyžadovala zmenu pravidiel.

Galéria SPP uvádza výstavu fotografií talentovaného slovenského fotografa

Galéria SPP uvádza výstavu fotografií talentovaného slovenského fotografa

Víťaz súťaže Wildlife Photographer of the Year Martin Greguš vystavuje v Galérii SPP.

Monitoring energetiky | 28. 9. - 3. 10. 2022

Monitoring energetiky | 28. 9. - 3. 10. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.